Fotó: Veres Nándor
Négy felcsíki önkormányzat kénytelen a tavalyinál is kevesebb pénzből gazdálkodni, közülük kettőnek alig fél évre elegendő a rendelkezésére álló pénzkeret. Mindössze egyetlen község számolhat az előző évekhez hasonló költségvetéssel, ugyanakkor öt településnek kedvezett az új elosztási rendszer. Megnéztük, hogy az önkormányzatoknak kedvez vagy sem a költségvetés elosztásának új módozata.
2015. február 25., 11:142015. február 25., 11:14
2015. február 25., 11:182015. február 25., 11:18
Eddig a megyei önkormányzatok utalták ki a visszaosztásra szánt összegeket, viszont ebben az évben ezt már a pénzügyminisztérium végezte. Mint arról beszámoltunk, az új szabályozás célja, hogy a települések költségvetésének kiegészítésekor a személyi jövedelemadó, illetve az áfa visszaosztása által minden település számára biztosítsák a fenntartási költségek kiegyenlítéséhez szükséges pénzt. Ez a minimális érték községek esetén 1,5 millió lej – ennyire kerekítették fel azon önkormányzatok büdzséjét, melyeknél a saját jövedelem nem érte el ezt a szintet. Ez az összeg városok esetén 6, megyei jogú városok esetén 20, megyeszékhelyek esetén 50, míg megyei önkormányzatok esetén 80 millió lej.
Az új elosztási rendszer által a felcsíki községek közül Csíkszentdomokos és Madéfalva került a legnehezebb helyzetbe, ugyanakkor kevesebb pénzből kell gazdálkodnia Csíkdánfalva és Csíkkarcfalva önkormányzatának is. Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere rámutatott, azokat érinti hátrányosan a költségvetési törvény, amelyeknek viszonylag nagy a saját jövedelmük. Számokkal példázta helyzetük súlyosságát: míg tavaly az áfa visszaosztása által több mint egymillió-negyvenezer lejt utaltak számlájukra, idén mindössze 84 ezer lejt fognak, a jövedelemadóból a tavalyi 840 ezer lej helyett pedig egyetlen lejt sem kapnak. A múlt évben a megvalósítási hányada alapján költségvetés-kiegészítésre az államtól 460 ezer lejt kapott Domokos, Hargita megye önkormányzata pedig további 910 ezer lejjel támogatta a települést, amelyre idén nem számíthatnak.
„A működési költségeink, beleértve a bérköltségeket, nincsenek fedezve fél évre sem. A tavalyi költségvetésünk a beteggondozók bére és a tanügyi kiadások nélkül négymilliós nagyságrendű volt, a 2015-ös a bérköltségekkel, mindennel együtt 1,3 millió lej. Érthetetlen számomra az, hogy egy hatezer lélekszámú község nem kap annyi pénzt, mint a jóval kisebb települések” − fakadt ki az elöljáró. Hozzátette, szerencséjükre nem maradt adósságuk tavalyról, ettől eltekintve megtörténhet, hogy arra sem lesz pénzük, hogy az új pályázati kiírásokra összeállíttassák, engedélyeztessék a terveket. Egyelőre nem látják, mi jelenthetne megoldás, abban bíznak, hogy fél év alatt módosítják a költségvetési törvényt.
„Ha a tavaly rosszul álltunk, akkor idén nagyon rosszul állunk” − vázolta jelenlegi helyzetüket Szentes Csaba. Madéfalva polgármestere kifejtette, költségvetésük a személyi költségek 9 hónapnyi kifizetésére elegendő, míg a működési költségeiket csupán 7 hónapra tudják biztosítani. Csak annyit fűzött hozzá: ilyen rendszerben nem lehet dolgozni.
Csíkkarcfalva önkormányzata is kevesebb pénzből kell boldoguljon idén, mint eddig, de mivel nem sokkal szűkösebb a keret, tudják finanszírozni az öt folyamatban lévő, Csík LEADER Egyesülethez leadott pályázatukat – számolt be Gábor Tibor. A polgármester kifejtette, a nyertes pályázataik révén felújításra kerül az önkormányzat épülete, a jenőfalvi régi óvoda, elkezdődhet a Madicsa-fürdői menedékház építése, továbbá az önkéntes tűzoltó-alakulatnak felszereléseket vásárolnak, és egy zöldövezetet is rendeznek. Mindemellett a közterek rendbehozatalára és községi utak karbantartására is szeretnének pénzeket fordítani.
Harmincezer lejjel kevesebb összeg áll a csíkdánfalvi önkormányzat rendelkezésére ebben az évben, mint korábban. Bőjte Csongor Ernő községvezető megjegyezte, a korábbi években sikerült tartalékolniuk, így idén azáltal próbálnak boldogulni. Az év eleji számítások szerint sikerül a betervezett munkákat folyatni, befejezni egyetlen kivétellel. „Sajnos, ami a legfontosabb lett volna, arról kell lemondanunk: idén nem tudjuk kivitelezni a helyi iskola külső tatarozását, mivel a 100 ezer lej értékű munkálatot a szomszédos települések önkormányzataival közösen végeztettük volna el. A költségvetések azonban ezt jelenleg nem teszik lehetővé” − magyarázta Bőjte. Kiemelte, már két éve dolgoznak azon, hogy elkezdődhessen a felújítás, idén – más lehetőség hiányában – pályázati kiírásokat, külső forrásokat keresnek, hogy minél hamarabb megvalósulhasson.
Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere arról számolt be, hogy a múlt évhez hasonló költségvetéssel kezdik az évet. Rámutatott, az, hogy ez jó vagy sem, az év végén derül ki, hiszen akkor duplája szokott lenni a költségvetés, mint tervezték. Mivel „hittel és reménnyel élnek”, bíznak benne, hogy az elindított munkálatokat tudják folytatni, így a Templom utca aszfaltozását, a Kóstelek felé vezető út rendbehozatalát és a kultúrotthon felújítását.
„Valamivel kedvezőbb helyzetben vagyunk, mint a szomszédos települések, ez abból fakad, hogy kisebbek vagyunk, az új szabály pedig a kistelepüléseknek kedvez. Idén 20 százalékkal több pénzből tudunk gazdálkodni, mint a korábbi években, így ez az első év, hogy nem kell azon gondolkodni, hogyan éljük túl az esztendőt” − részletezte Császár Attila. Csíkrákos polgármestere megjegyezte, ez a tény megnyugtató, de nem ad lehetőséget látványos megvalósításokra. Prioritás a községben az oktatási intézmények fejlesztése, így idén mindenképp fordítanak a göröcsfalvi iskola felújítására, a rákosi iskola elmaradt munkálatainak befejezésére. Emellett a tűzoltószertár megépítését is befejezik, s mivel két éve nem javítottak fel a községi utakat, arra is költenének.
Csíkmadaras polgármestere bizakodó ugyan – hiszen jelenleg valamivel több pénz áll a rendelkezésükre, mint tavaly év elején –, de csak az év végén nyilatkozna arról, hogy kedvezett-e számukra az új rendszer. Bíró László azt is elmondta, idén nagy értékű beruházásokat szeretnének elindítani, kivitelezni, sőt a következő évekre készülve az új pályázati kiírásokra is figyelni fognak. Elsőbbséget élvező munkálat a községben az iskolaépítés, emellett még idén be kell fejeződjön az erdei út felújítása, a piactér rendezése és a közvilágítási rendszer korszerűsítése. A szennyvíztisztító beüzemelését követően az új rendszerre való csatlakozások is hátravannak még – sorolta.
Habár Csíkpálfalva is több pénzt kapott, mint a korábbi években, az uniós pályázatuk önrészének biztosításához még így is pénzre lenne szükségük. Folyamatban van ugyanis egy nagy értékű infrastrukturális beruházás, amely keretében 7,2 kilométer hosszúságú községi utat újítanak fel, kibővítik a delnei és pálfalvi kultúrotthonokat, illetve napközit építenek Delnén – részletezte Ferencz Csaba polgármester.
Kósa Péter csíkszentmihályi polgármester elmondta, ők is a szerencsésebb községek közé tartoznak, nagyobb költségvetéssel számolhatnak, mint az előző évben. Ezt azért is fogadta örömmel az önkormányzat, mert így két nagyobb beruházáshoz szükséges önrészt is ki tudnak fizetni. A minden évben szükséges apróbb kiadások mellett egyrészt a községben idén befejezésre kerülő szennyvízhálózat kiépítésére, másrészt a csíkszentmihályi kultúrotthon alagsorának kialakítására fordítanak nagyobb összegeket.
Balánbánya esetében is kedvezően alakult az idei költségvetés: az elmúlt évek legnagyobb büdzséjéből gazdálkodhat idén a kisváros. Ezáltal nemcsak a szennyvízhálózat felújítására jut pénz, hanem az Új utcai tömbházak mögötti támfalazásra, sőt ki tudják fizetni a Liviu Rebreanu Szakközépiskola felújításának önrészét is.
Az összeállításból kimaradt csíkszenttamási, csicsói és gyimesi községek polgármestereit többszöri telefonos megkeresés után sem sikerült elérnünk.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!