Fotó: Veres Nándor
Ugrásszerűen megnövekedett Csíkszéken a városi és vidéki szabadtéri korcsolyapályák száma: Zsögödben például a plébánia udvarán, Csíkszeredában az egyik lakótelepi sportpályán, Csíkszentmártonban pedig a helyi iskola udvarán alakítottak ki ilyent. A pályákat az ünnepek, a szabadság, illetve a vakáció alatt nagyon sokan használják.
2013. december 29., 19:452013. december 29., 19:45
2013. december 29., 20:052013. december 29., 20:05
Reneszánszát éli a szabadtéri korcsolyázás, a téli vakációban és az ünnepek alatti szabadnapokon többen is megkeresik a jégpályákat. Sokan döntenek úgy, hogy baráti társaságban, osztálytársakkal vagy családosan, a friss levegőn, testmozgással töltik el szabadidejüket. A falvakon és városon működő pályák meglátogatásakor, egy-két kivétellel mindenhol találtunk jégen siklókat.
Idén létesített pályák
Csíkszentmártonban idén először jegesíttette a helyi polgármesteri hivatal az iskola kézilabdapályáját, ahol szombati ott jártunkkor kisiskolások és huszonéves fiatalok is korcsolyáztak. Gothár Zsombor és Bodó Bertalan azt mondta, élnek az önkormányzat által biztosított lehetőséggel, még ha a pályára leginkább náluk fiatalabbak járnak is. Nevetve vallották be, hogy habár ők az idősebbek, a gyerekek mégis sok esetben ügyesebben korcsolyáznak. Az elkövetkezőkben is rendszeresen fogják látogatni a díjmentes pályát, főként a szabadnapok alatt.
A zsögödi plébánia udvarán lévő pályán is első alkalommal korcsolyázhatnak idén az ottaniak. A tűzcsap felhasználásával kialakított pálya jó minőségű jegén első alkalommal korcsolyázott a zsögödi János Angéla lányával, Emőkével, akiknek annyira tetszett a korcsolyázás, hogy úgy tervezik, ezután is rendszeresen járnak majd oda. A tízéves Emőke jobban kedveli a szabadtéri pályát, mint a városi fedettet, elmondása szerint azért, mert Zsögödben nincs olyan sok ember, és a levegő is jobb.
Pálya a belvárosban
Ferencz Károly karbantartó a gyerekek legnagyobb örömére a csíkszeredai Piac utcában lévő sportpályát – az ottani lakók bátorítására – korcsolyapályává „varázsolta”. Szombaton a pálya harmadát elzárta, mivel a víz még nem volt eléggé megfagyva. Ferencz elmondta, amellett, hogy éjszakánként kezeli a jeget, védőhálót is szerel a pálya köré, hogy a réseken kiütve nehogy kárt okozzanak a korongok. Az ad hoc létesítményt időbeosztás alapján lehet használni: a kivilágítható pályán, a beosztás szerint reggel 7-től 10 óráig jégkorongozók előjegyzéssel játszhatnak, azt követően 19 óráig van a szabad korcsolyázás, majd este újra a hokisok kaphatják meg a helyet. Öt lejért korcsolya is bérelhető, ebben benne van a pálya karbantartásának díja, ugyanakkor belépőjegy nincs megszabva, de bárki beleteheti a kihelyezett perselybe a karbantartás költségét, 3 lejt – foglalta össze a gondnok. Hozzátette, a három hete működő pálya iránt karácsony után megnőtt az érdeklődés, már az egész város területéről mennek oda kikapcsolódni.
Főként a gyermekeké
Leginkább gyermekek használják a csíkszentsimoni és a csíkdánfalvi korcsolyapályákat. Téglás Hilda, a kilencéves simoni lány eddig háromszor volt kint, de a vakációban még nagyon sokszor szeretne. A négyéves kora óta korcsolyázó lány a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpályára is jár korcsolyázni, azt jobban kedveli, mivel nincs feltöredezve a jég, mint az otthoni szabadtéri pályán. Erőss Tibor dánfalvi apuka fiát vitte a helyi korcsolyapályára, ahol már több iskoláskorú fiú jégkorongozott. Az édesapától és a helyi gyermekektől tudjuk, hogy Holló István dánfalvi testnevelő tanár biztosította a pálya leöntését, ahol a helyi fiatalok nemcsak a vakációban korcsolyáznak, hanem iskola közben a nagyszünetekben is.
Benépesedett Suta-tó
Az idősek, a fiatalok és a gyermekek is jól érezték magukat a Suta-tónál, jól megfértek egymás mellett a korcsolyázó kisgyermekes családok és a jégkorongozó fiatalok. A csíkszeredai Bege István barátnőjével, Juhász Kincsővel korcsolyázott a tavon, amikor arról kérdeztük, hogy miért épp a tóhoz jöttek. A fiú javaslatára – aki már előző években is korcsolyázott a tavon – döntöttek úgy, hogy a vakáció ideje alatt jó időben, friss levegőn sportolnának, amit ott belépődíj nélkül megtehetnek.
Korcsolyaoktatás Taplocán
Szász László magánvállalkozótól, a taplocai jégpálya „mindenesétől” megtudtuk, hogy kilenc és este nyolc óra között látogatható a pálya, ahol a belépő ára 6 lej. Amíg a kettéosztott nagyméretű pálya egyik felén biztonságosan korcsolyázhatnak, addig a másik felének kibérlése révén lehetőség van jégkorongozni. Igénybe vehető a korcsolyaoktatás is, amelyre minden nap 14 órától kerül sor. A három éve működő pályához érkezett a csíkszeredai Mihály Melinda ötéves fiával, akit ő maga tanít korcsolyázni. Már a tavaly is ide jártak, mivel jobban kedvelik a szabadtéri jégpályákat, amellett pedig addig maradhatnak, ameddig csak akarnak.
Hargitafürdőn kedvezőtlen az időjárás
Hargitafürdőn a pluszfokok miatt nem működhet a pálya, hiszen ahhoz, hogy kellően megfagyjon a jég, legalább mínusz öt fokra kellene lehűljön a hőmérséklet. Amíg erre nem kerül sor, addig nem fogadhatják a vendégeket – vázolta a jelenlegi helyzetet Bíró Albin vállalkozó. Hozzátette, amint megfelelő lesz a jég, megnyitják kapukat, akkor reggel 9 órától egészen este 10 óráig lesz lehetőség a korcsolyázásra és korcsolyabérlésre. Rolbával folyamatosan tisztítják és kezelik a jeget, így jó minőségű jég várja a vendégeket. A nappali jegy 10, az esti 20 lejbe fog kerülni, a köztes időszakban – 18–20 óra között – 15 lejért lehet majd a téli sportot gyakorolni – ismertette Bíró.
Nem volt megfelelő az évek óta működő szentimrei pálya jegének minősége, emiatt ott nem találtunk korcsolyázókat, ahogyan az idén kiépített csobotfalvi pályán sem.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!