Fotó: Veres Nándor
A tetőszerkezetet újra tudtuk építeni, így a legsürgetőbb problémát, a mennyezet beázását sikerült elhárítanunk – újságolta a verebesi Szent Őrzőangyalok templommal kapcsolatos hírt Molnár József helybéli lakos. Az 1560–1570 között épült, jelenleg a tusnádi római katolikus plébánia filiájaként számon tartott istenházának felújítása már tavaly időszerűvé vált, a folyamat a pénzhiány ellenére is elindult.
2012. június 28., 16:202012. június 28., 16:20
2012. június 28., 18:422012. június 28., 18:42
A teteje bizony most már jól néz ki, hátravan még a csatornázás és a vízelvezetés, ezek idén meglesznek. Még az épület külső falaival van némi gond, de az is megoldható – magyarázta Molnár, az általa mondottakat pedig a látogatásunkkor szintén jelen levő egyháztanácsosok, Kovács Gábor és Molnár Imre is megerősítették. Mindhárman igencsak büszkék falustársaikra, hiszen az eddigi munkálatokból mindannyian kivették részüket, ki-ki lehetősége szerint. Az alig kétszáz lelket számláló falu lakói kalákában dolgoztak a templomnál, emellett anyagilag is hozzájárultak az építkezéshez. „Kevesen vagyunk, így csak keveset tudunk gyűjteni” – magyarázták házigazdáink.Hozzátették, szerencsére az elszármazottak közül többen is adakoztak az elmúlt időszakban, emellett a megyei önkormányzat is támogatta a munkálatokat. A felhasznált faanyagot a helyi közbirtokosság biztosította.
Mint kiderült, még idén kicserélnék az ablakokat, illetve a kémény javítását is elvégeznék. A legnagyobb horderejű munkálatra, a belső restaurálásra viszont nem tudni, mikor kerülhet sor, pedig a falakon tátongó repedések azt mutatják, minél hamarabb el kellene ezt végezni. „Még megsaccolni sem mertük, hogy mennyibe is kerülhet a teljes belső restaurálás” – említette Molnár József. Elmondása szerint a gyönyörű falfestményeket nem tüntetheti el egyetlen ecsetvonás sem, így nagyon körültekintően kell eljárniuk azoknak a szakembereknek, akik majd elvállalják a munkálatokat.
A feljegyzések szerint egyébként a tizenötödik század második felében épült a templom. Két ajtajának kőkerete leszelt ívű, kései gót, belül vésett rozettákkal díszítve. A templom előterébe lépve olyan érzésünk támad, mintha időutazáson vennénk részt. Jobboldalt az épülettel egyidős szenteltvíztartó köszönt ránk, baloldalt régi, fából készült székek emlékeztetnek az elmúlt időkre.
Továbbhaladva gyönyörű látvány tárul elénk. Lenyűgöző a faragott oltár és az őrzőangyalokat ábrázoló oltárkép, utóbbit 1810-ben hozták át a régi tusnádi kápolnából. A rajta olvasható szöveg szerint 1771-ben Tompos Péter kozmási plébános költségén vásárolták. A falakat és a mennyezetet szépen kivitelezett festmények díszítik, az egyik éppen a kis Jézussal imádkozó Máriát ábrázolja. A templom egyik büszkesége ugyanakkor a Kolonics István által, 1885-ben készített, a mai napig is jól működő orgona. Az Őrzőangyalok kápolna 1770–1775 között épült, az eredeti fatorony helyett pedig 1836-ban készült a jelenlegi. Utóbbiban egy 1908-ban öntött nagy, illetve egy 1924-ben készített kisebb harang kapott helyett.
Még mindig elfogadják az adományokat
Aki úgy gondolja, adakozni szeretne a csíkverebesi templommal kapcsolatos további munkálatokra, megteheti azt a tusnádi plébániának a Román Kereskedelmi Bank (BCR) csíkszeredai fiókjában nyitott számlaszámán: RO42RNCB0152042364130003.
szóljon hozzá!