Emlékkártyával toborozzák a székely ruhásokat

A már megszokott forgatókönyv mellett újabb elemekkel gazdagodik az idei Ezer Székely Leány Napja, melyet Csíkszeredában és Csíksomlyón tartanak szombaton.

Szőcs Lóránt

2012. július 04., 18:022012. július 04., 18:02

2012. július 04., 18:222012. július 04., 18:22

Kettős célt szolgál a bejegyzési kártya, amelyet idéntől vezetnek be, egyfelől a népviseletbe öltözött személyek eltehetik emlékbe a népünnepélyen való részvételükről tanúskodó „ereklyét”, másfelől remélik, hogy így jobban meg tudják állapítani a székely ruhások számát – emelte ki Antal Attila, Csíkszereda kultúrájáért is felelő alpolgármestere. A lányok számára készített piros és a fiúknak szánt barna színű kártya tartalmazni fogja a résztvevő nevét, valamint a bejegyzési sorszámot.

Szintén újdonságnak számít, hogy Petrás Mária keramikus, illetve Kóka Mária népi mester alkotásait is megtekinthetik az érdeklődők a csíksomlyói Hármashalom-oltár közelében. Különben a két alkotó a rendezvény kiemelt meghívottja, mivel nemcsak kézműves foglalkozásuk révén kötődnek a népi kultúrához, előbbi például a népdalénekesi, utóbbi pedig népmesemondói pályájáról is híres. A szervezők – a csíkszeredai önkormányzat, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, illetve az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány – arra kérik az ünnepség népviseletes résztvevőit, hogy a két említett alkotó sátra között található nyilvántartónál jelentkezzenek 13 és 15 óra között.

Amint arról már beszámoltunk, a népünnepélyre érkezők a felújított Szabadság téren gyülekezhetnek, ahol délelőtt fél tíz óra tájt tartják a közös táncot. Innen indul a Csíksomlyói Kegytemplomhoz a lovas huszárok irányításával a menet, ahol idén Böjte Csaba ferences rendi szerzetes celebrálja az ünnepi szentmisét.

A Kis- és Nagysomlyó közötti Nyeregben, a Hármashalom-oltár színpadán 13 órától 18 óráig követhetik az érdeklődők a néptánccsoportok és népdalénekesek előadásait. Ezalatt lehetőség nyílik 85 kézműves termékeinek megtekintésére is. Természetesen a népi mesterségek gyakorlói bemutatókat is tartanak.

Nem marad el a szintén hagyományossá vált viseletmustra sem, mely során egy szakemberekből álló zsűri az eredeti népviseleteket díjazza. Mivel a népzene és néptánc átörökítésénél nem mutatkozik gond, próbálnak még jobban a veszélyben lévő népviseletre összpontosítani – mondta Antal Attila. A hagyományos székely népviselet pontos megismerése érdekében idén az eredeti népviseletesek el is magyarázzák, hogy melyik ruhadarabot hogyan nevezik, és milyen alkalmakkor öltötték magukra ezeket az őseik.

Az Ezer Székely Leány Napja tiszteletbeli házigazdái idén a csíkszentmihályiak, ugyanis tavaly a település összlakosságához viszonyítva innen vettek részt a legnagyobb arányban népviseletben (pontosan a lakosság 2,98 százaléka) az ünnepségen. Már elkészítették a leendő legnépesebb részvétellel jelentkező település számára a kitüntetést, vagyis a két faragott esketői széket.

Antal Attila azt is elmondta, hogy már több mint 1700-an jelentkeztek, akik szervezetten, népviseletben érkeznek, reméli, hogy a „spontán” résztvevők közt is legalább ennyien magukra öltik a székely ruhát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei