Ünnepi hangverseny Horváth Gábor karmesterrel

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Csíki Kamarazenekar és a Georgius Kamarazenekar közös koncertje követi a III. Székelyföld Napok keretében az Orbán Balázs-díjak kiosztásának ünnepségét. Horváth Gábor karmester első alkalommal áll a zenészek élén, arra kértük, hogy ismertesse az ünnepi hangversenyen elhangzó műveket. A kitüntetéseket a csíkszeredai Szent Ágoston Plébániatemplomban adják át csütörtökön 19 óra 20 perctől.

Szőcs Lóránt

2012. május 23., 19:582012. május 23., 19:58

2012. május 24., 11:272012. május 24., 11:27

 

– Hogyan történt a műsorválasztás? Kérem, ismertesse a művek jellegzetességét.

– A műsorválasztás természetesen a zenekar adottságaihoz igazodott, azt kérték, hogy a vonós-hangszereseken kívül, akik az együttes törzsét alkotják, csak hét-nyolc fúvóssal számoljak. Ez hangszer-összeállításilag a klasszika, illetve a korai romantika stíluskörét öleli föl. Noha az elején a felkérés kötöttségként hatott, mégis azt gondolom, hogy végeredményként egy nagyon sajátos, hangulatos műsor lett belőle.

Franz Schubert V. szimfóniáját, mondhatni, akár W. Amadeus Mozart is írhatta volna, annyira klasszikus attitűddel komponálta a romantika korában élő osztrák zeneszerző. A négytételes mű hűen követi a szimfónia szerkezetét: egy gyors tétellel kezdődik, utána egy nagyon kedves, hatnyolcadban írt, lassú tétel következik, majd egy menüett és egy gyors finálé. Az elébb elmondottakat különben zenei példával tudjuk igazolni a hangversenyen, hiszen a Schubert-mű karakterrendjét követi Mozart C-dúr hangnemben írt, úgynevezett Linzi szimfóniája, amelyet a koncertünk végén adunk elő. Mint egy pici sziget fog a két szimfónia közé ékelődni Mozart Serenada notturnája (éjszakai kompozíció), amelynek hangszer-összeállítása rendkívül érdekes. A vonóskarhoz gyakorlatilag csak egy üstdob csatlakozik, ez nagyon egyedi hangszínt ad a darabnak. A hét-nyolc tételes kis kompozíció a két nagyobb lélegzetvételű mű közé ékelődik, így remélem, hogy bő egy órás kellemes időtöltést tudunk biztosítani a közönségünknek.

– Így próba után, melyek az első benyomásai a zenekarról?  

– Nagy örömömre szolgált, hogy most először meghívást kaptam a Csíki Kamarazenekartól, és itt lehetek Erdélyben. A Székelyudvarhelyen működő Székelyföldi Szimfonikus Zenekarnál már közreműködtem, és egy-két zenész itt is játszik közülük. Nem volt tehát teljesen ismeretlen számomra a társaság. A próbák alapján rugalmas, nagyon érdeklődő, alakítható és ambíciós zenekarként jellemezhetném őket. Kíváncsian várom én is a hangversenyt.

Különben a Serenada notturna lehetőséget ad a szólamvezetőknek, hogy szólistaként is megnyilvánuljanak. Egy adott pillanatban a koncertmesterből, a szekund szólamvezetőjéből, a brácsa szólamvezetőből és az egyik bőgősből, mintha egy vonósnégyes alakulna. Azért nem vonósnégyes, mert nincs cselló benne, ez is különlegessé teszi a művet. Szóval érdekes feladatot bíz rájuk Mozart. Különben erre más példát, hogy a vonóskart egyetlen üstdob egészítse ki, még nem találtam a zeneirodalomban.

A III. Székelyföld Napok más csütörtöki eseményei
A Hagyományos kézműves- és könyvvásár, akárcsak szerdán, csütörtökön is délelőtt 10 órától nyílik Csíkszeredában, a megyeháza oszlopterében. A III. Székelyföld Napok csíki eseményei közül még kiemelnénk a Hargita Megyei Képzőművészek Tárlatát, amelyet ezúttal a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában nyitnak meg 18 órától. Továbbá, szintén este hat órától a Székelyföld Galériájában találkozhatnak Ion Nete kortárs román prózaíróval, akivel Lajos Katalin műfordító beszélget.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei