Kós Károly világa, 1912

A Budapest Főváros Levéltárának és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumnak a közös vándorkiállítása érkezik a Csíki Székely Múzeumba. A neves országépítő születésének 130. évfordulója alkalmából létrejött kiállítás megnyitóját november 20-án 18 órától tartják.

Péter Beáta

2013. november 18., 19:302013. november 18., 19:30

2013. november 18., 19:382013. november 18., 19:38


A Kós Károly világa, 1912 című nagyszabású tárlat Kós Károly (1883-1977) építészeti pályájának első hét évét és annak előzményeit, családi-baráti-kollegális kapcsolatait mint alkotói hátteret, valamint szűkebb és tágabb hazáját mutatja be, vagyis mindazt, ami alkotói egyéniségét formálta. Az 1912-es év meghatározó volt Kós Károly életében: ekkor döntött úgy, hogy Budapestről hazaköltözik Erdélybe, akkor fejezték be a budapesti állatkert főépületeit, a sztánai Varjúvárat és a Székely Nemzeti Múzeum épületét is. Ezt az időszakot mutatja be a kiállítás Kós Károly fatornyait idéző installációkon.

„1912-ben Kós Károlynak három fő műve készült el, Budapesten az állatkert, Kolozsvár mellett, Sztánán a lakása és Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum. Azért választotta Sztánát lakóhelyéül, mert az pont félúton van Székelyföld és Budapest között. Az ő életművében, életútjában ez a szimbolikus tengely. Ekkor volt az alkotói ereje teljében. A kiállítás maga is erről szól, ezt a periódust járja körül” – mondta el Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója.

A tárlatot Fabó Beáta és Anthony Gall rendezte, utóbbi egyben a kiállítás kurátora is. Az ír nemzetiségű, ausztrál állampolgárságú Anthony Gall az egyik legnevesebb mai Kós-kutató. „Beleszeretett Kósba, és azért telepedett Budapestre a családjával. Gyönyörűen beszéli a magyar nyelvet, és Kós Károly emlékét ápolja. Ő nyerte meg az ügynek Budapest Főváros Levéltárát. Számunkra még az is egy nagyon fontos hozadék, hogy a kiállítás apropóján a Nemzeti Kulturális Alapprogramnál pályáztunk közösen a levéltárral, és a hetvenöt, tulajdonunkban levő Kós Károly-tervrajzot restauráltattuk, tehát állagmegőrzést is végeztünk” – avatott be a részletekbe az igazgató.

Csíkszereda az ötödik stációja a vándorkiállításnak, annak anyagát korábban a budapesti levéltárban, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Bukarestben lehetett megtekinteni. A Csíki Székely Múzeumban január 19-ig látogatható meg a tárlat, ezután Székelyudvarhelyen, majd Gyergyószentmiklóson kap helyet. Amint a sepsiszentgyörgyi múzeum igazgatója elmondta, Kolozsvárra és Temesvárra is tervezik elvinni.

„Nem annyira az eredeti műtárgyakon van a hangsúly, tervrajzokat is állítunk ki, persze, maketteket is, de inkább a cél az, hogy Kós Károly korszerűségét mutassuk be. Azt, hogy miként íródik be az európai áramlatokba. Abban az időben az art nouveau egy abszolút forradalmi irányzatnak tűnt, nem üres modernizmus, hanem egy adott nép hagyományait dolgozza fel Kós, nemzetközivé téve azokat. Amit Kós jár építészetben, rokon a Bartók-, Kodály-úttal. Ők a nép zenéjét, Kós a népi építészetet szintetizálja nemzetközi szintre” – magyarázta Vargha Mihály.

A kiállításon megvásárolható az a katalógus is, amely illusztrációkkal és tanulmányokkal állít emléket Kósnak. Tárlatvezetés vagy múzeumpedagógiai foglalkozás igényelhető.

A megnyitón a vendégeket köszönti Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. A kiállítást megnyitja Bogos Ernő műépítész, házigazda Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei