Több száz csíkszeredai család döntött úgy idén, a távfűtés helyett inkább vállalják az egyéni hőközpont beszereltetésének költségeit. Azt azonban sokan még rémálmukban sem gondolták volna, hogy a gázszolgáltatónál uralkodó bürokrácia miatt még november végén is arra várnak, végre kimelegedjenek a fűtőtestek.
2011. november 27., 18:302011. november 27., 18:30
2011. november 27., 19:142011. november 27., 19:14
Sokan egyéni hőközponttal fűtenének, a gázra várva viszont fagyoskodnak
Az új ügyfelek a gázszolgáltató kísérletezéseinek áldozatai – fogalmazott az egyéni hőközpontok felszerelésével kapcsolatban teljes ügyintézést biztosító, neve elhallgatását kérő egyéni vállalkozó. Véleménye szerint az E.ON Csíkszeredából Marosvásárhelyre szerette volna áthelyezni a különböző engedélyek kibocsátásának helyszínét, ez a terv viszont óriási fennakadásokat okozott a hálózatra történő csatlakozási folyamatban. A szolgáltató viszont tagad, közleményükben leszögezik, a kérések magas száma miatt történtek kisebb csúszások.
Eléggé napirenden voltunk a munkálatokkal, amíg be nem kavartak Marosvásárhelyről – fogalmazott az említett vállalkozó. Elmondta, a rendszer idén júliusban állt a feje tetejére, mikor is az E.ON eldöntötte, az egyéni fogyasztók csatlakozási engedélyeit az említett településen levő székhelyükön fogják kiállítani. Ez tulajdonképpen azt jelentette, hogy a Csíkszeredában beiktatott kéréseket átküldték a vásárhelyieknek, ők kiállították, majd postán visszaküldték a fogyasztónak. Csak ez után lehetett folyamodni a gázvezeték technikai tervének engedélyeztetéséért.
„A probléma az, hogy a legtöbb esetben nem tartották be a törvény által előírt 30 napos határidőt” – nyomatékosított a vállalkozó. Kihangsúlyozta, a korábbi szokástól eltérően, a vezetékek kiépítésével foglalkozó szakcégeknek nem adott iktatószámot az E.ON, a szolgáltatóhoz leadott dokumentációkat pedig sokszor 3–4 hétig nem vették nyilvántartásba. „A szolgáltatónál tapasztalható állandó átszervezés, leépítés miatt sokan nem tudják, mi is a feladatuk. Emellett egyszerűen lehetetlenné vált a kérések, technikai tervek engedélyezésének nyomon követése. Hihetetlennek tűnik, de egy engedély és egy pecsét megszerzéséhez akár fél évet is várnia kellett egy-egy ügyfélnek” – jegyezte meg az illetékes. Hozzátette, jelenleg is több százra tehető azon háztartások száma, ahol még mindig várják a gázbekötések elvégzését. A vállalkozó szerint mindez egy kísérlet volt az E.ON részéről. Azt szerették volna látni, mi történik, ha felszámolják a csíkszeredai kirendeltséget. „Kár, hogy akkor tették ezt meg, amikor a legtöbb igénylő volt” – összegezte az általunk megkérdezett vállalkozó.
Az ügyfelek is hibásak?
„Az a gond, hogy az emberek sem tanulnak” – érvelt az egyéni vállalkozó. Úgy vélte, ha valaki eldönti, hogy egyéni hőközpontot szereltet, a gázszolgáltatással kapcsolatos dokumentáció elkészítését már az év elején kezdeményezheti. Így biztosra vehető, hogy a következő hideg évszak beálltáig a végére tud járni a folyamatnak. „Júliusig tulajdonképpen senki nem jött, hogy hőközpontot szeretne, a megrendelések az év második felében érkeztek” – jegyezte meg a vállalkozó, aki szerint ennek ellenére legtöbb két hónap alatt minden engedélyt ki kellene állítson a szolgáltató.
Túl sok a kérés, ezért a késés
Mivelhogy az egyéni fogyasztók bekötésének folyamata több szakaszt tartalmaz, vállalatunk mindig azt szorgalmazta az ügyfelek irányába, tegyék le idejében az engedélyekhez szükséges dokumentációkat – fogalmazott szerkesztőségünkhöz eljuttatott válaszlevelében az E.ON Románia kommunikációért felelős osztálya. Kihangsúlyozzák, 2011-ben a távfűtési rendszerről történő leválások következtében több mint 1900 egyéni fogyasztó fordult a szolgáltatóhoz csatlakozási kérelemmel. A tavalyhoz képest ez 35 százalékos növekedést jelent. „Biztosítjuk fogyasztóinkat, minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy az igénylők minél hamarabb részesüljenek gázszolgáltatásban” – olvasható a levélben, melyben azt is leszögezik, az E.ON Románia nem tervezi a csíkszeredai ügyfélszolgálat megszüntetését.
Közel 18 millió lejt utal ki a tartalékalapból a kormány sótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek – olvasható az RMDSZ közleményében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy el lehetett volna kerülni az áfaemelést, de ez az intézkedés a kormány hatáskörébe a tartozik.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Nicușor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, „nem lázadásból”, hanem adminisztratív okok miatt nem írta még alá a több bíró és ügyész nyugdíjazásáról szóló rendeleteket, de ezt napokon belül megteszi.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
Két textilhulladék-gyűjtő konténert helyeztek ki Csíkszeredában a közelmúltban – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy ideglenesek a kormány deficitcsökkentő intézkedései.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus hétfőn 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Szabadtéri filmvetítés helyszíne lesz a szentegyházi Eminescu utcai parkoló, arra kérik az autósokat, hogy kedden reggeltől ne parkoljanak ott.
Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn kezdődik és július 21-én ér véget a beiratkozás az őszi pótérettségire.
szóljon hozzá!