
Fotó: Thomas Campean
Hétfőn lépett életbe az a kormányrendelet, mely az ország területén lévő összes kutya azonosító chippel való ellátását írja elő, illetve a fajkutyák és munkakutyák kivételével kötelezővé teszi az ebek ivartalanítását. Az eljárást felügyelő Hargita megyei szakhatóság illetékesei remélik, a kutyatartó gazdák pozitívan viszonyulnak az új helyzethez. Keverék eb esetében a teljes folyamat akár százötven-kétszáz lejébe is kerülhet a gazdinak.
2014. március 18., 16:562014. március 18., 16:56
2014. március 18., 18:102014. március 18., 18:10
Ettől a héttől kezdve hivatalosan is elkezdődött a kutyák azonosításával kapcsolatos tevékenység – számolt be Ladó Zsolt. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője szerint első lépésként az állatorvosok felmérik, hogy az egyes településeken a háztartásokban élő és a munkakutyák közül hánynak van már azonosító chipje. „A rendelkezés az állatok azonosításáról és az egységes országos adatbázisba való bevezetéséről szól” – magyarázta az igazgató. Kiemelte, ennek során az illető állat és tulajdonosának adatait is rögzítik, illetve a kutyán az elmúlt években végzett összes kezelést visszamenőleg felvezetik. Egyúttal egy új egészségügyi könyvet is kiállítanak az állatorvosok.
Sokba kerülhet a művelet
Ladó elmondása szerint a jogszabály meghatározza, hogy az azonosítással, illetve az ivartalanítással kapcsolatos összes költség a kutyatartókat terheli. Ennek összegét viszont nem tudta megbecsülni az intézményvezető. A négylábúak azonosító chippel való ellátását egyébként csak azokban az állatorvosi rendelőkben végezhetik el, melyek be vannak jegyezve a Román Állatorvosi Kamaránál, a művelet speciális felszereléseket is igényel. Információink szerint az azonosító chip ára 5-20 lej között lehet, ehhez hozzáadódik még az állatorvos munkadíja. Az ivartalanítás esetenként akár ötven lejbe is kerülhet, mindehhez még hozzájönnek az egységes rendszerbe való bevezetésnek, illetve az egészségügyi könyvek kiállításának a díjai. Így ahhoz, hogy például egy keverék kutya gazdája teljes mértékben megfeleljen a törvényes előírásoknak, becsléseink szerint akár százötven-kétszáz lejt is ki kell majd fizessen.
A keverék kutyák túlszaporodásának megakadályozása
„Ha beindult a folyamat, akkor következik a keverék kutyák, illetve a nem munkakutyák kötelező ivartalanítása. Egyelőre a nemzeti egységes adatbázis feltöltésére fektetjük a hangsúlyt, hiszen ezután minden egyes kezelést, oltást csak beazonosított állatokon végezhetnek el az állatorvosok” – tájékoztatott Ladó. Az igazgató kifejtette, az ivartalanítás célja a keverék kutyák túlszaporodásának megakadályozása. Az állat-egészségügyi igazgatóság vezetője szerint a törvényalkotók a kóbor ebek további szaporodását szeretnék megelőzni. „Vannak meggondolatlan gazdák, akik nincs, amit kezdjenek a keverék kutyakölykökkel, így kiteszik az utcára azokat, az állatok pedig továbbszaporodnak, növelve a kóborkutya-állományt” – magyarázta.
Pozitív hozzáállásban reménykednek
Ladó hangsúlyozta, a kutyák azonosítása nem újkeletű dolog, az uniós országokban ez már évek óta bevált rendszer. „Mindenkinek meg kell értenie, a kutyatartó gazdákra is hárulnak kötelezettségek. Reméljük, a gazdák pozitívan viszonyulnak az új helyzethez, hiszen a saját érdeküket is szolgálja ez a törvény” – jelentette ki.
Mint ismeretes, az év elején megjelent rendelet előírja, 2015 január 1-jéig minden kutyát el kell látni azonosító chippel, illetve a keverék kutyákat ivartalanítani kell. A legenyhébb kihágásért (a chip hiányáért) például 2000–5000 lejig terjedő büntetést szabhat ki a szakhatóság.
Közeleg a gyergyószentmiklósi Virág negyed déli részének korszerűsítése, ezért május 31-ig le kell bontani a területen álló, engedély nélkül épített garázsokat. Egy hónappal a határidő előtt 41 építményt számoltak fel, de a többség még áll.
Hídfőnek ütközött egy autó Gyergyószentmiklóson, a város Gyergyószárhegy felőli kijáratánál. A balesetben két személy megsérült, egyikük a roncsok közé szorult.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Kevesebb mint egy hónap telt el azóta, hogy Gyergyószentmiklóson, egy Virág negyedi parkolóhely használata körül kialakult vita rendeződni látszott, most azonban újabb fordulat történt: valaki megrongálta a parkolásgátló szerkezetet.
Rendszámfelismerő kamerákat telepítettek a polgármesteri hivatal mögötti hulladéklerakóhoz Gyergyóújfaluban a szabálytalan szemétlerakás ellenőrzésére.
Csaknem 10 ezer fogyasztó maradt áram nélkül, miután Borszéken kidőlt egy fa és leszakította a magasfeszültségű áramkábeleket, amelyek tüzet is okoztak.
Száraz növényzet és cserjék gyulladtak ki Borszéken: a lángok egy magasfeszültségű vezetéket érintő meghibásodás miatt keletkeztek, miután egy fa rádőlt az oszlopra, és elszakította a vezetékeket.
Rendkívüli ülést tartott hétfőn Gyergyószentmiklós képviselő-testülete, ahol két kérdésben hoztak döntést. Korlátozták a szerencsejáték-termek működését, és elfogadták a területrendezési dokumentációkat az elektromos töltőhálózat kiépítéséhez.
Két lakóház, két melléképület és a száraz növényzet is lángra kapott vasárnap Gyergyóvárhegyen. A tűzhöz több hivatásos és önkéntes egységet riasztottak, a lángok terjedését végül sikerült megfékezni.
Hét mezőgazdasági út újul meg és épül ki Gyergyócsomafalván, összesen 13 kilométer hosszan. Az egymillió eurós beruházás kivitelezése elkezdődött, a munkálatok nyomán jövő tavaszra stabilabb felületen közlekedhetnek a mezőre járó munkagépek.
szóljon hozzá!