Fotó: Kristó Róbert
A hálózatkutatásai révén világhírűvé vált csíki származású tudós, Barabási Albert László csütörtökön vette át a Kriterion-koszorút. Az ünnepségen középiskolai fizikatanára, Nagy Antal méltatta tevékenységét. Az alábbiakban mi is őt faggattuk, hogy megtudjuk, milyen képességek szükségeltetnek ahhoz, hogy valakiből tudós legyen.
2014. július 17., 19:172014. július 17., 19:17
2014. július 17., 22:032014. július 17., 22:03
Nagyon érdeklődő, nyitott, jól tanuló diák volt Barabási Albert László, a nyolcvanas évek második felében végezte középfokú tanulmányait a csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban – tudtuk meg Nagy Antaltól. Hozzátette: már akkor különösképp a fizikának a legújabb kutatási eredményei érdekelték Barabásit. Habár a számítógépeket még kevesen használták, ő már jól kezelte ezeket az eszközöket.
Kérdésfeltevési készség
Természetesen jó eredményei voltak a fizikai tantárgyversenyeken is, ám ez Nagy szerint nem föltétlenül vezet ahhoz, hogy valakiből tudós legyen, inkább csak a tárgyi ismeretek elsajátítását igazolja. „Bizonyíték erre, hogy azok a diákok, akik azokban az időkben hasonló eredményeket értek el, mint Barabási László, nem futottak be hasonló karriert. Hiányzott belőlük az az ihlet, hogy kérdéseket tegyenek fel, hogy ők maguk keressék a problémákat, feladatokat, addig nem alkalmazott megközelítésből vizsgáljanak egy jelenséget. Ez az adottság létezett tanítványomban, például a tankönyvben észrevette, hogy egy optikai feladatnál hibásan számoltak, a jelenségről dolgozatot írt és egy versenypályázatra benyújtotta. Úgy 15 évre rá találkoztam azzal az egyetemi tanárral, aki akkoriban elbírálta a dolgozatát, és még mindig emlékezett arra a középiskolás diákra, aki egy más megközelítést alkalmazott, mint a tankönyv írói, és meglepő eredményre jutott: igazolta, hogy a feladat készítői tévedtek. Sajnos a tankkönyvekben azóta sem javították az illető hibát” – beszélt diákja különleges tulajdonságáról Nagy Antal.
Az újdonságok rabja
Természetesen tanára követte a középiskolás évek után is tehetséges tanulójának életpályáját. Azt észlelte, hogy Barabásit mindig is az újdonságok érdekelték. Miután Bukarestben elvégezte egyetemi tanulmányait, Vicsek Tamásnak, az ELTE Biológiai Fizika Tanszéke egyetemi tanárának, az ELTE-MTA Statisztikus és Biológiai Fizika Kutatócsoportjának vezetőjénél végzett mesterképzést.
Vicsek többek között a kooperatív biológiai rendszerek (baktériumtelepek, sejttenyészetek, rajzás), modellezésével foglalkozott, Barabásit is a hálózatok, rendszerek működése érdekelte. Miután a Bostoni Egyetemen doktorált, kutatócsoportot hozott létre, és megalkották a skálafüggetlen hálózatok matematikai modelljét. Ezzel egy csapásra világhírűvé vált. „Ez azért rendkívüli nagy teljesítmény, mert az illető hálózatok működésére előzőleg léteztek leírások, szövegek, de nem volt matematikai képlet. Bizonyos elmélkedések, bizonygatások, érvelések nem érnek fel alkalmazható számítással. Barabási kutatási eredményei azért nagyon fontosak, mert nemcsak a fizikában, hanem a kémiában, az orvostudományban, a társadalomtudományban, a menedzsmentben is alkalmazni lehet” – emelte ki a tudós egykori tanára.
Szintetizálási készség és közérthetőség
Nagy Antal hozzáfűzte, hogy Barabási egyike a manapság legtöbbet idézett tudósoknak, ebben persze az is közrejátszik, hogy közérthetően ír. „Rendkívüli műveltség kell ahhoz, hogy valaki úgy tudjon magyarázni, hogy érvelését a laikusok is meg tudják érteni. Ez egyfelől egy olvasottságot is feltételez, másfelől hajlam is kell hozzá. Ilyen képesség nem mindenkinek adatik, még híres tudósokat ismerünk, akik arról nevezetesek, hogy nehezen tudnak magyarázni. Barabásinak ez a készség is megadatott. Az elméjének a szintetizáló képességére vall, hogy az elődök munkáiban felfedezi a közös vonásokat, ezt ragadta meg matematikai úton, így tudta megalkotni képletét” – összegzett Nagy Antal.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!