Pótolják az elmaradt munkálatot

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A kimaradt kincseszegi falurészt is rácsatlakoztatják a már működő szennyvízvezeték-rendszerre Csíkszentkirályon. A munkálatok javában zajlanak, a tervek szerint legkésőbb jövő tavaszig elkészül a bővítés. A víz- és szennyvízcsatorna-rendszert működtető szolgáltató kérdése is eldőlni látszik az alcsíki községben, az utolsó szót ebben az illetékes fővárosi hatóságok mondják ki.

Rédai Botond

2014. november 09., 18:342014. november 09., 18:34

2014. november 09., 18:492014. november 09., 18:49

Mintegy két hónapja kezdődött el a csatornarendszer bővítése, egyelőre a gerincvezeték lefektetésén dolgozik a kolozsvári kivitelező – számolt be Székely Ernő. A község polgármestere elmondta, a munkálatnak mintegy hetven százalékát sikerült eddig elvégezni. Ha az időjárás kedvez, akkor még ebben az évben földbe kerül a hat kilométernyi vezeték, ellenkező esetben tavaszra is marad munka.

Bővíteni kellene a tisztítóállomást

A kincseszegi falurész csatornázása mintegy 1,4 millió lejbe kerül. Az elöljárótól megtudtuk, ebből 600 ezer lejt kormánypénzből, a helyi fejlesztési alapból sikerült biztosítani, 300 ezret a megyei önkormányzat adott, a fennmaradó összeget a település önerőből tette hozzá. „Kellene még egy bővítés a derítőállomáshoz, ennek megépítéséhez azonban további 800 ezer lejre volna szükségünk” – jelentette ki Székely. Hozzátette, ennek a munkálatnak az elvégzése nem annyira sürgős, hiszen nélküle is működőképes lesz a kincseszegiek csatornarendszere. „Reméljük, jövőre megkapjuk a pénzt. Ha nem, úgy sem probléma, hiszen a hálózat anélkül is működni fog” – pontosított az elöljáró.

Miért maradt ki Kincseszeg?

A csíkszentkirályi csatornahálózat kiépítése 2006-ban kezdődött el, a beruházást akkor négymillió lejjel finanszírozta a kormány, ehhez még hozzájött kétmillió lejes önrész. A teljes hálózat létrehozása azonban a rendelkezésre álló összegnél jóval többe került. Így el kellett dönteni, hogy a község melyik része marad ki a beruházásból. Végül az önkormányzat úgy határozott, hogy az európai út mentén található Kincseszeget hagyják ki, mert utólag azt a legkönnyebb rácsatlakoztatni a már meglévő hálózatra, hiszen az Olt ugyanazon partján van, mint a derítőállomás.

Bukaresttől függ a szolgáltató kérdése

A település múlt hónapban jelentette be kilépését a Hargita Víz Egyesületből, és visszavonta azt az önkormányzati határozatát is, amellyel a vízszolgáltatást az egyesület által létrehozott társaságra, a Harvíz Rt.-re ruházta volna át. Mint arról már többször beszámoltunk, ezt megelőzően az önkormányzat létrehozta a saját cégét, az Ecken Közmű kereskedelmi egységet, egyelőre ez a társaság végzi a víz- és szennyvízcsatorna-rendszer működtetésével kapcsolatos teendőket. Mint Székely Ernő kifejtette, immár Bukaresttől függ a szolgáltató kérdése.

„Egyelőre várjuk, hogy a cégünk megkapja-e a szolgáltatói engedélyt. Nehézségekkel jár egy ilyen hálózat fenntartása, nagy feladatot vállaltunk, de a lakosság érdekében mindent megteszünk az ezzel kapcsolatos tervek kivitelezéséért” – jelentette ki a polgármester. Megjegyezte: a Harvízhez képest feleakkora árakat alkalmaznak, az ivóvíz köbmétere 1,94 lej, a szennyvízé pedig 1,50 lej.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei