Noha lehetőségük volna magánvállalkozásoknak fogva tartottakat is foglalkoztatni, jelenleg egy céggel sincs szerződése a csíkszeredai börtönnek. Év elején egy temesvári cégnek varrtak cipőt a rabok, augusztus végén pedig a közel 400 börtönbe zártból hozzávetőleg ötvennek lesz lehetősége pityókaszedéssel saját jövedelemre szert tenni.
2015. augusztus 16., 19:382015. augusztus 16., 19:38
2015. augusztus 16., 20:062015. augusztus 16., 20:06
A vállalkozások kedvezményekben is részesülnek, ha fogva tartottakat alkalmaznak, például nem kell társadalombiztosítási hozzájárulást fizetniük, ugyanakkor a folyamatot nagyban befolyásolja a büntetés-végrehajtási intézmény profilja, azaz hogy mennyire súlyos bűncselekményért elítélt rabokat őriznek ott. A csíkszeredai zárt rendszerű börtönben három évtől kezdve legtöbb 13 évig terjedő börtönbüntetésre ítélt személyeket tartanak fogva. A 2013-ból származó 254-es törvény előírásai szerint nekik is van lehetőségük arra, hogy fizetett munkát végezzenek, akár a büntetés-végrehajtási intézmény falain belül, akár kívül, az igazgató engedélyével és szigorú felügyelet mellett. A börtön szolgáltatásként ajánlhatja fel a munkaerőt, és közvetlenül vállalkozásokkal köthet megállapodást. Ezzel kapcsolatban Ionela Chițantól, a csíkszeredai börtön szóvivőjétől megtudtuk, a szigorú felügyelet fegyveres őröket feltételez, emiatt a munkáltató cégek legtöbbször tartózkodók, mikor tudomást szereznek arról, hogy csak fegyveres felügyelettel dolgozhatnak a fogva tartottak. Hozzátette: minden esetben szakképzettség nélküli munkára köthetnek szolgáltatási szerződést a munkaadókkal.
Jelenleg a csíkszeredai börtönnek nincsen szerződése egy magáncéggel sem, ami a fogvatartottak foglalkoztatását illeti. Viszont az év első felében volt, akkor 35-en varrtak cipőt a börtön lakói közül egy temesvári magánvállalkozás számára az intézmény falain belül. Augusztus végén várhatóan a csíkszeredai Burgonya Kísérleti Állomás fog kérni hozzávetőleg 50 fogva tartott munkaerőt pityókaszedésre – válaszolta érdeklődésünkre Ioan Blaga, a csíkszeredai börtön igazgatója. Tavaly harmincan szedtek pityókát, egy óráért pedig 6 lejt fizettek nekik, ebből 3,6 lej jutott a börtönnek. Mint megtudtuk, a rabok a fizetségük 40 százalékát kaphatják meg, amelynek 90 százalékát a fogva tartásuk ideje alatt felhasználhatják, a maradék tíz százalékot pedig szabadulásuk után vehetik birtokba. A munkájukért járó bér hatvan százalékával azonban a börtön rendelkezik. Munkába állni nemcsak a pénzért éri meg a raboknak: egyrészt gyakrabban fogadhatnak látogatókat, másrészt minden ledolgozott hónap után havi 6–7 napot elengedhetnek a büntetésükből, így egy év után akár 84 nappal is lerövidülhet a szankció – összehasonlításképpen: egy könyv megírásáért 30 napot engednek el.
Az intézmény fenntartásáért vagy az önkéntesen végzett munkáért viszont nem jár pénz. Év elejétől 50-60 személy a börtön körülményeinek javításáért ingyen dolgozik, takarít többek között az élelmezési blokkban, a karbantartó-cipész műhelyben, az asztalosműhelyben, a varrodában, a mosodában, illetve a kazánházban.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!