Fotó: Rédai Botond
Hatodik alkalommal hívta konferenciára a segítő szakmában dolgozó szakembereket a Gyulafehérvári Caritas Szociális ágazata. A péntek-szombaton Csíksomlyón lezajlott értekezleten a szervezők a fogyatékkal élők fejlesztésének egyre gyarapodó eszköztárában próbáltak útmutatót adni a résztvevők számára.
2012. szeptember 23., 14:042012. szeptember 23., 14:04
2012. szeptember 23., 15:132012. szeptember 23., 15:13
Segítsünk, de hogyan? Erre a kérdésre szeretnénk válaszokat keresni idei konferenciánkon remélve, hogy az itt hallott előadások, műhelymunkák mindannyiunk életébe, munkájába segítséget hoznak, erőt adnak az útkereséshez – fogalmazott a szakmai értekezlet megnyitóján Demeter Zsuzsa, a Gyulafehérvári Caritas szociális ágazatának programfelelőse. A kétnapos értekezleten többek között zenetanár, gyógynövény szakértő, szociálpedagógus, gyerekgyógyász és plébános is tartott előadást, ki-ki tapasztalatait és sokszor saját maga által kidolgozott módszereit osztva meg a hallgatósággal. Az elmondottakat műhelymunka formájában is elmélyíthették a résztvevők.
„Mindennapi munkánk során azzal szembesülünk, hogy a fogyatékkal élőkkel foglalkozók a hagyományosak mellett számtalan új és furcsa módszerekkel találkozhatnak. Hatalmas a rendelkezésünkre álló, valódi vagy álfejlesztési lehetőségeknek az eszköztára. Ezért megpróbálunk egy kis segítséget adni a résztvevőknek, hogy el tudjanak igazodni ezeknek az útvesztőjében” – foglalta össze lapunknak a konferencia lényegét Demeter Zsuzsa. Kifejtette, a résztvevői a megkapott információ halmazból hazaviszik azt, amelyről úgy érzik, saját környezetükben is hasznosítani, alkalmazni tudják. „Az, hogy évről-évre nő a hallgatóság száma, a konferencia hasznosságát bizonyítja. Egyébként is, ha az itt elhangzottak során csak egyetlen fogyatékkal élőnek is jobb lesz az élete, vagy csak egyetlen közösség lesz befogadóbb, már akkor nyert ügyünk van” – osztotta meg véleményét a programfelelős.
Új kihívások előtt a szociális ágazat
„Az egyik legnagyobb kihívásunk a talpon maradás” – jelentette ki kérdésünkre Ludescher László. A Gyulafehérvári Caritas-Szociális Ágazatának igazgatója úgy fogalmazott, a tapasztalatok azt mutatják, az emberekben visszaesett a kezdeményező készség, a többség a túlélésre rendezkedett be. „Ilyen körülmények között is mi még mindig azt keressük, hogyan fejlesszünk, hogyan tudjunk még több szolgáltatást nyújtani, hiszen a szociális ágazatban óriási a szükséglet” – nyomatékosított az igazgató. Hozzátette, újabb kihívásnak számít az, hogy multifunkcionális központtá szeretnék váltóztatni a csíkszeredai Szent Ágoston plébánia kápolna épületét. A tervek készülőben vannak, emellett folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, amelyekkel a több százezer eurós beruházást finanszírozni tudják.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
szóljon hozzá!