Hargita megyében a következő tanévben 92 középiskolai és 25 szakiskolai kilencedik osztály elindítását tervezi a tanfelügyelőség a közzétett beiskolázási tervezet szerint. Lényeges újdonság, hogy szinte mindenik szakközépiskolában indul szakiskolai osztály kilencediktől, esetenként úgy is, hogy az iskola nem ezt tervezte, de az érettségi átmenési arányok nyomán a tanfelügyelőség így döntött.
2014. február 04., 16:442014. február 04., 16:44
2014. február 04., 19:232014. február 04., 19:23
Elfogadta a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetőtanácsa és elküldte jóváhagyásra az oktatási tárcához a következő tanévi beiskolázási tervet – adták hírül tegnap az intézmény honlapján. Amint arról korábban beszámoltunk, a kilencedik osztálytól kezdődő szakoktatás újbóli bevezetése miatt újra kellett gondolni a beiskolázási tervnek a középiskolai és szakiskolai oktatásra vonatkozó részét.
A tanfelügyelőség közleménye szerint a tervezet minden, jelenleg nyolcadik osztályba járó diáknak továbbtanulási lehetőséget biztosít.
Kevesebb gyerek, kevesebb osztály
A jelenlegi tanévre 120 kilencedik osztály indítását tervezték, a következő tanévi beiskolázási terv 92 középiskolai és 25 szakiskolai osztály létrehozását tűzte ki célul, ez összesen 117 kilencedik osztályt jelent. Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője elmondta, a gyermeklétszám folyamatos csökkenése indokolja a kevesebb osztályt. A következő tanévi beiskolázási terv abban tér el lényegesen a jelenlegi helyzettől, hogy nagy teret nyit a szakiskolai oktatásnak. A szeptembertől ismét indítható, kilencedik osztálytól kezdődő szakiskolai oktatás a megyében szinte minden szakközépiskolában jelen lesz. Csíkban a középiskolákba tervezett osztályok száma annyi, mint jelenleg, a különbség az, hogy ezek egy része szakiskolai osztály.
Az átmenési arányt is figyelembe vették
Bartolf Hedvig közölte, nem minden iskola kért szakiskolai osztályt azok közül, amelyek kaptak, de ezúttal nemcsak a tanintézetek javaslatai alapján döntött a tanfelügyelőség, hanem az érettségi átmenési arányokat is figyelembe vették. Ahol 5-6 százalékos átmenési arány volt, beterveztek szakiskolát is, hisz értelmetlen erőltetni az érettségit ott, ahol nagy az eredménytelenség – fejtette ki a főtanfelügyelő. Hangsúlyozta, a közzétett dokumentum még tervezet. Bár nagy módosításokat nem szokott eszközölni a minisztérium, előfordult, hogy változtattak – tette hozzá.
92 középiskolai osztály
Csíkszeredában az Octavian Goga Gimnáziumban négy osztály indítását tervezik. A beiskolázási terv szerint a Nagy István Művészeti Szakközépiskolában két szakközépiskolai kilencedik osztály indul, ezek keretében építészeti műszaki rajzoló, művészeti technikus, kórista és zenész szakképesítést szerezhetnek a diákok. A Segítő Mária Gimnáziumban három elméleti középiskolai osztályt terveznek, természettudományok, társadalomtudományok és teológiai osztályt. A Márton Áron Gimnáziumban hat osztály indul, két matematika-informatika, egy filológia, két természettudományok és egy társadalomtudományok osztály. A Kós Károly Szakközépiskolában a tervezet szerint három szakközépiskolai osztály lesz, két műszaki rajzolói és egy környezetvédelmi technikusi osztály. A Kájoni János iskolába öt szakközépiskolai osztályt terveztek, egy beszerzői, egy kereskedelmi, egy román és egy magyar közgazdasági, továbbá egy turisztikai technikusi végzettséget biztosító osztályt. Balánbányán egy szakközépiskolai magyar, és egy elméleti középiskolai román tannyelvű osztályt szeretnének, Csíkdánfalván a Petőfi Sándor Szakközépiskolában egy turisztikai technikusi szakközépiskolai osztály indulhat. A Székely Károly Szakközépiskolában egy számítástechnikai és egy szövegtördelői, képszerkesztő technikusi szakközépiskolai osztály lesz, a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskolában pedig turisztikai osztály indul szakközépiskolai képzés keretében. A Venczel József iskola három szakközépiskolai osztályt indít, kémikusi, élelmiszer-ipari, erdészeti technikusi osztályokat. A gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumban egy természettudományi és egy teológiai középiskolai osztályt terveznek.
Szakiskolai ajánlat
A szakiskolát választó diákok kilencedik osztálytól hároméves szakképzésben részesülnek, melynek végén szakmunkás-képesítést szereznek. A három év után folytathatják tanulmányaikat középiskolában, és érettségizhetnek, ha azt kívánják.
Következő tanévtől a beiskolázási terv szerint 25 szakiskolai kilencedik osztály indul a megyében. Csíkszeredában a Kós Károly Szakközépiskolában egy kőműves és egy ács, Balánbányán egy lakatos, a dánfalvi szakközépiskolában egy agroturisztikai szakiskolai osztály indul. A csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskolában egy villanyszerelői, egy autószerelői és egy esztergályos szakiskolai osztály indítását tervezik, a csíkszentmártoni szakközépiskolában pedig agroturisztikai szakoktatás zajlik majd egy osztály keretében. A Venczel József Szakközépiskolában két szakiskolai osztály lesz, pékeket és ácsokat képeznek. Szakiskolai osztály indul Gyimesfelsőlokon is, az Árpád házi Szent Erzsébet Gimnáziumban egy agroturisztikai osztályt terveznek.
Szakmunkásképzés tizediktől is
A jelenlegi szakmunkásképzés elérhető lesz még következő tanévben is a kilencedik osztályt végzettek számára. A most kilencedik osztályosok ősszel beiratkozhatnak még a kétéves szakmunkásképzésbe, számukra további húsz szakiskolai osztályt terveztek – tudtuk meg Görbe Péter tanfelügyelőtől. A megyében a tizedik osztálytól kezdődő szakoktatás keretében a jelenlegi tanévben 37 osztály működik.
A beiskolázási tervben szerepel még négy esti rendszerű és egy csökkentett oktatású kilencedik osztály elindítása, további öt esti tizenkettedik osztály a szakoktatás végzősei számára. Posztliceális képzésben 14 osztály elindítását tervezik. A Szent Anna speciális iskolában az elképzelés szerint két szakiskolai osztály indulna.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!