Fotó: Kristó Róbert
A birtoklevelek majdnem kétharmadát kiadták Csíkszentlélek községben, a tulajdonba helyezés folyamatának lezárása azonban még nagyon távolinak tűnik. Az illetékesek szerint az állandó földtörvény módosítások újabb és újabb nehézségeket gördítenek a földosztó bizottság munkája elé.
2012. október 18., 18:262012. október 18., 18:26
2012. október 18., 18:452012. október 18., 18:45
Amellett, hogy 13 ezer körüli birtoktest van a község területén, további probléma, hogy nincsenek méretarányos telekkönyvi térképeink. Ezek miatt a telkek beazonosítása nagyon nehéz – magyarázta Ladó Elemér. A csíkszentléleki földosztó bizottság titkára kifejtette, mindezek ellenére azoknak, akiket érdekelt a saját földjük, és jóhiszeműen fordultak a bizottsághoz, megvannak a tulajdonleveleik. „Vannak aztán megrögzött perlekedők is. Ők hetente jönnek a hivatalba, fenyegetőznek, pert indítanak, fellebbeznek” – tájékoztatott az illetékes. Kihangsúlyozta, az elmúlt évek tulajdonba helyezéssel kapcsolatos bírósági eljárásai közül egyet sem vesztett el a szentléleki polgármesteri hivatal.
Jelenleg két peres eljárásban érintett a földosztó bizottság. Az egyik esetben rokonok harcolnak egymással egy bizonyos földterületért, a másikban egy helyismerettel sem rendelkező örökös tart igényt olyan parcellára, amelyhez egyszerűen semmi köze. „Amit az illető lát, minden kell neki. Egy szép telket fedezett fel a falu közepén. Azóta már három beltelek van rajta, kettőre lakóház is épült, a harmadikon is zajlik az építkezés. Őt ezt nem érdekli, neki az kell” – írta le a helyzetet az illetékes.
Az érintettek hozzáállása sem mindig korrekt
„A területeket a helyszínen kell azonosítani, erre minden érintettet el szoktunk hívni. Az más kérdés, hogy az érdekelt felek legtöbbször el sem jönnek” – említette a titkár az újabb nehézségeket. Ugyancsak bonyodalmakat okoz munkájukban, hogy a kilencvenes évek elején nem szakszerűen zajlottak a beazonosítások. „Sőt, kisebb-nagyobb turpisságok is történtek, ezeket most kellene kijavítani. Van például, aki húsz éve használ egy bizonyos földterületet, és azt hiszi, hogy az egyben már a tulajdonjogot is jelenti” – említette Ladó Elemér. Hozzátette, több olyan eset is történt már, hogy annak rendje-módja szerint kimérték és kijelölték a parcellákat, másnap reggelre viszont a határjelek eltűntek. „Innen pedig kezdődhet a vita. Nem lehet minden cövek mellé rendőrt állítani” – nyugtázta az illetékes.
Sok a jogszabályváltozás
„Az a helyzet, hogy az elmúlt években sokszor változtak a törvények” – említette az egyik legnagyobb problémát Ladó Elemér. Mint fogalmazott, a földosztó bizottság a régi telekkönyvek szerint próbálja kivitelezni a tulajdonba helyezést. Szentléleken egy 1943-as földkönyvet, Mindszenten pedig egy 1909-es térképeket, illetve egy későbbi földkönyvet vesznek alapul. Fitódban egy 1997-ben elkészített parcellázási terv szolgáltat támpontot. „A fitódi után a község többi részén is készültek a parcellázási tervek” – jelentette ki Ladó. Szentléleken a főutakhoz közel eső területek ötven százalékára készültek el ezek a rajzok, Mindszenten ez az arány mintegy húsz százalék.
„Most dűlőkre kérik a parcellázási tervet, ez nagyon megnehezíti a munkánkat” – osztotta meg egyik aggodalmát a földosztó bizottság titkára. De mit is jelent ez? A dűlő olyan terület, amelynek természetes határai vannak. Ilyen lehet út, patak, belterület határa, erdő. Ez azt jelenti, hogy, ha egy regiszterben egy személynek például van három különböző dűlőben földterülete, csak akkor állítja ki a birtoklevelet a kataszteri hivatal, amikor mind a három dűlőben levő összes tulajdonosnak a parcellái meg vannak mérve, be vannak azonosítva, és nincsenek viták mind a határokat, mind a területnagyságokat illetően. Példaként létezhet olyan dűlő, amelyben 5, de olyan is, amelyben 200 parcella van, vagyis 200 embernek kell a tulajdonjogát tisztázni.
„Ez körülbelül egy éve van így. Egy dűlőre elkészíteni a parcellázási tervet nagyon hosszadalmas munka” – panaszkodott a titkár, aki szerint a törvényváltoztatás előtt sokkal hatékonyabban tudták végezni munkájukat. „Ehhez még az is hozzájön, hogy a birtoklevél-módosításokhoz immár törvényszéki végzés kell. Ez tovább késlelteti a folyamatot” – jelentette ki Ladó, aki szerint az sem mellékes, hogy kevés a rendelkezésre álló szakember. „Ilyen körülmények között soha nem érünk a végére” – méltatlankodott. Szerinte egy műholdas mérőrendszer használata sokban segítené munkájukat. „A megyei önkormányzatnak az utóbbi három esztendőben évente jeleztük, hogy milyen eszközre volna szükségünk, de azzal maradtunk” – hangzott el a földosztó bizottság titkárától.
Kevesebb mint négyszáz birtoklevél vár tulajdonosára
Mint azt Ladó Elemértől megtudtuk, a földosztó bizottság eddig mintegy 710 birtoklevelet adott ki. A legújabb statisztika szerint a község 3500 hektáros területéből 586 hektáron nem tisztázott a birtokjog, ez 358 birtoklevelet jelentene.
Pál Péter: nem foglalkozom a földek visszaszolgáltatásával
A község újraalakulásakor azzal a feltétellel vállaltam el a polgármesteri feladatokat, hogy nem kell foglalkoznom a földek visszaszolgáltatásával, ezáltal marad időm és energiám a község fejlesztéséért dolgozni. A földtörvények alkalmazását egy szakértői csoportra bíztam – reagált megkeresésünkre Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere.
szóljon hozzá!