Híres magyar nők

Tircsné Propper Valéria bölcsész tart előadást pénteken 18 órától Csíkszeredában, a városházán a Honfoglalás előttől az az Európai Unió utánig című sorozat keretében.

Szőcs Lóránt

2014. március 27., 16:592014. március 27., 16:59

2014. március 27., 18:182014. március 27., 18:18

Úgy tűnik, hogy az irodalomtörténetben, művészettörténetben csak a reformkortól kezdünk a női nem képviselőivel találkozni, holott Petrőczy Kata Szidónia a 17. században jelentős költő volt. Kevésbé ismert az is, hogy II. Rákóczi Ferenc udvari költőjét Lósárdy Zsuzsannának hívták, és a kurucverseknek, daloknak jelentős részét ő írta. Ezt a hiátust próbálja pótolni a pánteki est vendége, aki Híres magyar nők: Felső-Magyarország nagyasszonyai címmel tart előadást.

II. Rákóczi Ferenc udvari költője nő volt

„A magyar történelemben ezeknek a hölgyeknek, akikről beszélni fogok, kitüntetett helyük van. Annyira jelentős személyiségek voltak, hogy a leánykori nevükön ismeri őket a magyar történelem, és nem a férjük neve alapján írnak róluk, ami más nők esetében gyakorlat. Vegyük csak Lósárdy Zsuzsannát, aki 1681-ben született Sátoraljaújhelyen, 1703-ban jelent meg egy ódája, amit az erdélyi rendekhez írt és amelyet több ezer példányban nyomtattak ki akkoriban. A költőnő részt vett a Rákóczi vezette szabadságharcban, sőt 1705-ben a zsibói csatában fogták el a labancok, később megszökött, és a fejedelmet követte a törökországi száműzetésbe. Van az életében egy nagyon érdekes logikai bukfenc, de ezt most nem részletezem, mert meglepetésnek szánom” ‒ hangsúlyozta honlapunknak Propper Valéria.

Nem az események, hanem a szereplőik fontosak

Ehhez hasonló női életeket fog bemutatni, mivel az irodalomtudományokból doktorált bölcsész a szebbik nem fontosabb képviselőinek életét kutatja. „Manapság kevésbé ismerik ezeknek a nőknek a tevékenységét és a történelemben betöltött szerepét.” Kiemelte, Nyugaton a történelemtudomány most már nem is annyira a nagy csatákat kutatja, mert ezekről rendelkezünk kellő információval, hanem a történelmi személyiségek életét és tevékenységét vizsgálják. Amint megtudtuk tőle, nem az egyéni életrajzok érdeklik, mert ő is híve annak a már-már közhelynek számító mondásnak, hogy minden sikeres férfi mögött ott van egy nő, de szerinte ez fordítva is igaz, vagyis a sikeres nő sem boldogulhat, ha nincs egy férfi párja, aki a háttérből segíti. Éppen ezért előadásában nemcsak az egyéni sorsokra, hanem a személyiségek kapcsolataira is kitér.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei