
Fotó: Gábos Albin
Nyolc nap, hét helyszín, hét országból érkező művészek, tizenhárom együttes, tizennyolc koncert – így lehetne számokban összefoglalni a vasárnap kezdődő Csíkszeredai Régizene Fesztivál programját. A szervezők ezúttal a Joannes Kájoni 390 emlékév részeként a ferences szerzetes munkássága előtt tisztelegnek. A fesztivállal párhuzamosan tartják továbbá a Régizenei Nyári Egyetemet is, a két rendezvényről csütörtökön sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.
2019. július 04., 14:172019. július 04., 14:17
2019. július 04., 14:352019. július 04., 14:35
Vasárnaptól vasárnapig várják az érdeklődőket a Csíkszeredai Régizene Fesztiválra, amelynek idei mottója Qui cantat, bis orat (Aki énekel, kétszer imádkozik).
Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője kiemelte: a mottóval Kájoni János 17. századi erdélyi ferences szerzetes emléke és munkássága előtt tisztelegnek a Joannes Kájoni 390 emlékév részeként. Filip Ignác fuvolaművész, a fesztivál művészeti vezetője arra is kitért, hogy az emlékév mellett egy másik oka is van annak, hogy az idei fesztivál Kájoni János köré épült.
Fotó: Gábos Albin
Mint emlékeztetett, negyven évvel ezelőtt, 1979-ben az akkor Kájoni nevet viselő, ma Barozda nevű együttes a Mikó-vár udvarán tartott egy emlékhangversenyt a ferences szerzetes születésének 350. évfordulója alkalmából. Ebből a fellépésből nőtte ki magát a régizene fesztivál, hiszen 1980 óta szervezik meg több együttes fellépésével a többnapos rendezvényt. Mi több, a Barozda nevű együttes tagjait, akik a fesztivál előfutáraként emlegetett fellépést tartották, kiutasították az országból: 48 órát kaptak, hogy elhagyják Romániát.
A fesztivál és a nyári egyetem ideje alatt tartandó számos koncert, illetve mesterkurzus és előadás mellett gyermekprogramok, közönségtalálkozó, lemezbemutató, táncház, borkóstoló és hangszerbemutató is várja majd a közönséget.
Emellett természetesen jelen lesznek az erdélyi régizene mozgalom neves alakjai és fiatal tehetségei is.
Fotó: Gábos Albin
A fesztivál során tizennyolc koncertet hallhatnak majd a régizene iránt érdeklődők tizenhárom együttestől. A Régizenei Nyári Egyetem hat napos lesz, ezalatt az öt országból (Ausztria, Németország, Szlovákia, Magyarország, Románia) jelentkező több mint száz diáknak tizenhárom oktató tart mesterkurzusokat, előadásokat.
A rendezvények programjáról tartott csütörtöki sajtótájékoztatón Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere elmondta, 1986-ban a kommunista rendszer megtiltotta a régizene fesztivál megszervezését.
Fotó: Gábos Albin
A rendszerváltás után aztán újraindult a rendezvény, amely mára a legnagyobb és legismertebb hazai régizene fesztivállá nőtte ki magát. Ráduly arra is kitért, hogy a Román Televízió magyar adása Csíkszeredában ünnepli fennállásának 50. évfordulóját, jövő hét kedden a Csíki Moziban. A fesztivál részletes programjáról és a jegyárakról a regizene.ro oldalon olvashatnak az érdeklődők.
Majdnem másfélszer annyi cégfeloszlatás történt az első negyedévben Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint a múlt év azonos időszakában. A három megyéből kettőben a cégfelfüggesztések, -törlések, de az új bejegyzések száma is nőtt.
Ilie Bolojan szerdán közölte, hogy miniszterelnöki tisztsége utolsó napjáig dolgozni fog Romániáért, és nem adja fel azokat az elveket, amelyeket egész pályafutása alatt vallott.
A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni – írta Tarr Zoltán leendő miniszter a Facebookon, röviden bemutatva az új, integrált tárcát és feladatköreit.
Figyelmeztető, majd célzott lövéseket adtak le kedden a rendőrök a craiovai börtön egyik rabjára, aki megszökött egy munkapontról. A férfi életét vesztette.
Ha lehetőségük lesz rá, és rajtuk múlik, akkor Călin Georgescut fogják javasolni miniszterelnöknek – jelentette ki George Simion, az AUR elnöke hétfőn este.
Ellenzékbe vonul Romániában az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL), miután a parlament kedden megvonta a bizalmat az Ilie Bolojan pártelnök vezette koalíciós kormánytól.
A Határtalan történet című műalkotás új kövének avatásával, felolvasással, vetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és a Korossy Kvartett előadásával ünnepelte Krasznahorkai László Nobel-díjas írót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden Budapesten.
Bírálta kedden az RMDSZ-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
Több medvét is lefotózott olvasónk miközben a Gyergyóalfalu és Zeteváralja közötti 138-as megyei úton, a Libánon utazott autójával.
A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a legfelsőbb bíróság keresetének, és arra kötelezte a kormányt és a pénzügyminisztériumot, hogy fizessék ki a bíráknak és ügyészeknek bírósági döntéssel megítélt bértartozásokat.
szóljon hozzá!