Fotó: Kristo Robert
Több pénzt utaltak ki erre a célra és mintegy negyven százalékkal több ingyenes laboratóriumi vizsgálatot lehet elvégezni áprilisban a megyében – adta hírül a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetője, Duda Tihamér.
2014. március 30., 14:342014. március 30., 14:34
2014. március 30., 15:342014. március 30., 15:34
A rendelkezések szerint áprilisra is a tavalyi szerződéseket hosszabbítják meg az egészségügyi szolgáltatókkal – közölte Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnök-vezérigazgatója. Elmondta, a jelenlegi információk szerint május elsejétől köthetnek új szerződéseket a kórházakkal, háziorvosokkal, szakorvosokkal, laboratóriumokkal, gyógyszertárakkal és szintén ezen dátumtól léphet életbe az új egészségügyi alapcsomag is.
Tájékoztatása szerint bár a szerződési feltételek nem, az összegek változtak, több pénzt kaptak az április költségvetési leosztásban a laboratóriumi vizsgálatok megtérítésére. A tavaly felhasznált összegek átlaga alapján a megyének idén eddig havi 186 ezer lejt utaltak ki a laboratóriumi szolgáltatásokra, áprilisban azonban 263 ezer lej fordítható erre a célra – mondta el Duda Tihamér. Számítsa szerint ez mintegy negyven százalékkal több ingyenes laboratóriumi vizsgálatot jelent a betegek számára. A laboratóriumok már eszerint végezhetik az áprilisi előjegyzéseket – tette hozzá.
Amint arról nemrég beszámoltunk, a többi egészségügyi szolgáltató esetében nem okozott gondot, hogy az előző évi szerződések szerint zajlott idén is a működés, a laboratóriumoknál azonban nagyon kevésnek bizonyult a tavalyi átlagos összegek alapján kiszámolt finanszírozás és kevesen jutottak hozzá ingyenes vizsgálatokhoz.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!