
Fotó: Barabás Ákos
Amint kedvezőbb lesz az időjárás, a kullancsok is megszaporodnak a térségben – vélik a lapunknak nyilatkozó szakemberek. Idén még nem nevezhető jelentősnek a kártevők által okozott csípések száma.
2016. június 07., 12:152016. június 07., 12:15
Naponta három-négy személy kereste fel kullancscsípés miatt a megyei kórház sürgősségi osztályát az utóbbi hetekben – nyilatkozta érdeklődésünkre Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sűrgősségi Kórház menedzsere. Mint mondta, a múlt évekhez képest ez nem egy kimagasló arány, de miután véget ér a mostani esős időszak, sokkal több kártevőre számítanak. Mivel a fű is jóval magasabbra nőtt az esőzések miatt, a kullancsok könnyeben tudnak majd átmászni az emberekre – fűzte hozzá. „Pár éve kezdett el számottevően nőni azon személyek száma, akik a sürgősségi osztályra jelentkeznek kullancscsípés miatt. Talán azért is lehet ez, mivel az utóbbi időben az emberek sokat halhattak a kártevők okozta betegségekről, így inkább a sürgősségre jönnek, minthogy otthon, maguk kezelnék a csípéseket” – jegyezte meg Demeter.
Dr. Kristó Ibolya csíkszentimrei háziorvos arról számolt be, hogy az utóbbi napokban bár voltak páciensek, akik kullancscsípés miatt keresték fel a rendelőjét, nem volt nagymértékű e személyek száma. „Tőlük hallom, hogy sok a kullancs, de eddig kevesen kerestek fel emiatt. Gondolom vannak, akiket ha megcsíp a kullancs, otthon kiszedik a kártevőt” – vélekedett a háziorvos. Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője közölte, hogy értesüléseik szerint a jelenlegi esős időszakban nem volt sok kullancscsípés a térségben, mivel az emberek kevesebb időt töltenek a szabadban. Másrészt a kártevő sem szereti a nedves környezetet, inkább a száraz növényzetben tartózkodik.
Kihívás lesz a csíkszeredai kutyamenhely további működtetése a Pro Animalia Alapítvány megszüntetése után, ugyanis a városi létesítménybe befogott kutyák többségét eddig ők vették örökbe. A befogadóképességük is kisebb, mint az alapítványé volt.
Három személygépkocsi ütközött össze Csíkszereda közelében, a 13A jelzésű országúton szerda délután. Két sérültet szállítottak kórházba, egy időre teljesen lezárták az útszakaszt.
Idén is elindul a Boldogasszony zarándokvonat a Misszió Tours Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében a csíksomlyói pünkösdi búcsúba.
Vizsgálatra érkezett a csíkszeredai kórházba az a hölgy, aki kedd reggel rosszul lett az intézmény parkolójának bejáratánál, majd a helyszínen életét vesztette. Az eset során az autója irányíthatatlanná vált, több jármű is megrongálódott.
A csíksomlyói Márkos András képzőművésznek állított emléket a Csíki Székely Múzeum, az emlékkiállítás katalógusát csütörtökön mutatják be a Mikó-várban.
Már erős szagot árasztott egy 47 éves férfi bomlásnak indult holtteste egy csíkszeredai lakásban, amikor megtalálta a rendőrség hétfőn. A holttestet boncolás céljából elszállították, és vizsgálják a halál körülményeit.
Táncelőadás, ünnepi hangverseny és filmvetítés is szerepel a csíkszeredai Magyar Kultúra Napja programsorozatában január 22. és 24. között.
Látványos és ritka természeti jelenséget figyelhettünk meg hétfő éjszaka az ország több pontján, köztük a Madarasi Hargitán is: az erős geomágneses vihar következtében az északi fény Székelyföldről is láthatóvá vált.
Tetemes összeget kell hozzárendelnie a megnyert pályázati forrásokhoz Csíkszereda önkormányzatának, hogy felújíthassa a Nagy István festő sétány teljes lakóövezetét. Hétfőn rendkívüli tanácsülésen módosították a munkálatok megvalósíthatósági tanulmányát.
Közel harminc évnyi tevékenység után megszűnik a tapolcai részen kutyamenhelyet is üzemeltető csíkszeredai Pro Animalia Alapítvány – jelentette be Facebook-oldalán maga a szervezet. Az okról egyelőre nem közöltek konkrétumot.
szóljon hozzá!