Konferenciát tartanak Csíkszentdomokoson pénteken és szombaton Márton Áron-kutatás témával. A szervezők – a Márton Áron Egyesület Csíkszentdomokosért és a Márton Áron Társaság – a trianoni döntés utáni Erdély egyik legkarizmatikusabb, legfontosabb és legnagyobb tiszteletnek örvendő néhai püspöke hagyatékának kutatóit, történészeket, illetve a Márton Áront ismerő egyházi személyeket, teológusokat hívtak meg a jeles eseményre. Az előadásokat a Márton Áron Általános Iskola konferenciatermében (Altíz u. 1681. szám), valamint a helyi Márton Áron Múzeumban (Alszeg u. 1762 szám) hallgathatják meg az érdeklődők. Lázár Csilla magyar–angol szakos tanárral, az egyik főszervezővel, az említett múzeum irányítójával beszélgettünk.
2012. augusztus 20., 16:212012. augusztus 20., 16:21
2012. augusztus 20., 18:432012. augusztus 20., 18:43
– Márton Áronról is szól az augusztusi Székelyföld, hagyatékának kutatói újabb fontos aspektusokat tártak fel példás életéről. Gondolom, a domokosi konferenciának is az a célja, hogy további részleteket tudjunk meg e nagyszerű életpályából...
– Igen, a konferencia célja, egybehangzóan a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum egyik feladatával, hogy szorgalmazza a Márton Áron püspök alakjához kapcsolódó történeti kutatást, a Márton Áronnal foglalkozó szakemberek együttműködését, és a nagyközönséggel is megismertesse a jelenkori egyháztörténeti kutatás idevágó eredményeit. Márton Áron életének, egyházfői és közvélemény-formáló szerepének megismerése ugyanakkor nemcsak a jelenkori Erdély történelmének részletes megismerése szempontjából fontos, de a szentté avatási eljárás szempontjából is. Erre utal dr. Jakubinyi György érsek is a konferencia résztvevőihez címzett köszöntőjében: „Minél jobban megismerjük Isten Szolgája Márton Áron püspök erkölcsi, szellemi és nemzeti nagyságát, annál inkább előmozdítjuk boldoggá avatását is, amelyért minden erdélyi katolikus plébánián a szentmisék végén imádkoznak.”
– Csíkszentdomokoson néhány éve Márton Áron Múzeum működik, mennyire ivódott be a köztudatba az intézmény léte? Érkeznek-e látogatók Csíkszentdomokosra csak a múzeum kedvéért?
– 2010-ben nyílt meg a Márton Áron Múzeum Domokoson. Sándor Edit községi könyvtáros, múzeumi tárlatvezető beszámolójából tudom, hogy a közel háromezer látogató zöme célirányosan keresi a múzeumot: hittan-, ministráns-, nyugdíjas- és diákcsoportokat, hagyományőrző csoportokat, a történelem iránt érdeklődő baráti társaságokat a múzeum híre vonz nagy számban Domokosra. Emellett sokan összekapcsolják egyéb szentdomokosi programjaikat (családi látogatások, pünkösdi zarándoklat, lelkigyakorlat a Szent Margit Rendházban) a múzeum meglátogatásával.
– Úgy értesültem, hogy a püspök életéről a konferencia során előkerülő újabb adalékokat is fel fogják itt használni. Melyek a múzeum további tervei?
– A konferencia során előkerülő adalékokat, illetve a múzeum hírére szerencsére folyamatosan érkező, Márton Áron püspök hagyatékából származó tárgyakat szeretnénk beépíteni a kiállításba. Ehhez a jövőben szükséges bővíteni a kiállítóhelyet, és amennyiben ez sikerül, az állandó kiállítás mellett egy időszakos kiállítási teret is létrehoznánk, melyben Márton Áron életének egy-egy korszakát, tevékenységének egy-egy szeletét lehetne váltakoztatva bemutatni. Ez a következő évek feladata.
– A kétnapos értekezletre tucatnál több fontos egyházi személyiség, teológus, történész, levéltáros érkezik. Kérem, emeljen ki néhány fontosabb előadást. (A részletes programot, illetve az előadók teljes listáját megtalálják itt).
– Nehéz a tizenhét előadó közül egyet-kettőt kiemelni, mivel mindegyikük az egyháztörténet-kutatás elitjéhez tartozik. Jelenlétük Csíkszentdomokoson azt mutatja, hogy Márton Áron püspököt kiemelt tisztelet övezi szakmai, történészi körökben is. Hogy kérésüknek eleget tegyünk, mégis megemlítünk név szerint néhány előadót: Denisa Bodeanu történész a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács levéltárának kutatója. Magas színvonalon és mély empátiával végzett kutatói munkásságának fontos eleme a katolikus egyház kommunizmus alatti története a CNSAS-levéltár dokumentumai tükrében. Nemrégiben jelent meg román és magyar nyelven (a konferencián szintén előadó Novák Csaba Zoltánnal közösen szerkesztett) a Pálfi Géza katolikus pap életét a Szekuritáté iratainak tükrében feldolgozó kötete. (Az elnémult harang címmel jelent meg a csíkszeredai Pro-Print Kiadónál.) Denis Bodeanu most a Márton Áronra vonatkozó, több száz kötetre rúgó megfigyelési dossziékat dolgozza fel éppen (a konferencián szintén előadó Nagy Mihály Zoltán történésszel közösen), és ebben a témában tart előadást pénteken, augusztus 24-én. A konferencia céljával összefüggésben ugyancsak fontos, hogy előadást tart Msgr. dr. Kovács Gergely, Márton Áron szentté avatási perének posztulátora is. Bár a terjedelmi határok nem teszik lehetővé, hogy minden előadónkról elmondjuk, miért nélkülözhetetlen részvétele a Márton Áron-kutatásban, mégiscsak meg kell említenünk Stefano Bottoni történészt, aki a magyar nyelvterületen és az egyházi körökön kívül is sokat tesz azért, hogy Márton Áront ne csak mi, magyarok és katolikusok tiszteljük, de Európa más nyelvű és más vallású népei is.
szóljon hozzá!