Népviseletvarró tanfolyamot is indítanak

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Csökkent a Hargita Megyei Művészeti Népiskola költségvetése, de ez nem megy az oktatási színvonal rovására – véli Péter Csaba, az intézmény igazgatója. Szeptember 26. az utolsó nap, amikor az iskolába iratkozni lehet, mivel a jövő hét első napjain lesznek a meghallgatások és október 1-től kezdődik az oktatás.

Szőcs Lóránt

2014. szeptember 25., 19:422014. szeptember 25., 19:42

2014. szeptember 25., 19:582014. szeptember 25., 19:58

A művészeti népiskolának megyeszinten 600-700 diákja van, a becslések alapján úgy ezren igényelnék a művészeti oktatást. Amint az igazgató részletezte, idéntől a kézműves és népi mesterségek területén erősítettek, ácsképzést, népi hangszerkészítő, székelykapu-faragás és népviseletvarrás tanfolyamokat indítanak. A legutóbbit már tavaly Gyergyószentmiklóson beindították, és mivel úgy érzékelték, hogy a megyeszékhelyen is mutatkozik erre igény, Csíkszeredában is elkezdik.

Fontos a tehetségek felkutatása

Ezzel az erősítéssel ráhangolódtak a megyei kulturális stratégiára is, amely Péter Csaba szerint főképp a népművészeti vonalon fejlesztene, ugyanakkor a többi művészeti területet sem hanyagolják el. Szerinte a legfontosabb, hogy zenei területen tehetségkutatást kell végezni. Eddig 19 településen mérték fel a tehetségeket, néha iskolaigazgatók vagy polgármesterek kérték fel őket, hogy az oktatási intézetben vagy községben végezzenek ilyen irányú kutatást.

„Azt akarjuk elérni, hogy minden gyermek legyen meghallgatva, mindenki próbálja ki, van-e zenei tehetsége. Felmérjük, hogy van-e abszolút hallása, ritmusérzéke, zenei memóriája. Azért kell ezt megtenni, hogy ne kallódjanak el a tehetségek.”

Csíkban Szentkirályon, Dánfalván, Madarason, Szentmártonban, Kozmáson, Balánbányán és Kászonokban végeztek ilyen felmérést. Másfelől az igazgató szerint össze is kell fogni, mert ha az iskolán kívül a tehetséges gyerekek képzési költségének egy részét az önkormányzat állja, akkor sokkal könnyebb lesz a szülőnek a többi fedezése, és ezáltal jobban lehet ösztönözni a diákot is. Különben, mint Péter Csaba említette, bárki jelentkezhet, hogy a tehetségét felmérjék. Ha pedig valamelyik tanfolyamra kíváncsi, belátogathat egy-két órára, hogy megtudja, miként zajlik az oktatás.

Összefogásra jó példaként említette a szentmártoni fúvóstábort, ahol a helyi önkormányzat és az Alcsíki Kistérségi Társulás biztosítja az anyagiakat, a művészeti iskola meg a szakmai hátteret. A tíznapos táborban rendkívül sokat fejlődnek a gyerekek.

Amint megállapította, a fúvószenekarok színvonala sokat emelkedett az utóbbi évtizedben. Azt is elárulta, hogy a megyei tanáccsal közösen jelenleg dolgoznak ki egy úgynevezett promenádzenélési programot. A tervek szerint vasárnaponként a környező településeken működő fúvószenekarokat hívnának meg Csíkszeredába, hogy mise után minőségi utcai zenélést nyújtsanak a templomokból hazatérőknek.

Klubokat is létesítenének

Péter Csaba jó példának minősítette a fúvószenekari mozgalmat, mivel mint mondta, a zenészek, akik elvégzik a művészeti népiskola kurzusait, általában a tanulmányaik befejeztével is zenekari tagokként aktívak maradnak. Ennek mintájára más területen klubokat létesítenének, ahová visszajárnának az iskola volt diákjai.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei