
Fotó: Borbély Fanni
Egy költekező család eladósodásáról és széteséséről szóló, keserűsséggel és humorral tűzdelt vígjátékot mutat be a Csíki Játékszín Buborékok címmel március 21-én. A darab Csiky Gergely által írt eredeti szövegét a mai kor valóságára adaptálták.
2025. március 11., 13:072025. március 11., 13:07
„A Buborékok című darab egy költekező család konfliktusairól, egy villámgyorsan elszegényedő család utolsó három utolsó napjáról szól.
Ez a mai kor valóságának nem felel meg, hiszen úgy gondolom, hogy a férfiak is ugyanolyan bűnösek, vagy még inkább bűnösebbek egy család szétesésében, mint a nők”– magyarázta a budapesti Mohácsi János, Jászai Mari-díjas magyar rendező, aki harmadjára vállalta el Csiky Gergely Buborékok című drámájának rendezését.
Fotó: Borbély Fanni
Ezúttal a Csíki Játékszín társulatával vitte színre a darabot, a bemutató közeledtével pedig sajtótájékoztatón számolt be kedden az alkotás folyamatáról. Az 1884-ben írt eredeti darab szövegét akkor dolgozták át a fenti gondolatmenet mentén a testvérével, Mohácsi Istvánnal, amikor első alkalommal rendezte meg a darabot Kecskeméten. Ez az átdolgozás képezi a jelenlegi produkció alapját is, azonban a próbák alatt még alakult, változott a szöveg.
Fotó: Borbély Fanni
„Bitang jó, széles spektrumú szerepek vannak benne, marha jókat lehet benne játszani” – jellemezte a vígjátékot a rendező. Veress Albert, a Csíki Játékszín igazgatója elmondta, ez egy élőzenés darab lesz, amelyet három felvonásban adnak elő két szünettel. Egy olyan társadalomkritika, amelyet 1884-ben írtak, de a mai napig aktuális témákat, – mint például a korrupció, a nepotizmus – feszeget.
A főszerepeket Hatházi András (Solmay Ignác, földbirtokos) és Márdirosz Ágnes (Szidónia, a feleség) játssza. A bemutató előadást március 21-én tartják 19 órától. Jegyek válthatók online, vagy a színház jegypénztárában.
Fotó: Borbély Fanni
„Csiky Gergely 1884-ben írta Buborékok című, vígjátéki fordulatokban gazdag szomorú komédiáját, az esztelen költekezés következtében reménytelenül eladósodó Solmay család története mégis rólunk szól. Csupa személyes ismerős:
a politikai korrupció, az egyre növekvő adósság- és hazugságbuborékok, amiket csak fújunk, fújunk, pedig tudjuk, mi lesz a vége. Csiky darabját a Mohácsi testvérek dolgozták át úgy, ahogyan csak ők tudják — zenésen, viccesen és szívfacsaróan” – olvasható a darabról a Csíki Játékszín weboldalán.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.
szóljon hozzá!