A hét elejétől a szarvasmarhatartó gazdáknak újabb lehetőségük adódik kérésleadásra. A fejőstehén és húsmarha után járó támogatás idei második szessziója azoknak szól, akik korábban elmulasztották letenni igényléseiket.
2012. november 01., 14:342012. november 01., 14:34
2012. november 01., 15:522012. november 01., 15:52
Nem számítunk nagy rohamra a gazdák részéről, hiszen már a korábbi időszakban több kérést tettek le, mint az előző években. Ez is azt bizonyítja, megfelelően voltak tájékoztatva a gazdák, jól végeztük munkánkat – fogalmazott Lázár István. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség munkatársa tájékoztatása szerint, míg tavaly 6500 kérés érkezett az intézményhez, az idei őszi kiírás során 6842 gazda döntött úgy, kihasználja a lehetőséget (ez kevéssel több mint 30 ezer egyedet jelent).
A fejőstehén-támogatás egyébként 2–15 tehén után igényelhető, ha a kérelmezés pillanatában a gazda rendelkezik APIA azonosító számmal, és a farmnak van működő szabadeladási vagy feldolgozási tejkvótája. A gazdáknak fel kell mutatniuk, hogy naprakész farmfüzetet vezetnek a gazdaságban található összes állatra vonatkozóan.
Bivalyok esetében is kérhető támogatás, itt nem szükséges a tejkvótabizonylat, és legtöbb ötven bivalytehénre lehet igényelni azt. A kérelemhez csatolandó dokumentumok megegyeznek a fejőstehén-támogatás igénylése esetén szükségesekkel.
A húsmarha-támogatás legtöbb kilencven húsmarha (növendékállatok, illetve tejelő marhák) után kérvényezhető. A dokumentációnak tartalmaznia kell többek között az igénylő természetes, illetve jogi személy azonosítási dokumentumai mellett az állatok törzskönyveit is (pedigree), amennyiben tejelő tehenekre vonatkozik a kérelem. Ha növendékállatok után igénylik a támogatást a gazdák, akkor fel kell mutatniuk vagy a törzskönyvet, vagy a mesterséges megtermékenyítési bizonylatot.
Az erre vonatkozó 2012/796-os kormányhatározat a támogatások keretösszegeit is tartalmazza. Így fejőstehénre egyedenként legtöbb 250 euró utalható ki. Bivalyra ez az összeg 187,5 euró, míg húsmarhára 300 euró. A rendelkezésre álló teljes keretösszeg kevéssel haladja meg a 30 millió eurót. Lázár István tájékoztatása szerint az, hogy egyedenként pontosan mekkora összeget kaphatnak majd a gazdák, körülbelül fél év múlva derül ki.
Fontos tudni, hogy a szóban forgó támogatásokban kizárólag a hegyvidéki, hátrányos helyzetű övezetben gazdálkodók részesülhetnek. Így a hatályos rendeletek értelmében nem tehetnek le Hargita megyében ez irányú igénylést azok, akiknek farmjaik Székelykeresztúr, Siménfalva, Bögöz, Etéd, Galambfalva és Újszékely területén találhatók. A kérelmeket egyébként november 9-ig adhatják le az érdekeltek.
szóljon hozzá!