Fotó: Barabás Ákos
Mezőgazdasági termelőket is érintő törvénytervezeteket nyújtott be, és a továbbiakban is előterjeszt az RMDSZ-frakció. Az ezzel kapcsolatos tudnivalókról Tánczos Barna szenátor számolt be a sajtó képviselőinek pénteken.
2016. február 19., 20:322016. február 19., 20:32
Az RMDSZ-es politikus által múlt héten előterjesztett egyik tervezet a közbeszerzési törvényre vonatkozik. „Azt szeretnénk elérni, hogy azok az élelmiszer-ipari és mezőgazdasági termékek, amelyeket termelői bizonylattal rendelkező gazdák, valamint szövetkezetek állítanak elő, úgy kerülhessenek az állami intézmények alárendeltségeiben működő egységekhez, hogy ne kelljen közbeszerzési eljárást meghirdetni esetükben” − mutatott rá Tánczos Barna. Megjegyezte, ezáltal az elsődleges mezőgazdasági termékeket − zöldséget, gyümölcsöt, tejet, húst − vagy prímér feldolgozott termékeket − sajtot, lekvárt, befőttet − előállító kis- és közepes gazdaságok mentesülnének a közbeszerzéstől, amennyiben kórházakhoz, óvodákhoz, napközikhez, gyermekvédelmi hatósághoz, hadsereghez, rendőrséghez szeretnének szállítani.
Óriási piacról van szó, felméréseik szerint csak Hargita megyében több százezer eurós tételekről lehet beszélni, emiatt is lenne komoly lehetőség a gazdák számára az előterjesztett változtatás. Sok esetben azonban nem az országban előállított termékek kerülnek az említett intézményekhez. „Hazai közpénzből viszont illene hazai termékeket vásárolni” − hangsúlyozta a szenátor.
Amikor hamar elrepül az egy esztendő
A másik, már leadott javaslat a termelői bizonylatok érvényességére vonatkozik – a jogszabályok értelmében jelenleg ugyanis ezek az iratok egy esztendeig hatályosak. Most az RMDSZ-frakció azt javasolja, hogy a termelői bizonylatok és az értékesítési könyvecskék egyaránt öt évig legyenek érvényesek − számolt be a tervezetek kezdeményezője. Hozzátette, a bizonylatok esetében minden évben új lapot lehetne kitölteni, ahová bevezetik a gazda aktuális adatait, a kultúrákat, a területnagyságot, az állatlétszámot. A lepecsételt oldalak egy évre lennének érvényesek, így a félévente esedékes láttamoztatástól is mentesülnének a gazdák.
A valósághoz igazítanák a számokat
Egy 2015-ös módosítás következtében a vonatkozó törvény a családi gazdaságok méretét legtöbb 12 ezer SO-értékben állapítja meg. Ezen is változtatnának, ugyanis a 250 ezer SO-érték közelebb áll a valósághoz.
Újságírói kérdésre Tánczos Barna elmondta, időben rendszerint két-három hónap kell egy törvénytervezet elfogadásához, ugyanakkor bíznak a pozitív döntésben.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!