Idén a Magyar Festészet Napja alkalmából szervezett cserekiállítás galériákon keresztül valósul meg, melynek célja Vorzsák Gyula kurátor szerint, hogy a képzőművészek közti kapcsolatokat erősítse.
2012. október 10., 17:572012. október 10., 17:57
2012. október 10., 19:212012. október 10., 19:21
Néhány székelyföldi művész az elmúlt hétvégén Gödöllőn a Levendula Galériában mutatkozhatott be egy közös tárlattal, Csíkszeredában pedig a Pál Aukciósház és Galériában (PAG) október 19-én nyílik főleg gödöllői alkotók munkáiból kiállítás. Idén, talán azért is, mivel a központi forrásokból kevesebb támogatást kaptunk, galériákon keresztül valósítjuk meg a Magyar Festészet Napja alkalmából immár hagyományossá vált cserekiállítást – emelte ki Vorzsák Gyula képzőművész, a tárlat kurátora, aki immár negyedik alkalommal szervezi az anyaországi Kovács Lehel képzőművésszel ezt a csereakciót. A rendezvényt a gödöllői, illetve a csíkszeredai önkormányzat, valamint Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa támogatja.
Ezúttal tehát Csíkszeredában azoknak a művészeknek a munkáit láthatjuk, akik a Levendula Galériában szoktak kiállítani. Székelyföldről Vorzsák főleg festőket javasolt, illetve olyan grafikusokat, akik a színek segítségével is tolmácsolják gondolataikat, és az előző években nem állítottak ki. A Magyar Festészet Napja Szent Lukács névnapjához kötődik (ezt október 18-án ünnepeljük), aki évszázadok óta a festők védőszentje. A kezdeményezői éppen a „fény, a színek, a formák és ritmusok, az élő festészet” ünnepeként határozzák meg ezt a rendezvényt, amelyet 2002-ben tartottak meg először. Azóta nemcsak a napján ünneplik, hanem általában október elejétől november elejéig nyúlnak ki az apropóján szervezett kiállítások, és évről évre több múzeum, galéria, illetve alkotócsoport kapcsolódik be.
Zsigmond Barna Pál főkonzul dicséretesnek tartotta, hogy a PAG bemutatkozási lehetőséget biztosít a művészeknek, a látogatók, vásárlók pedig erőt, lelkesedést és inspirációt nyerhetnek, hiszen „a művészeteknek fontos szerepük van abban, hogy az embernek a mai világban jó közérzete legyen”. Kiemelte, az egyszerűsített honosítással az anyaország lehetővé tette az erdélyi magyaroknak, hogy szülőföldjük elhagyása nélkül is magyar állampolgárok lehessenek, de igazi kapcsolatok csak akkor épülhetnek ki a határ két oldalán élők közt, ha hasonló tartalmas programok jönnek létre. Példaértékű ez a kapcsolat, amely az említett két galéria között épült ki.
Antal Attila csíkszeredai alpolgármester is a művészetpártoló galériatulajdonosokat dicsérte, akik nem a rövid távú befektetésekben gondolkodnak, hanem ilyen válságos időkben a kultúrát támogatják.
Különben, ahogy a kurátor elmondta, a cserekiállítások célja, hogy a művészek kapcsolatokat építsenek ki egymás között, amely további vándortárlatok létrejöttét, illetve azt eredményezheti, hogy a kiállítók alkotótáborokba kaphatnak meghívást. Van egy előnye is a galériákon keresztül lebonyolítandó csereakciónak: eladásra is kínálhatják a kiállított alkotásokat. „Nagyon is serkenti az alkotókat a galériák megjelenése, örülünk, hogy az utóbbi időben végre nemcsak a közintézmények, hanem magánvállalkozók is támogatják a művészetet. Ha nem lennének hasonló kezdeményezések, elsorvadhatna a művészeti élet” – véli Vorzsák Gyula.
szóljon hozzá!