Nem mindenütt ellenőrzik a kötelező lakásbiztosításokat

A csíkszeredai önkormányzat nem fogja ellenőrizni a kötelező lakásbiztosítások megkötését, és ezek hiánya miatt bírságolni sem fog, bár augusztus hatodikától a törvény lehetőséget ad erre. Vannak csíki községek, ahol értesítik a kötelezettségükről a lakókat, és ellenőriznek, a törvény viszont nem ír elő szankciókat az ellenőrzés, bírságolás elmaradása miatt.

Kovács Attila

2012. július 18., 15:372012. július 18., 15:37

2012. július 18., 18:362012. július 18., 18:36

 

Az Országos Biztosítási Felügyelet (CSA) és a belügyminisztérium tavaly májusban megjelent közös rendelete, amely a kötelező lakásbiztosításról szóló törvény alkalmazási útmutatóinak elfogadását határozta meg, idén augusztus 6-tól teszi lehetővé mindazok megbírságolását, akik addig nem kötöttek ilyen biztosítást. Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester már tavaly is jelezte, a polgármesteri hivatal nem fogja ellenőrizni és bírságolni a polgárokat a kötelező lakásbiztosítás elmulasztása miatt, mert ennél fontosabb dolgai vannak.

Antal Attila alpolgármester most megerősítette ezt. Kérdésünkre azt mondta, úgy gondolják, ez egy olyan törvény, amely nem a közösség javát szolgálja, és az önkormányzatnak ez nagy adminisztrációs terhet is jelentene. Úgy vélte, a lakosság az önkormányzattól más területeken vár el fellépést, nem ezek a halaszthatatlan dolgok.

Hasonlóan vélekedett András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere is, aki szerint az utóbbi időben a törvény túl sok kötelezettséget ró a lakosságra. Csíkszentmártonban viszont értesítést küldenek minden olyan lakosnak, akinek nincs kötelező biztosítása, és felszólítják, hogy kösse meg ezt – közölte kérdésünkre Gergely András polgármester. Csíkszentkirályon a helyi újságban is megjelent a kötelező biztosításokról szóló értesítés, Székely Ernő polgármester szerint csak szeptembertől ellenőriznék ezek megkötését. Madéfalván sem ellenőriznek, Szentes Csaba polgármester úgy véli, a törvény nem elég egyértelmű.

Ellenőrzésre már van példa

Bíró Albin, az Országos Biztosítási Felügyelet (CSA) tanácsának tagja kérdésünkre azt mondta, az Országos Katasztrófaellenes Biztosítási Csoport (PAID) nyilvántartása alapján készül az a lista, amely a kötelező biztosítást kötött személyek adatait tartalmazza, ennek alapján ellenőrizhetnek és bírságolhatnak a helyi önkormányzatok. Hozzátette, a fakultatív biztosításokat kötött személyek nincsenek még a nyilvántartásban, de a felügyelet kérte a biztosítóktól ezeket az adatokat is, hogy a nyilvántartás teljes legyen.

Az ellenőrzésre a Temesváron alkalmazott módszert hozta fel példának, ahol a polgármesteri hivatal minden lakástulajdonosnak értesítést küldött, hogy amennyiben záros határidőn belül nem bizonyítja, hogy van érvényes lakásbiztosítása, bírságra számíthat. Bíró Albin szerint a hivatalnak ehhez joga van, de azt is elmondta, a törvény nem ír elő szankciókat az ellenőrzés, bírságolás elmaradása miatt.

Csökkent a biztosítások száma

A PAID honlapján szereplő statisztikák szerint a tavalyhoz viszonyítva idén már jelentősen csökkent az érvényes kötelező biztosítási szerződések száma. Tavaly októberben országos szinten több mint 840 000 érvényes biztosítást jegyeztek, idén júniusban viszont ezek száma alig haladta meg a 470 000-et. Hargita megyében idén júniusban 1651 érvényes kötelező biztosítást tartott nyilván a szervezet, míg tavaly októberben még 4480-at.

A PAID statisztikái szerint a júniusi adatokkal Hargita megye az országban az utolsó előtti helyet foglalja el a megkötött kötelező biztosítások számát tekintve, csak Kovászna megyét előzi meg. A kötelező lakásbiztosítás egyébként fa- és vályogházak esetében évente 10 euróba, míg tégla- vagy kőházakra évi 20 euróba kerül. A megkötött szerződés kártérítést biztosít árvíz, földcsuszamlás vagy földrengés esetén 10 ezer, valamint 20 ezer euró értékben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 24., vasárnap

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó

Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó
Hirdetés
2026. május 23., szombat

Százezrek énekelték a himnuszainkat az összmagyarság legnagyobb lelki ünnepén – videó

A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.

Százezrek énekelték a himnuszainkat az összmagyarság legnagyobb lelki ünnepén – videó
2026. május 22., péntek

A csíksomlyói búcsú szónoka: „nemzetünk szíve legerősebben talán itt, Csíksomlyón dobog”

Nyissuk ki a szívünket az Ég felé a csíksomlyói nyeregben, ahol az Ég és a Föld szinte összeér – tanácsolja az idei pünkösdi búcsú szónoka, Székely János, szombathelyi megyés püspök, aki csütörtökön este a zarándokvonattal érkezett Székelyföldre.

A csíksomlyói búcsú szónoka: „nemzetünk szíve legerősebben talán itt, Csíksomlyón dobog”
2026. május 22., péntek

Az idők viharában elpusztult Rákóczi-vár ismét teljes méltóságában áll előttünk – videó

Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.

Az idők viharában elpusztult Rákóczi-vár ismét teljes méltóságában áll előttünk – videó
Hirdetés
2026. május 22., péntek

A második gyimesbükki csoda: felavatták az újjáépített Rákóczi-várat

Felavatták pénteken a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határnál. A romjaiból újjáépített erődítmény átadását ünnepséggel tették emlékezetessé, a helyiek pedig azt remélik, hogy a létesítmény fellendíti a térség turizmusát.

A második gyimesbükki csoda: felavatták az újjáépített Rákóczi-várat
2026. május 22., péntek

Készen áll a nyereg a pünkösdi búcsúra medveszempontból is

Készen áll a zarándokok fogadására és az ünnepi események biztonságos lebonyolítására a csíksomlyói nyereg.

Készen áll a nyereg a pünkösdi búcsúra medveszempontból is
2026. május 22., péntek

Elutasítja Szondy Zoltán egyes kijelentéseit a profi liga főtitkára

Pontokba szedett választ küldött a Székelyhonnak a Labdarúgó Profi Liga (LPF) főtitkára, angol nyelven. Justin Ștefan az FK Csíkszereda elnökével készült interjúnkra reagált.

Elutasítja Szondy Zoltán egyes kijelentéseit a profi liga főtitkára
Hirdetés
2026. május 22., péntek

A nyeregbe szállítják a mozgáskorlátozott zarándokokat

Különjárattal segíti a pünkösdi búcsúra érkező mozgáskorlátozott zarándokok kijutását a nyeregbe a Hargita Megyei Sérültek Egyesülete.

A nyeregbe szállítják a mozgáskorlátozott zarándokokat
2026. május 22., péntek

Gyimesbükk ismét a pünkösdi összetartozás helyszíne lesz

Vármegáldás, zarándoklat és ünnepi szentmise is szerepel az idei gyimesbükki pünkösdi programban, amelyre a Kárpát-medence számos pontjáról érkeznek vendégek.

Gyimesbükk ismét a pünkösdi összetartozás helyszíne lesz
2026. május 21., csütörtök

Szondy: a román közegtől gúnyt, megvetést és állandó támadást kaptunk

Románia legkisebb lakosságú megyeszékhelyének újonc magyar csapataként a román közegtől gúnyt, megvetést és állandó támadást kaptunk – nyilatkozta sommásan az elmúlt idény kapcsán Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke. Interjú egy emlékezetes idényről.

Szondy: a román közegtől gúnyt, megvetést és állandó támadást kaptunk
Hirdetés