Ismét ég a tőzeg Csíkcsicsó határában

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Minden bizonnyal emberi felelőtlenség az oka annak, hogy ismét kigyulladt a tőzeg Csicsó határában. A helyi és közeli települések önkéntes tűzoltói napok óta küzdenek a helyenként felcsapó lángokkal és a füstölgő tőzeggel.

Rédai Botond

2012. július 28., 19:502012. július 28., 19:50

2012. július 29., 17:232012. július 29., 17:23

A vasútállomáshoz közeli, még a madéfalvi területen található Határ utcán keresztül értünk Csíkcsicsó külterületére szombat délután. A mezei úton haladva orrfacsaró a bűz, a gomolygó füstfelhő pedig jól mutatja, merre kell vennünk az irányt. Pár száz méter után madéfalvi és csíkrákosi önkéntes tűzoltókkal találkozunk. Köztünk van Szőcs László madéfalvi alpolgármester is. „Jöttek volna tegnap! Hihetetlen, mekkora lángok voltak” – magyarázta az illetékes. Majd arra figyelmeztetett bennünket, ne lépjünk a kiégett talajra, ugyanis az bármikor beszakadhat alattunk.

A tőzeg egyébként többnyire lefojtva, magában ég. Helyenként azonban a száraz növényzet is lángra kap, ilyenkor méteres tűznyelvek is felcsapnak, igencsak félelmetes látványt keltve. „Nézze csak meg, milyen forró a talaj” – mutatja a területet felügyelő egyik önkéntes a kiásott földdarabot. Mint mondják, a legnagyobb gond az, hogy évekkel ezelőtt lecsapolták ezt a területet, így a tőzeg teljesen kiszáradt, ezért lehetetlen elfojtani a tüzet. Az egyik elhangzó ötlet szerint az Olt folyóba vezető vizes árkokat kellene eldugaszolni, az így megemelkedő talajvíz talán megoldaná a gondot.

„A felszíni tüzeket igen, a meggyulladt tőzeget viszont nem tudjuk oltani” – magyarázza Lutz Levente. A csicsói alpolgármesterrel a mintegy 15 hektáron érintett terület egyik végében találkoztunk. „Az emberi felelőtlenség az egyik legnagyobb probléma” – fakad ki az illetékes. Elmondása szerint a lángokat több mint egy héttel ezelőtt észlelték először, amelyek vélhetően tarlóégetés miatt keletkeztek. Akkor az önkéntes tűzoltókkal sikerült megfékezni a tüzet, de pár napra rá, a leégett területtől alig pár méterre, valaki ismét úgy gondolta, a tarlóégetés révén gyorsabban végez a mezei munkával. „Nem értem. Látják, hogy ég a mező, mégis meggyújtják a tarlót” – méltatlankodott az alpolgármester. Szerinte az ilyen személyeket csak akkor lehet felelősségre vonni, ha tetten érik őket, ez viszont igencsak nehéz.

„Próbáljuk vízzel locsolni a területet, de szélmalomharc az egész” – ezt már Becze Attila csicsói polgármester mondta. A szintén a helyszínen tartózkodó községvezető kihangsúlyozta, legnagyobb gond, hogy a tűz a tőzeges talajban mélyen terjed, így voltaképpen bárhol keletkezhetnek tűzfészkek. „Mintegy 4-5 esztendeje égett először ez a terület. Akkor körbe volt árkolva, most sem tudunk másképp eljárni” – említette az elöljáró, aki szerint a tüzet vissza tudják ugyan szorítani, ám teljesen eloltani lehetetlenség. Talán egy kiadós eső lenne a legnagyobb segítség ebben a pillanatban.

Az égő tőzeg szaga egyébként hosszú évek óta ismerős a csíkszeredaiak számára, a Csíkszereda és Csicsó közötti mezőben ugyanis már többször is kigyulladt. Legutóbb tavaly ősszel voltunk kénytelenek elviselni a megyeszékhelyet is elérő bűzt, most úgy néz ki, egy ideig ismét nem fogunk megszabadulni a kellemetlen szagtól.

FRISSÍTÉS

Elárasztják a területet

A terület locsolásával nem sokat értünk el, ezért más megoldáson gondolkodtunk – számolt be vasárnap késő délután a legújabb fejleményekről Lutz Levente. A csicsói alpolgármester elmondta, az a döntés született, hogy gátat emelnek arra a pontra, ahol a szóban forgó területet körülzáró vízelvezető árkok egyesülnek és az Olt folyóba torkollnak. „Megkaptuk a vízügyesektől is az engedélyt az ideiglenes gát építésére” - folytatta az illetékes. Mint azt kifejtette, a műveletet még vasárnap délelőtt végrehajtották, az eredmény már kora délután bíztató volt. „A csatornák lassanként feltelnek, néhány részen már a mezőre is kifolyt a víz” - nyilatkozta az alpolgármester. Hozzátette, reményeik szerint két-három nap alatt a talajvíz is annyira emelkedik, hogy eléri a begyúlt tőzeget, megszüntetve ezzel a problémát. „Az érintett terület jól körbe van árkolva, a tűz nem terjedhet tovább. Bízunk abban, hogy az elárasztással és a talajvíz szintjének emelésével néhány napon belül ki tudjuk oltani az izzó tőzeget is” - fogalmazott az elöljáró.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei