Fotó: Veres Nándor
A Székelyföld Galériában csütörtök este a Kortárs folyóiratot mutatta be Ambrus Lajos főszerkesztő és Pécsi Györgyi versrovatszerkesztő, akiket a Székelyföld olvasói is ismerhetnek, mert itt is jelentek meg írásaik.
2013. május 23., 21:192013. május 23., 21:19
„A magyar irodalom folyóirat-irodalom”, idézte Kollár Árpád szavait Lakatos Mihály, az író-olvasó találkozót szervező Magyarország Sepsiszentgyörgyi Kulturális Központja vezetője, indokolva a lapbemutató lényegét. Ha a tágabban értelmezett kulturális vagy szűkebben vett irodalmi élet jelenlegi helyzetére vagyunk kíváncsiak, ezt a periodikákból ismerjük meg. Jelenleg 110–120 folyóirat jelenik meg a Kárpát-medencében, ezek közül az egyik legfontosabb éppen a Kortárs.
Az 1957-ben alapított folyóirat történetéről Ambrus Lajos író beszélt, akit három éve bíztak meg a főszerkesztői teendőkkel. Elmondta, hogy az ötvenes években, az 56-os forradalmat követő megtorlás- és cenzúrahullám miatt létezett egy írói tiltakozás, amely nagyon is eredményesnek bizonyult, hiszen kiengedték a börtönből többek között Déry Tibor, Zelk Zoltán és Göncz Árpád írókat. Ekkor kapott erőre a folyóirat is, hamarosan annyira meghatározó lett, hogy azt mondták, aki benne közölt, az az irodalmi életben is elismertté vált. A hetvenes években a Kortárs már Kárpát-medencei szinten képviselte a magyar irodalmat, igaz akkoriban még Kányádi Sándor költő után kötelező odaírni zárójelben, hogy Románia, de aztán a nyolcvanas évektől már nyíltan fel lehetett vállalni az egyetemes magyar irodalom támogatását, amit napjainkban is tesznek.
Az eladott példányszám a kilencvenes évektől, akárcsak más folyóiratok esetében, rohamosan csökkenni kezdett, pedig – ahogy Pécsi Györgyi kifejtette – azt ahogyan a rendszerváltás az egyéneket, közösségeket érinti, leghitelesebben mindig is az irodalom tudja megfogalmazni. Az elmúlt években konferenciákat is szerveztek, hogy megvizsgálják, az aktuális témák mennyire foglalkoztatják az írókat, költőket, a mérvadó tanulmányokat persze közölték is a Kortársban.
Nemrégiben a folyóirat arculata is megváltozott, egyre inkább odafigyelnek a vizuális tartalomra, képzőművészeknek biztosítanak bemutatkozási lehetőséget, a fiatal irodalmárok, bölcsészhallgatók pedig a folyóirat elektronikus változatát szerkesztik.
szóljon hozzá!