
Fotó: Haáz Vince
Új és tágas helyszínre költözött, váróteremmel és illemhellyel ellátott Marosvásárhelyen a Jeddi úti autóbusz-végállomás, amelyet csütörtökön mutattak be. Az Egyesülés negyedben és a vegyipari kombinátnál is készülnek a hasonló állomások, ahol az elektromos autóbuszokat is lehet tölteni.
2024. május 23., 17:352024. május 23., 17:35
Marosvásárhelyen a város különböző bejáratainál három nagyobb autóbusz-végállomás van, ezek egyike a Jeddi út végén lévő létesítmény. Az utóbbi években a környék nagyon megváltozott: új tömbházak épültek és egyre nehezebb volt a végállomást az addigi formájában fenntartani, mivel egyre kevesebb autóbusz tudott ideiglenesen parkolni ott, illetve indulásra várni.
A városi tömegközlekedési vállaltnál ugyanis vannak olyan töltők, amelyeket egész éjszaka lehet tölteni az elektromos buszokat, de szükség volt gyorstöltő-állomások kialakítására is, hogy hatékonyan lehessen használni a buszokat.
Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester csütörtökön a sajtó képviselőinek jelenlétében nyitotta meg a Jeddi úti új végállomást, ami a város és Jedd határában, a köztemetővel szemben épült.
Soós Zoltán buszozásra biztatja a városlakókat
Fotó: Haáz Vince
A városvezető sérülten érkezett a helyszínre (kosárlabdázás során ínszalag-szakadást szenvedett), így széken ülve beszélt a fejlesztésekről.
Gyorstöltők a buszoknak
Fotó: Haáz Vince
Az elvégzett munkálatok értéke meghaladja a két és félmillió lejt, ehhez adódnak hozzá a töltőállomások, a transzformátorház költségei, melyek elérik a 2,7 millió lejt. Megtudtuk, hogy péntektől átköltöznek ide az autóbuszok, a régi végállomás helyén pedig parkolókat fognak kialakítani.
Soós Zoltán azt is elmondta, hogy szeretnének a végállomás szomszédságában, Jedd Polgármesteri Hivatalával közösen egy nagyobb parkolót kialakítani, ahol a városba beérkezők otthagyhatják a gépkocsiikat, hogy busszal utazzanak iskolába, munkahelyre. „Marosvásárhelyen a légszennyezettség jelentős részét a gépkocsik okozzák, ami azt jelenti, hogy akkor tudjuk ezt csökkenti, ha minél többen buszra váltanak.”
Váróterem is van
Fotó: Haáz Vince
Gogolák Hrubecz Margit, a kivitelező cég tulajdonosa a helyszínen jelezte, az Egyesülés negyedben, a régi Fotó-gyárnál, de a vegyipari kombinátnál is készülnek a korszerű, elektromos töltőállomásokkal ellátott végállomások. Ezenkívül a városban több zöldtetővel ellátott, de hagyományos buszmegállót is felszereltek. Arról is kénytelen volt szót ejteni, hogy ezeket graffitivel összefestették és máris rongálják. Arra kérte a városlakókat, hogy tekintsenek értékként a fedett állomásokra, vigyázzanak rájuk.
Megtudtuk, hogy a vegyipari kombinátnál – ahol a vidéki buszokra várakozók most gyakorlatilag embertelen körülmények között, az út szélén állnak – azért késik a végállomás befejezése, mert jogi nehézségek adódtak. Ugyanis a helyszínen van egy kis italmérő, amelynek még érvényes szerződése van a terület elfoglalására, így nem lehet lebontani a létesítményt. Jelenleg egyeztetések zajlanak, hogy mihamarabb be tudják fejezi és át tudják adni ezt a végállomást is a Fotó-gyárnál levővel együtt, előre láthatóan augusztusban.
Akár több tízezer lejes bírság is járhat az illegális szemetelésért, ami nem éri meg, ha összehasonlítjuk a hulladékszállítás néhány száz lejes tételével. Mégis akadnak, akik tavak, folyók partján, erdők szélén dobják ki az építkezési törmeléket.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.
A kéregetés visszaszorítása a célja annak, amikor a koldusok ellen lépnek fel a helyi rendőrök, és a törvény szerint meg is bírságolják őket. Ez eltünteti a kéregetőt a szemünk elől, de valójában nem oldja meg a problémát – csupán arrébb tolja.
Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.
Idén már huszonhat bejelentett vadkár volt Maros megyében, ahol tavaly 43 medvét lőttek ki. A napokban elkezdődött a medve-, farkas-, hiúz- és vadmacskaállomány felmérése is – számolt be a környezetvédelmi ügynökség vezetője, Cristina Pui.
Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.
Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.
Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint az Ilie Bolojan vezette kormány minden lehetséges intézkedést meghozott, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől.
Százakat ellenőriztek, több sofőrt ittas vezetésen értek, egyik esetben büntetőeljárás is indult a hétvégi közúti razziák nyomán Maros megyében.
szóljon hozzá!