
Idén sem marad el a megemlékező ünnepség a Vár téren
Fotó: Veres Nándor
Az 1848–1849-es-os magyar forradalom és szabadságharc emlékének tiszteletére Csíkszereda Megyei Jogú Város Önkormányzata kétnapos ünnepségsorozatot szervez Csíkszeredában. A köztéri megemlékezések mellett komolyzenei koncert és néptáncelőadás is színesíti a programot.
2017. március 13., 13:262017. március 13., 13:26
2017. március 14., 14:232017. március 14., 14:23
Közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának munkatársai, amelyben az 1848–1849-es-os magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett ünnepségeket foglalják össze.
Koszorúzási tudnivalók
Koszorúzást két helyszínen tartanak, a Gál Sándor-szobor és a Vár téren. A szervezők kérik a koszorúzni szándékozókat, jelentkezzenek előzetesen a 0266–371 464-es telefonszámon, vagy e-mailben a varoshaza@szereda.ro címen, március 15-én, szerdán 12 óráig.
Keddi események
A rendezvénysorozat kedden a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium leánykarának ünnepi előadásával kezdődik, amelynek helyszíne a Szent Kereszt barokktemplom, 17 órától. Ugyancsak nemzeti ünnepünk előestéjén, kedden 19 órától a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes mutatja be a Táncoljatok! – táncosok a táncról című műsorát a Csíki Moziban. A műsorban táncosok vallanak a táncról. Az irodalmi szövegekkel, versekkel, népdalokkal színesített alkotást természetesen a mozgás, a tánc fogja össze egységes egésszé. A különböző tájegységek táncai az együttes tagjainak megfogalmazása szerint kerültek a műsorba, így a legtöbb hargitás táncos kivette a részét az alkotási folyamatból. Az előadás során gyimesi, nyárádmagyarósi, gyergyói, szentbenedeki, szatmári, mérai, buzai és vajdaszentiványi táncokat láthatnak a nézők.
Szerdai rendezvények
A forradalom emléknapján délelőtt 11 órakor a Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán lévő Petőfi-szobornál emlékeznek meg a szabadságharc eseményeiről. A köztéri ünnepség 16 órakor kezdődik a Gál Sándor-szobornál, ahonnan a himnuszok eléneklése, az ünnepi beszédek elhangzása és a koszorúk elhelyezése után a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar és a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület lovas huszárai vezetésével a résztvevők átvonulnak a Vár térre.
A rendezvénysorozat központi eseménye, a Vár téri megemlékezés 17 órától kezdődik a város zászlajának ünnepélyes felvonásával a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület közreműködésével. Az ünnepi beszédek között a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium leánykara és a Nagy István Művészeti Középiskola vegyes kara előadásában Kossuth-nóták és kórusművek csendülnek majd fel, illetve Mihó Attila Junior Prima díjas prímás és barátai (András Orsolya – ének, Fazakas Albert – brácsa, Tóth Máté – bőgő) autentikus magyar népzenét játszanak. A megemlékezés a Petőfi Sándor és Nicolae Bălcescu szobrok koszorúzásával zárul.
Közlekedés
Az ünnepség ideje alatt március 15-én, szerdán forgalomkorlátozásra kell számítani a Gál Sándor-szobornál, tervezetten 16–17 óra között, valamint a Vár téren 17 és 18.30 óra között.
Néhány százan gyűltek össze vasárnap este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan melletti szimpátiatüntetésen.
Körülbelül négyezren vettek részt vasárnap Nagyváradon az Ilie Bolojan miniszterelnök támogatására szervezett tüntetésen.
Csaknem duplájával haladta meg a megengedett sebességet egy autós az A1-es autópályán, ráadásul a jogosítványa is le volt járva. Az ellenőrzések során több szabálytalan sofőrt is lefüleltek a rendőrök, a kiszabott bírságok értéke 40 ezer lejre rúg.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt vasárnap 12 óra 14 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben, mindössze 64 kilométerre Sepsiszentgyörgytől.
Több mint 140 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le a rendőrök szombat éjjel, egy átfogó ellenőrző akció keretein belül.
Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.
Fagyos reggelre ébredtek a Székelyföldiek: a települések többségében mínusz tartományban volt a hőmérők higanyszála a hajnali órákban, Csíkszereda ugyanakkor ismét az ország leghidegebb lakott települése volt vasárnap reggel.
Nem hősködés, hanem értékekhez való ragaszkodás egyik legfőbb nemzeti jelképünkre hivatkozni, művészeti alkotásokon, emlékműveken megjeleníteni. Sorozatunkban a turulmadár székelyföldi útját követjük – a legkeletibb bástyával, Kézdiszékkel indítunk.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
szóljon hozzá!