Közlekedési akcióterv készül

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Forgalomszámlálást végeznek Csíkszeredában: szerdán és pénteken, továbbá jövő szerdán és pénteken Csíkszereda 30 pontján számolják a forgalmat, a négy nap alatt hat-hat órán át. A felmérés része a közlekedési akciótervnek és a városfejlesztési stratégiának. A munkával megbízott cég áprilisig szeretné elkészíteni a szerteágazó dokumentumot, amit majd átad a csíkszeredai önkormányzatnak.

Barabás Hajnal

2016. március 02., 10:182016. március 02., 10:18

2016. március 02., 10:232016. március 02., 10:23

Csák Lászlót, a csíkszeredai Planificatio Kft. vezetőjét a készülő városfejlesztési stratégiáról kérdeztük, arra voltunk kíváncsiak, hogy jelenleg hol tartanak a felmérésekkel, elemzésekkel, milyen következtetéseket tudnak leszűrni a közlekedési akciótervük kidolgozása során.

A közlekedési akcióterv kidolgozása során a készítők a balesetveszélyes közlekedési helyszínek feltérképezésére a csíkszeredai rendőrség statisztikáira, a Zöld Székelyföld Egyesület kerékpáros felmérésére, illetve online kérdőíves felmérésekre támaszkodnak, továbbá a forgalomszámlálás adataira. „Sokat segített a városi rendőrség, mert átadták nekünk azokat az információkat, amit kértünk: péládul azt, hogy az elmúlt években hol voltak a közlekedési balesetek, továbbá az is hasznos volt, hogy közölték, melyek azok a rosszul kivilágított helyek a városban, ahol az erőszakos bűncselekmények, lopások történnek” – részletezte a cégvezető.

Hol és hogyan?
A forgalomszámlálás során többek között a megyeszékhely bejáratainál mérik az autós és kerékpáros forgalmat. A nyugati bejáratnál nem közvetlenül a város bejárata, hanem a csibai eltérőnél lesz a mérési pont. Hargitafürdőn is végeznek számlálást. „Fontos sajátossága a mérésnek, hogy nemcsak az autós és biciklis forgalmat számoljuk, hanem a gyalogosokat is, bár nem az összes mérési pontnál, hanem ott, ahol nagyobb az átmenő gyalogos forgalom, például a Kossuth Lajos, a Piac, és a Márton Áron utcákban” – sorolta Csák László.

Az online kérdőíveket a planificatio.com, illetve a szereda.ro oldalon lehet kitölteni. Ez a felmérés pénteken zárul. Csák érdeklődésünkre elmondta, eddig 78-an töltötték ki a kérdőívet Csíkszeredából, összesen 195 helyszínt és problémát azonosítottak. Azoknak a véleményére is kíváncsiak voltak, akik ingázók vagy látogatók, közülük 30-an töltötték ki eddig az online kérdőívet. „Például ha egy útkereszteződésben baj van, az is elég, ha egy személy jelzi, nem kell húszan mondják ugyanazt” – érvelt Csák, hozzátéve, már az is jó eredmény, hogy ennyien kitöltötték a felmérést.

A jelzett 195 helyszínből legalább 10 esetben a Kossuth Lajos utcai forgalmi dugót említették problémaként a válaszadók. „A Kossuth Lajos utca jelen állapotában sem a tömegközlekedésnek nem jó, sem a gyalogosnak, ugyanakkor a kerékpárosoknak sem biztonságos, illetve az autós közlekedésnek sem megfelelő, hiszen se parkolni, se haladni nem lehet. Átgondolásra szorul az egész utca használata” – osztotta meg a tennivalókat Csák. Ugyanakkor a Kossuth Lajos utcai mellett többek között a Brassói úti közlekedést is balesetveszélyesnek jelölte mind a rendőrség, mind pedig az online kérdőív több válaszadója.

„Vannak helyzetek, amelyeket meg lehet oldani a cipzárelv íratlan törvényével. Ez azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy nekem van elsőbbségem, egy autót elengedek magam előtt a mellékutcából, hogy ki tudjon térni, utána besorolok mögé, majd az utánam jövő autós szintén kienged egy autóst a mellékutcából. Ez működhetne például a Piac utca és a Kossuth Lajos utca találkozásánál. Ez az elv a legolcsóbb megoldás. Azonban akadnak helyek Csíkszeredában, ahol drasztikusabb megoldásokra van szükség. Ezeket akkor tudjuk majd, amikor meglesz a forgalomszámlálás eredménye is” – fejtette ki Csák László.

Folyamatban a kérdőíves felmérés
Kérdőíves felmérést is végeztek ezer csíkszeredai lakos megkérdezésével. „Többek között azt mértük, hogy a városlakók mennyire érzik jól magukat Csíkszeredában. Ugyanakkor a kérdőívben a távhőhálózattal és tömegközlekedéssel kapcsolatos kérdések is szerepeltek” – sorolta. A közvélemény-kutatás eredményét, annak kielemezése után, később ismertetik. A tervek szerint tavasszal befejezik a stratégiák elkészítését. A dokumentumokért 26 500 eurót fizet a csíkszeredai önkormányzat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 17., hétfő

Életre kelnek, ha kibújnak a bábból – átváltozás Csíkszeredában

A tesztüzemig védőfóliával óvják a rongálástól azokat a pannókat, amelyeken élőben lesz követhető a városi buszok érkezése, illetve a menetrend. Az összesen harminc ilyen pannóból eddig huszonkettőt szereltek fel.

Életre kelnek, ha kibújnak a bábból – átváltozás Csíkszeredában
Hirdetés
2026. augusztus 16., vasárnap

Fának csapódott egy ittas sofőr Balánbányánál

Fának hajtott autójával egy 21 éves, balánbányai fiatalember a Balánbánya–Csíkszentdomokos közötti úton szombaton délelőtt. A balesetben személyi sérülés nem történt, csak anyagi kár keletkezett, a sofőr szervezetében azonban alkoholt mutattak ki.

Fának csapódott egy ittas sofőr Balánbányánál
2026. augusztus 15., szombat

Szobrot kapott Gyimesbükk templomépítő papja

Nagyboldogasszony napján, a kontumáci búcsú ünnepén avatták fel Gyimesbükkben Dani Gergely esperes-plébános mellszobrát. A templomépítő pap örökségét a hit, a magyar oktatás és a közösség megmaradásának példájaként idézték fel.

Szobrot kapott Gyimesbükk templomépítő papja
2026. augusztus 15., szombat

Több akadálya is van annak, hogy nyáron „stranddá” alakuljon a Csíki Csobbanó

Csak néhány ajtót kellene kinyitni – vagy mégsem? Nyáron napozóhellyel bővülhetne a Csíki Csobbanó, ám ami egyszerű ötletnek tűnik, az a városvezetés szerint műszaki, engedélyezési és szervezési kérdések sorát veti fel.

Több akadálya is van annak, hogy nyáron „stranddá” alakuljon a Csíki Csobbanó
Hirdetés
2026. augusztus 13., csütörtök

Felújítják a Levendula utcát, útlezárásokra kell számítani

Megkezdődtek a felújítási munkálatok a csíkszeredai Levendula utcában, emiatt forgalomkorlátozásokat vezettek be.

Felújítják a Levendula utcát, útlezárásokra kell számítani
2026. augusztus 13., csütörtök

Erdély és az Oszmán Birodalom kapcsolatát mutatják be Csíkszeredában

Erdély és az Oszmán Birodalom közel másfél évszázados kapcsolatának kulturális örökségét mutatja be a Csíki Székely Múzeum új időszaki kiállítása.

Erdély és az Oszmán Birodalom kapcsolatát mutatják be Csíkszeredában
2026. augusztus 13., csütörtök

Csíkszeredai lovarda: nagy tervek után csak állagmegőrzésre van pénz

Több mint két éve vásárolta meg a csíkszeredai önkormányzat a zsögödi városrészben épült lovardát, amelyet azóta lovas egyesület bérel és működtet. Fejlesztésekre, felújításokra jelenleg nincs pénz, noha szükség lenne rá.

Csíkszeredai lovarda: nagy tervek után csak állagmegőrzésre van pénz
Hirdetés
2026. augusztus 12., szerda

Egy év után tudják átvenni az út- és hídépítést, és fizetni érte

Noha közel egy éve elkészültek, csak most lehet átvenni az építőtől a Csíkcsicsóban felújított közel 6 kilométeres útszakaszt és több hidat, mert a pénz egy része hiányzott. Az önkormányzat kormánytámogatást kap, így fizethet.

Egy év után tudják átvenni az út- és hídépítést, és fizetni érte
2026. augusztus 10., hétfő

Kisajátítások a csíki bevásárlóközpont környékén: értékbecslés alapján kártalanítanak

Pályázatokat készít elő a csíkszeredai önkormányzat a Központi Fejlesztési Régióhoz, miközben több fontos beruházás ügyében is döntött a hétfői rendkívüli tanácsülésen. A testület kisajátításról is szavazott.

Kisajátítások a csíki bevásárlóközpont környékén: értékbecslés alapján kártalanítanak
2026. augusztus 07., péntek

Újabb víz- és szennyvízhálózatok épülnek és bővülnek Csíkszéken

Újabb, jelentős összegű kivitelezési szerződést írtak alá a Harvíz Rt. óriásprojektje részeként. A Csíkszentmárton és Csíkszentsimon településeit érintő beruházás során víz- és csatornahálózatokat bővítenek, és új nyomóvezeték is épül.

Újabb víz- és szennyvízhálózatok épülnek és bővülnek Csíkszéken
Hirdetés