
Fotó: Kristó Róbert
Szakmai könyveket és segédanyagokat tartalmazó csomagokat osztanak ki az erdélyi magyar tannyelvű, felső tagozattal is rendelkező iskolákban a 2014 a külhoni magyar felsősök éve program keretében. Ennek részeként hétvégén Csíkszeredában konferenciát szervez a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ), a rendezvényen száz tanár ismerkedik többek között az élményközpontú oktatás rejtelmeivel.
2014. november 20., 18:132014. november 20., 18:13
2014. november 20., 18:342014. november 20., 18:34
A külhoni magyar óvodák és a kisiskolások éve után 2014-ben a külhoni magyar felsősök évét hirdette meg a magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárság. „A 2014 a külhoni magyar felsősök éve során kiemelten figyeltek a tehetséggondozásra, a pályaorientációra, a diákok személyiségfejlesztésére, a tudományok megszerettetésére. A program fókuszába a képességeiket ismerő és kibontakoztató sikeres fiatalokat állították. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázati kiírásai lehetőséget biztosítottak a külhoni magyar iskolapedagógusok és osztályfőnökök számára magyarországi módszertani továbbképzésen való részvételre is. A szakmai programokon számos erdélyi pedagógus vett részt” – összegezte közleményben az RMPSZ, amely a felsősök éve zárásaként hétvégén Csíkszeredában konferenciát szervez.
Magyar értékek, pályaorientáció
A száz erdélyi magyar pedagógusnak ingyenes képzést biztosító konferencia A befogadó iskola – módszerek és jó példák a gyermekközpontúsághoz címet viseli, és a résztvevők magyarországi, illetve hazai előadóktól, oktatási szakértőktől tanulhatnak. A szombat reggeli ünnepélyes megnyitó után Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a Hungarikum Bizottság tagja tart előadást Magyar értékekről, hungarikumokról – értékőrök képzése, értékek lajstroma a Kárpát-medencében címmel.
A továbbiakban a plenáris előadásokon szó lesz esélyegyenlőségről az iskolában és azon kívül, a szerethető tudományokról és az ezek révén szerethető iskoláról, tehetségirányításról és pályaorientációról, továbbá az élményközpontú oktatásról és korszerű eszközeiről. Délután szekciónként, gyakorlatias foglakozásokon fejtik ki a pedagógusoknak a délelőtt ismertetett témaköröket. A konferencia részvevői megkapják ugyanakkor a felsősök éve keretében készült módszertani csomagokat is.
Decemberben osztják ki a könyvcsomagokat
Az RMPSZ közlése szerint a Nemzetpolitikai Államtitkárság a 2014 a külhoni magyar felsősök éve program keretében 550 darab, 88 magyar találmány című könyvet adományozott a felső tagozattal is rendelkező romániai magyar iskoláknak. Ezeket már kiosztották, és az iskolák könyvtáraikban helyezik el. A gyermekek mellett a pedagógusokat módszertani csomagokkal segítik, 1500 darab, könyveket és szakmai segédanyagokat tartalmazó csomagot osztanak szét. A Magyarországról érkezett szakmai anyag mellé az RMPSZ javaslata alapján az Ábel Kiadó gondozásában további 1100 módszertani csomag készült. Ezek tartalmazzák a Fodor László Neveléselmélet, illetve Személyiségpedagógia, valamint Barabási és társai Pedagógiai kézikönyv című munkákat. Mindkét módszertani csomagot decemberben küldik ki a felső tagozattal is rendelkező magyar tanintézetekhez.
A szakiskolák következnek
A magyar kormány a külhoni magyar szakképzés évévé készül nyilvánítani a 2015-ös évet – mondta Potápi Árpád János, a miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára október végén Kolozsváron. Az MTI tudósítása szerint kifejtette, a szülőföldön való boldogulást az szolgálhatja a legjobban, ha az emberek olyan szakmát tanulhatnak, amellyel képesek biztosítani a megélhetést családjaik számára. \"Rá kell irányítanunk a figyelmet arra, hogy mindenhol szükség van magyar szakképzésre. Ahol nincsenek ilyen szakiskolák, ott létre kell ezeket hozni, ahol vannak, ott fejleszteni kell” – jelentette ki az államtitkár.
Lezárult a közbeszerzési eljárás a Büdösfürdőre tervezett víz- és csatornahálózat kivitelezése érdekében a Csíkszentkirályhoz tartozó területet illetően. A munkálatok elkezdéséhez viszont a finanszírozás is szükséges.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
Jubileumok, nemzetközi fellépők, a lant kiemelt szerepe és generációkat összekötő mesterkurzusok várják a közönséget július 6–12. között a 46. Csíkszeredai Régizene Fesztiválon.
A rágcsálók szaporodásának megfékezése érdekében Csíkszereda Polgármesteri Hivatala közterületi irtást rendelt el.
Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.
Rovarirtást végeznek Csíkszereda teljes közterületén, csütörtökön este.
A gyermekeket érő digitális hatásokról, a túlzott képernyőhasználat következményeiről és a tudatos eszközhasználat fontosságáról tart előadást Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő június 25-én, csütörtökön 17 órától a Csíki Moziban.
A végleges körforgalom elkészülte után egy újabb fontos beruházás közeledik a befejezéshez Csíkszentkirály községben.
Meghaladja a 231,5 millió lejt a tervezett új csíkszeredai fertőző- és tüdőkórház beruházási értéke, miközben az eredeti becslés még csak 71 millió lej volt. Ha a kormány jóváhagyja az új összeget, a munkálatok még idén elkezdődhetnek.
Hiába készültek a felújításra, végül elmaradt a beruházás a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola Gál Sándor utcai épületénél, ezért kisebb karbantartási munkák után hamarosan visszaköltözik az iskola az épületébe.
szóljon hozzá!