Fotó: Kristó Róbert
Közös ünnepi hangversenyt tart a Csíki- és a Georgius kamarazenekar 19 órától a Csíki Játékszínben, amelynek első felét a gyerekeknek is szánják, mivel nyitányként Kodály Zoltán Háry János művéből játszanak egy intermezzót és előadják Ránki György A két bors ökröcske című mesejátékát.
2014. március 13., 20:202014. március 13., 20:20
2014. március 13., 21:102014. március 13., 21:10
A március 15. tiszteletére összeállított hangversenyt rendhagyó módon pénteken délelőtt nyilvános főpróba előzi meg, amely oktatókoncert lesz a Nagy István Művészeti Szakközépiskola tanulói számára.
Szórakoztató hangszeroktatás
Adorján Csaba brácsásnak, a kamarazenekar egyik zenészének volt az ötlete, hogy oktatóhangversenyeket kell tartani a csíki kisiskolásoknak. Mint részletezte, a Codex régizene együttessel már szerveztek hasonlókat iskolások, óvódások számára, amelyek során főként a reneszánsz kori zenét és hangszereket ismerhették meg a gyerekek. Most a 20. századi zenével és egy szimfonikus zenekar hangszereivel barátkozhattak Kodály és Ránki szerzeményei révén.
Ahogy elmondta, szerették volna a város minden iskolájának diákjait bekapcsolni ebbe a programba, de mivel csak a megyeházában kaptak egy – mintegy 250 férőhelyes – termet, le kellett mondaniuk eredeti szándékukról, és csak a művészeti iskola diákjait tudták meghívni a nyilvános főpróbára. Azok a szülők, akik a gyermekeikkel meg kívánnák szerettetni a komolyzenét, elhozhatják őket a Csíki Játékszínben tartandó hangversenyre, ahol a koncert első részén ismét elhangzanak az említett művek.
„Ránki György mesejátéka azért érdekes, mert sok fajta hangszer megszólal benne, fogok is egy rövid hangszerbemutatót tartani, amelyben részletezem a vonós-, ütős- és a rézfúvós, illetve fafúvós hangszerek sajátos hangszíneit és megszólaltatási módozatait” – fejtette ki portálunknak Werner Gábor karmester. A közismert Péter és a farkas mesejátékhoz hasonlóan, ebben a mesében is az egyes szereplők jellemzéséhez a hangszerek szolgáltatnak karaktermuzsikát – hangsúlyozta a karmester. Hozzátette, a narrátor László Károly nyugalmazott színművész lesz.
Helyi kötődésű a hangverseny
Ránki György egy székely népmesére építette a szerzeményét, így az ünnepi koncert helyi kötődésű. Ugyancsak csíki vonatkozású mű fog elhangzani a hangverseny második felében is. „Ismerhetnek már a csíki komolyzene kedvelők, mivel többször vállaltam itt karmesteri szerepet, tudhatják rólam, hogy mindig hozok legalább egy Orbán György-művet. Ezúttal egy teljesen friss szerzeményét, a Ludus Tabulaturae című szerzeményét játsszuk, amelynek ősbemutatóját tavaly a Budapesti Tavaszi Fesztiválon tartották. Ezt a darabot a csíksomlyói Kájoni-kódex egyes dallamsorai ihlették” – részletezte Werner.
A koncerten még Erkel Ferenc, Kálmán Imre és Johannes Brahms műveiből adnak ízelítőt.
szóljon hozzá!