Fotó: Kristó Róbert
Nézeteltérés alakult ki a csíkszentmihályi állattartó gazdák egy része és a helyi közbirtokosság vezetősége között. A vita tárgyát annak a kompenzációnak az összege jelenti, amit azon állatok után kapnak a gazdák, amelyeket a területalapú támogatások igénylése végett a területek lefedéséhez felajánlottak.
2013. február 21., 18:522013. február 21., 18:52
2013. február 21., 19:272013. február 21., 19:27
Közel tucatnyi elégedetlenkedő gazda gyűlt össze csütörtökön a csíkszentmihályi közbirtokosság székhelyén. A panaszosok azt kifogásolták, hogy a közbirtokosság vezetősége nem hajlandó kifizetni azt az összeget, amelyet tavaly ígértek állataikért. Mint ismeretes, a közbirtokosságok a múlt évben csak úgy tehették le kéréseiket területalapú támogatásra, ha a kérelem tárgyát képező kaszálókat és legelőket megfelelő létszámú állatállománnyal le tudták fedni. A csíkszentmihályi közbirtokosság mintegy 824 hektárra igényelte a támogatást, ennek lefedéséhez 1187 juhra és 227 szarvasmarhára volt szükség.
„A tavalyi közgyűlés szarvasmarhánként 30 lejben állapította meg a fejpénzt, öt juh után ugyanennyi jutott volna. Mi ezt már akkor nem tudtuk elfogadni” – magyarázta kérdésünkre az egyik, neve elhallgatását kérő gazda. Hozzátette, éppen ezért a közgyűlés után pár héttel több állattartó aláírásával ellátott átiratot tettek le a közbirtokossági vezetőséghez, amelyben a szarvasmarha után járó összeg 150 lejre történő emelését kérték, a juhokra pedig egyedenként 30 lejt kértek. „Megírtuk ezt a papírt, mostanig azzal hitegettek, hogy ezt az összeget adják. Most úgy látszik, még sincs így, nem tudunk továbblépni ebben az ügyben” – nyugtázta a panaszos. A jelen levő tizenegy gazda végül petíciót nyújtott be a közbirtokosság vezetőségéhez. Ebben kilátásba helyezték, hogy ügyvédet fogadnak annak érdekében, hogy kivizsgálják a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségtől (APIA) származó támogatási összegek elköltésének a módját.
„A múlt évi közgyűlésen született egy határozat, amely szarvasmarhánként 30 lejben állapítja meg a gazdáknak kifizetendő díjat, a juhok esetében öt állatra 30 lejben szögezte le a fejpénzt” – fogalmazott a kialakult helyzettel kapcsolatban Tatár Adolf. A Csíkszentmihály-Ajnád Közbirtokosság elnöke kifejtette, amikor az állattartó gazdák elégedetlenségüket fejezték ki ezzel kapcsolatban, egyetértett azzal, hogy ezt az összeget meg kell emelni. „A jövő hónapban összehívandó közgyűlésen támogatni is fogjuk azt, hogy száz vagy százötven lej is lehessen ez az összeg. Saját fejünktől azonban nem kezdhetjük az általuk igényelt összeget osztani. Amit a közgyűlés határoz, nekünk azt kell végrehajtanunk!” – hangsúlyozta az elnök. Elmondta, ha a gazdák igénylik, azonnal ki tudják osztani azt az összeget, amit a közgyűlés szögezett le még 2012-ben. Ha a soron következő értekezlet a fejpénzek emeléséről dönt, akkor az érintettek a különbözetet is megkapják.
szóljon hozzá!