Fotó: Kristó Róbert
Idén első alkalommal szervezik meg az Erőszakmentes napokat november 25. (Nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja) és december 10. (Emberi jogok nemzetközi napja) között, Csíkszeredában. Ennek keretében előadásokra, csendes felvonulásra, kerekasztal beszélgetésre várják az érdeklődőket.
2014. november 24., 11:402014. november 24., 11:40
A tizenhat napig tartó Erőszakmentes napokat Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság Családon belüli erőszakkal foglalkozó osztálya és Tanácsadó központja szervezi. Az esemény szervezői megkülönböztető fehér sálat viselnek majd a programokon, tanácsért és segítségért bárki fordulhat hozzájuk.
Egész napos program 25-én
Az esemény kedden kerekasztal-beszélgetéssel kezdődik a megyei önkormányzat épületében. Azt követően a Szabadság téren csendes felvonulással demonstrálnak a családi békéért. A téren a Dévai Szent Ferenc Alapítvány Szent István háza eseménysátrat állít fel, ők teával és mézeskaláccsal várják az arra járókat. Délután három órától Aviva tornán vehetnek részt az érdeklődők, négy órától pedig Szent Anna Elhelyező Központ zenés előadását lehet megtekinteni. Fél öttől a gyermekvédelmi rendszerben nevelkedő fiatalok flashmobjára kerül sor, majd hat órától a Soros Oktatási Központ 1-es termében a Hajdú Szabolcs által rendezett Fehér tenyér című filmet tekinthetik meg.
Gyermekek is bekapcsolódhatnak
Eközben Gyergyószentmiklóson fél öttől Alternatívák az erőszak kezelésére címmel tart bemutató tréninget Borsos Annamária, az AVP Románia Egyesület (Alternatives to Violence Project) munkatársa a helyi Szent István plébánián. Hasonló bemutatóra kerül sor december harmadikán 15 órától a megyei önkormányzat 19-es termében. A legkisebbek december 8-án és 10-én délelőtt 10 órától bábelőadáson vehetnek részt a Kájoni János Megyei Könyvtárban.
Még várják a csatlakozókat
A megmozduláshoz csatlakozni november 25-én az esemény helyszínén lehet, illetve előzetesen jelentkezhetnek a 0723-545472-es (Márk Emese), és a 0266-207751-es (Családon belüli erőszakkal foglalkozó osztály) telefonszámon, vagy a mark.emese@dgaspchr.ro és tanko.eva@dgaspchr.ro e-mail címeken. A folyamatosan bővülő programról az esemény Erőszakmentes napok a létért elnevezésű facebookos csoportjában informálódhatnak.
Még javában dolgoznak a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola udvarának felújításán, ezért a diákok ideiglenesen a közeli műfüves pályán tölthetik a nagyszüneteket.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) vádat emelt a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke, Barti Tihamér, Kurkó András volt megyei közpénzügyi igazgatóhelyettes és három másik közpénzügyi tisztségviselő ellen.
Útlezárásokra kell számítani a Running Festival Csíkszereda zökkenőmentes lebonyolítása érdekében szombaton. Mutatjuk, hogy hol korlátozzák a forgalmat.
Felújíttatja a csíkszeredai Hargita utcára merőleges Búza és Levendula utcákat a helyi önkormányzat. A tervezésre és kivitelezésre aláírták a szerződést, a munkálatokhoz jövő évben fognak hozzá.
Az újraélesztésnél nagy segítséget jelentő, automata mellkaskompressziós készülékkel és egyéb korszerű orvosi eszközzel felszerelt új mentőautót kapott a Hargita megyei tűzoltóság. A B-típusú járművön három mentős fog szolgálni.
Módosították a csíkszeredai iskolahálózatot a helyi önkormányzati képviselők csütörtöki soron kívüli ülésükön. A város bölcsődéjét a Micimackó napközihez csatolták.
Felújítás miatt ideiglenesen más helyszíneken tartja előadásait a Csíki Játékszín: a nagyszínpad a Művészetek Házába költözik, a kamaradarabok pedig alternatív terekben lesznek láthatók.
Kevesebb pénz számolható el a Fodor Sándor park felújítására, mint kezdetben tervezték, így a beruházás 11,5 millió lejes becsült értékéből mindössze 5,4 millió lejt biztosít a központi fejlesztési régió, a többit a városnak kell állnia.
Felborult egy személyautó Tusnádfürdő és Tusnád települések között az E578-as nemzetközi úton kedden délután. Két sérültet kórházba kellett szállítani.
Több kisebb utca felújítása is folyamatban van Csíkszeredában, a munkálatokat idén tervezték befejezni, ám ez nem biztos, hogy minden esetben sikerülni fog. Az útfelújítások vezetékcserékkel is járnak, ez pedig lassítja a folyamatot.
szóljon hozzá!