Fotó: Kristó Róbert
Helyt adott részben a bíróság Ilie Şandru panaszának, amellyel a csíkszeredai ügyészség a közintézményekre kitűzött székely zászló ügyében áprilisban hozott döntése ellen emelt kifogást. A bíró szerint rossz hivatkozási alapot használt az ügyész.
2013. november 07., 12:482013. november 07., 12:48
2013. november 07., 20:152013. november 07., 20:15
Tizenegy csíki község polgármestere, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, illetve további tíz, önkormányzati fenntartású intézmény vezetője érintett abban az ügyben, amelynek apropója az a kereset, amit az ügyészségnek a közintézményekre kitűzött székely zászló ügyében áprilisban hozott döntése ellen nyújtott be a nyáron a bíróságon Ilie Şandru nyugalmazott maroshévízi pedagógus.
Şandru március 27-én fordult a csíkszeredai ügyészséghez, hogy vizsgálják meg, van-e törvényes alapja a székely zászlók középületekre történő kitűzésének. A nyugdíjas tanár azt kifogásolta, hogy az intézmények nem tartják be a marosvásárhelyi ítélőtábla tavaly szeptemberben hozott döntését, amellyel hatályon kívül helyezte Hargita Megye Tanácsának 2009/269-es határozatát. Ez utóbbi nyilvánította a székely lobogót a megye zászlójává. A vizsgáló hatóság tavasszal végül úgy határozott, hogy nem kezdeményez eljárást a csíki intézményvezetők ellen.
A döntésről
A csütörtökön nyilvánosságra hozott végzés alapján a bíróság részben helyt adott Şandru panaszának, és semmissé nyilvánította az ügyészség arra vonatkozó döntését, amely szerint leállítja a vizsgálatot. A bíró szerint ugyanis az ügyészség a bűnvádi eljárás elindítását arra hivatkozva kellett volna elutasítsa, hogy a panaszos által kifogásolt cselekedet nem szerepel a büntető törvénykönyvben. A jelek szerint az ügyészségnek újból ki kell bocsátania a büntető eljárás elutasítására vonatkozó döntését, ám ezúttal a bíró által megjelölt cikkelyekre kell hivatkoznia.
Sükös: lehet még folytatása az ügynek
„Az ilyen ügyekben a mondat azzal kellene kezdődjön, hogy helyet adok a panasznak, vagy elutasítom azt. Ehelyett egy törvénycikkellyel kezdődik. Ami azt mondja, visszaküldöm az ügyet az ügyészségnek, hogy nyissa újra a nyomozást, és ugyanakkor azt is kimondja, hogy zárja le a nyomozást. Ám nem az első jogalapon, amivel korábban meghozták a döntéseket, hanem egy másik jogalapon. Magyarul mondva, még egyszer elvégezteti a munkát, aminek a finalitása ugyanaz: ejtsék a vádat, mert a székely zászló kitűzése nem szerepel bűncselekményként a büntető törvénykönyvben” – reagált az ítéletre az alperesek nagy részét képviselő Sükös József. A Hargita Megyei Ügyvédi Kamara dékánja kiemelte: „Óvatosan fogalmazva azt látom, hogy ezzel nem zárták el végleg Ilie Sandru elől a perelési lehetőséget. Mert az ügyészség, amikor újra meg fogja szüntetni a nyomozást a másik jogalapra hivatkozva, akkor köteles lesz megadni a panaszosnak, azaz Ilie Şandrunak a jogot, hogy húsz napon belül újra bíróság elé vihesse az ügyet” – említette az ügyvéd, aki szerint a majd napvilágot látó, az ítélettel kapcsolatos bírói indoklás remélhetőleg egyértelműbbé teszi a dolgokat.
Borboly: a zászlóügyet jogszabállyal kell rendezni
„Az ítéletet az indoklás hiányában egyelőre nem kommentálnám. Annyit azonban már most kijelenthetek, a zászlóügyet jogszabállyal kell rendezni, ez pedig a kormány kötelessége” – nyilatkozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Az elöljáró a bírósági ítélet nyilvánosságra kerülése után megtartott sajtótájékoztatóján kiemelte, az Európai Unió minden tagállamában törvény szabályozza a helyi szimbólumok használatát, csak egyedül Romániában nincs ilyen rendelkezés.
„Úgy látom, a kormány fél rendezni ezt a kérdést. Névtelen és nevüket vállaló személyek, civil szervezet feljelentései, a rendőrség és a prefektúrák mögé bújva érti kezelni ezt a kérdéskört, ahelyett, hogy világosan kimondaná, engedélyezi vagy tiltja az országban a helyi szimbólumok használatát” – nyomatékosított a megyeelnök. Borboly szerint az állam kettős mércét alkalmaz, hiszen míg az ország többi megyéjében nyugodtan használhatják a helyi szimbólumokat, addig a székelyföldi régióban fellép ezek használata ellen.
„Mindez a magatartás méltatlan helyzetbe hozza az igazságszolgáltatást, illetve azokat az intézményvezetőket, akik lelkiismeretesen végzik a munkájukat” – fogalmazott az elöljáró. Az önkormányzati vezető szerint Ilie Şandrunak a magatartása mérgezi a közhangulatot, és veszélyes precedenseket teremt. Borbolytól azt is megtudhattuk, hogy a megyei önkormányzat tavaly jelentős összeggel támogatta egy általa írt és szerkesztett könyv megjelentetését.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!