Kőbe vésett szabályok, szigor, szilencium, kimenő, villanyoltás – a bentlakó élet mindennapi velejárói. Iskolaigazgatókat, intézményvezetőket kérdeztünk az általuk irányított tanintézet kollégiumának belső rendszabályzatáról.
2017. január 12., 22:232017. január 12., 22:23
2017. január 13., 11:372017. január 13., 11:37
A gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium bentlakásában az előírás többek között rögzíti, hogy mit szabad bevinni az épületbe, a takarítási rendet, illetve az ott lakók kötelező napi tevékenységeit, mint például a tanulásra szánt időt. Ezek mellett, egyházi iskoláról lévén szó, az ott lakó diákok reggel hétkor imával kezdik és este kilenckor fohászkodással fejezik be a napot a bentlakás kápolnájában. Az imádságot lelkipásztor vezényli. Az esti ima után takaródó, azt követően tilos elhagyni az épületet. Az étkezésre szánt idő is rögzített, fél óra áll rendelkezésre a reggelinél, ebédnél és vacsoránál is. „Jelenleg negyven diák lakik az internátusban, külön épületben a fiúk és a lányok\" – tudtuk meg Bálint Árpád ideiglenesen tisztségben lévő igazgatótól.
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium bentlakásának rendszabályzata életszerű, diákbarát és a gyerekek tervezett program szerinti életvezetését segíti – nyilatkozta érdeklődésünkre Tamás Levente iskolaigazgató. Mint mondta, a napirendben foglaltak szerint a diákok életkorával arányosan van megszabva a tanulásra, pihenésre és étkezésre szánt idő. Mivel a kollégium szervesen illeszkedik az iskolához, ezért szellemiségében is nyilván a keresztény elvek mentén nevelik az ott lakókat. Például csütörtökönként van egy közösségi szentmise, amelyet az iskolalelkész vezet, továbbá naponta reggeli és esti imádság. A kötelező programok elmulasztása – például szilenciumról való távolmaradás – csak rendkívüli esetekben lehetséges, ilyenkor előzetes bejelentés, illetve szülői és szaktanári kérések szükségesek. A diákok szabadidejüket akár eltölthetik a kollégium informatikai vagy erőtermében is – számolt be az intézményvezető.
A csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskola bentlakásának rendszabályzatáról Lapohos Anna Mária aligazgatót kérdeztük. Elmondta, a diákok kötelesek betartani a napi tevékenységek programjait, továbbá az előírásoknak megfelelő helyes magaviselet szerint viselkedni: tilos az alkoholfogyasztás, a csúnya beszéd, az agresszivitás, a szerencsejátékozás. Fontos továbbá a közjavak, illetve a tisztaság megőrzése a kollégiumi épületben. Egy tanévben kétszer étkezdei szolgálatot is kell teljesíteniük a diákoknak, azaz segédkezni a kollégium étkezdéjében. A bentlakásban megszervezett tevékenységeken – mint például a gólyabálon, a karácsonyi műsoron – való részvétel kötelező – részletezte az aligazgató.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának kollégiumában az előbbiekkel szemben már kissé „lazább” rendszabályzat van. Egyetemistákról lévén szó, nincsenek kötelező programok, a nap bármely szakában elhagyható az épület. Este tizenegy órától túlmenő zajongás esetén feljelenthetők az illető személyek, az ügy pedig a bentlakás bizottsága elé kerül. Szabálytalankodás, rendbontás esetén mínusz pontokat kaphatnak a bentlakók, tizenöt pontnál már kicsapás jár – tudtuk meg az egyetem vezetőségétől.
Jubileumok, nemzetközi fellépők, a lant kiemelt szerepe és generációkat összekötő mesterkurzusok várják a közönséget július 6–12. között a 46. Csíkszeredai Régizene Fesztiválon.
A rágcsálók szaporodásának megfékezése érdekében Csíkszereda Polgármesteri Hivatala közterületi irtást rendelt el.
Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.
Rovarirtást végeznek Csíkszereda teljes közterületén, csütörtökön este.
A gyermekeket érő digitális hatásokról, a túlzott képernyőhasználat következményeiről és a tudatos eszközhasználat fontosságáról tart előadást Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő június 25-én, csütörtökön 17 órától a Csíki Moziban.
A végleges körforgalom elkészülte után egy újabb fontos beruházás közeledik a befejezéshez Csíkszentkirály községben.
Meghaladja a 231,5 millió lejt a tervezett új csíkszeredai fertőző- és tüdőkórház beruházási értéke, miközben az eredeti becslés még csak 71 millió lej volt. Ha a kormány jóváhagyja az új összeget, a munkálatok még idén elkezdődhetnek.
Hiába készültek a felújításra, végül elmaradt a beruházás a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola Gál Sándor utcai épületénél, ezért kisebb karbantartási munkák után hamarosan visszaköltözik az iskola az épületébe.
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünet lesz több csíkszeredai utcában, két lakónegyedben pedig nyomáscsökkenés lehetséges a betervezett munkálatok miatt.
Újabb szakaszánál tart a községi utak és utcák korszerűsítése Csíkszentimrén. Miután korábban már jelentős mennyiségű útszakaszt aszfaltoztak, most újabb helyszíneken, kisebb utcákban is felújítás történik.
szóljon hozzá!