
A csíkszeredai tanintézetek felújítását idén be kell fejezni. Jelentős összegek
Fotó: Veres Nándor
Beruházásokra összpontosít a 2021-es csíkszeredai költségvetés-tervezet, amelyet a polgármesteri hivatal honlapján tettek közzé. A város 235 millió 303 ezer lejes bevétellel számol ebben az évben, ebből közel 100 millió lej jut a működtetési költségekre, illetve több mint 135 millió lej fejlesztésekre, utóbbit európai uniós és központi költségvetési támogatás is kiegészíti.
2021. április 07., 10:262021. április 07., 10:26
2021. április 07., 12:302021. április 07., 12:30
A teljes költségvetési bevétel várhatóan elmarad a tavalyi évre tervezett 303 millió lejtől, de ez annak tulajdonítható, hogy
A közel 100 millió lej értékű működési költségvetésben a saját adóbevételek mellett a jövedelemadó-visszaosztásból Csíkszereda idén 62 millió lejre számít a tavalyi 56 millió után, és közel 12 millió lejes áfavisszaosztásra, valamint 7,9 millió lejre vár a központi költségvetésből származó összegekből.
a különböző közszolgáltatások működtetésére, anyagi költségekre 37 millió lejt szánnak. Oktatási célokra 9,9 millió, kulturális tevékenységekre 9,8 millió, szabadidős és sporttevékenységekre 12 millió, szociális célokra 15,8 millió lejt költenek a tervek szerint.
A fejlesztésekre szánt 135,5 millió lejes összeg tartalmazza a korábbi évekről maradt több mint 61 millió lejes költségvetési többletet, 16 millió lej központi költségvetési támogatást, illetve az 51,8 millió lej értékű európai uniós támogatást is. Ebből a keretösszegből az európai uniós támogatással finanszírozott projektekre 73,5 millió lejt terveznek költeni idén, de jelentős összegre van szükség a saját beruházásokra is.
Így a Nagyrét utcához közeli új napközi építésére 7,4, a Nagy István Művészeti Középiskola tornatermének építésére 5, a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermének építésére 4,9 millió lej jut, de további 33 millió lejt az iskolák, óvodák, bentlakások már elkezdett felújítására fordítanak – derül ki a tervezetből. Hasonlóan
Több mint 11 millió lejt irányoztak elő ugyanakkor a csíkszeredai tanintézetek informatikai eszközbeszerzésére, 7,9 milliót pedig az Octavian Goga sétány elkezdett felújítására.
5 millió lej értékű ingatlanvásárlást, 9 övezeti rendezési terv (PUZ) elkészítésének költségeit.
Az újragondolás előtt álló, európai uniós finanszírozású mobilitási terv részeként tervezett beruházások közül a vasúti felüljáró híd újjáépítése számára 11, a távolsági buszpályaudvar korszerűsítésére 10, a Hargita utca átépítésére 4,5, a Kossuth Lajos utcát és a Temesvári sugárutat érintő átalakításra 2,5 millió lejt foglaltak be a költségvetés-tervezetbe.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.
64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.
Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.
A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
1 hozzászólás