
A Suta-tó gátját 2021 óta újítják, pontosabban építik újjá
Fotó: Pinti Attila
Megvalósíthatósági tanulmány készül a Csíkszeredát átszelő Somlyó-patak rendezésére, illetve a Suta-tó árvízvédelmi munkálatainak részeként a Fitód-patakának egy szakaszát is szabályozni szeretnék. Mindezek a munkálatok a vízügyi hatósághoz tartoznak, a csíkszeredai önkormányzat a patakokon átívelő hidak és a környékük rendezéséért felel.
2023. július 28., 21:112023. július 28., 21:11
A Somlyó-pataka 8720 méter hosszan szabályozott, amelyet többnyire a 70-es években végeztek el, akárcsak a Fitód-patakán 9090 méter hosszúságban. Mindkét patak Csíkszereda város közigazgatási területén folyik át. Mint Darvas János, a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság főmérnöke elmondta,
Ugyanakkor a Suta-tó gátjának felújításával egyidőben már hozzá is fogtak a Fitód-patakának rendezéséhez egy szakaszon, illetve terveik vannak a Somlyó-patakon is.
A Somlyó-pataka kapcsán megtudtuk, hogy a tervezőkkel nemrég végigjárták a helyszínt, és már elkészült egy szaktanulmány, jelenleg pedig a megvalósíthatósági tanulmány összeállításán dolgoznak, amely a patak teljes szakaszát rendezné, vésztározókkal.
A Fitód-pataka esetében az árvízvédelmi munkálatok összekapcsolódnak a Suta-gát újjáépítésével, ezt a munkálatot 2021-ben kezdték el.
– magyarázta Darvas. Hozzátette, a patakot a gáttól a zsögödi városrész előtti szakaszáig szabályozzák a tervek szerint, és majd később folytatnák a zsögödi városrésztől az Olt-folyóval való találkozásáig.
A fenti elképzelések kivitelezése, a már elkezdett munkák folytatása és azok üteme a rendelkezésre álló anyagi források függvénye. Árvízvédelmi szempontból fontos, hogy a Csíkszeredán átfolyó patakok medre és a rajtuk átvezető hidak karban legyenek tartva. 2010-ben például mindkét patak több rendben is kilépett a medréből, elárasztva utakat, udvarokat.
Míg a patakok szabályozását, rendezését a vízügyi hatóságnak kell elvégeznie az 1996-ból származó és utólag frissített 107-es számú törvény alapján, addig az önkormányzatoknak a folyók, patakok fölé épített létesítményeknek, például hidaknak és azok környékének karbantartása a kötelessége. Mint a városházától korábban megtudtuk, idén az önkormányzat 250 ezer lejt különített el erre a célra, amelyre nemsokára kiírják a közbeszerzést.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Felsőboldogfalva lakóit vasárnap délután. Az egyik helyi lakos autóból le is fotózta a településre betévedő nagyvadat.
Romániának egy állandó energetikai és logisztikai válságkezelő központra, egy országos energiabiztonsági diszpécserszolgáltra lenne szüksége, nem eseti válságülésekre, hogy ne érje felkészületlenül egy esetleges „olajvihar” – véli az AEI elnöke.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a szavazatok 34 százalékával nyerne, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat; a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatottsága 23, a Nemzeti Liberális Párté (PNL) 21 százalékos.
Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a fehéregyházi látogatás után beszélt a Székelyhonnak az erdélyi fogadtatásról, valamint arról, hogyan alakul át átláthatóbbá a határon túli magyar támogatások rendszere.
Tavaly a kiadásaikat jövedelmükből fedező romániai háztartások alig 29,4 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes üdülést az otthonától távol, szemben a 2024-ben jegyzett 26,6 százalékkal.
Megnyitották vasárnap a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállítását. Ekkor jártak először hivatalos látogatáson Erdélyben az új magyar kormány képviselői: Tarr Zoltán miniszter, valamint Kalla Zsuzsa államtitkár-helyettes.
Egy tucat halálos baleset volt tavaly a Maros és Hargita megyén is áthaladó 15-ös országúton, így a közlekedésügyi rendőrök vasárnap is razziáznak ezen az útszakaszon.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap délután a Kovászna megyei Hídvég településen, a helyszín közelében fogalomkorlátozásra kell számítani.
Alkoholos befolyásoltság alatt vezetett több sofőrt a hétvégén Hargita megyében, a rendőrség bűncselekmény elkövetése miatt indított eljárás ellenük.
Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!