Az Ifi Napok programsorozat keretében csütörtökön díjazták azokat a fiatalokat a csíkszeredai megyeházán, akik a legaktívabban vettek részt Hargita megye ifjúságának közösségi életében.
2012. május 03., 17:482012. május 03., 17:48
2012. május 03., 19:262012. május 03., 19:26
Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Sport és Ifjúsági Igazgatóság, valamint a Hargita Megyei Kulturális Központ díjazta a megyében aktív, kiemelkedő közösségi tevékenységet kifejtő fiatalokat, eredményes ifjúsági projekteket lebonyolító diákönkormányzatokat, szervezeteket, valamint azokat az önkormányzatokat, amelyek támogatják az ifjúsági szervezeteket és programjaikat.
Nevezd meg a legjobbakat! címmel egyesületek és civil szervezetek számára fogalmaztak meg felhívást, hogy javasoljanak fiatalokat, akik kiérdemelték az elismerést. A nyerteseket értékes könyvutalványokkal, könyvekkel, kitüntetéssel és oklevéllel jutalmazták.
A díjkiosztón a megyei önkormányzat részéről Becze István megyei tanácsos köszöntötte a fiatalokat. „Erősítsen meg benneteket, hogy valóban érdemes másokért tenni” – hangsúlyozta.
A három kategória díjazottainak méltatását Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztés Igazgatóságának vezetője olvasta fel, a díjakat Becze István, Rácz Árpád és Szentes Antal megyei tanácsosok, Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője és Izsák-Székely Lóránt tanfelügyelő adta át.
A díjátadó alkalmával dicséretben részesült Varga Milán és Ladó Tihamér-Zsolt, a Csíki Diáktanácsok Egyesületének önkéntese, akárcsak Nagy János-Hunor, a szentábrahámi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet tagja, valamint Gedő Anita, a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpont diáktanácsának elnöke. Iskolaújság szerkesztéséért dicséretben részesült a homoródszentmártoni Nagy Boglárka. Hasonlóképpen ismerték el Ferenczi Enikő, a ditrói Hagyományőrző Csoport tagjának munkáját és Gagyi Réka, a Székelykeresztúri Kistérség Szövetség önkéntesének tevékenységét. Többek között táncházak és játszóházak szervezéséért dicséretben részesült Ádám Rebeka. A nagytusnádi Ravasz Arnold a Tantusz Egyesületnél és az Alcsíki Sportegyesületnél betöltött tevékeny szerepével érdemelte ki a dicséretet. A csíkmindszenti Málnási Zsuzsanna a Caritas önkénteseként tűnt ki, Páll Zoltánt és Balázs Zsombort az általuk működtetett Szépvíz Rádió létrehozásáért és működtetéséért díjazták. Dicséretben részesült Mihály Emőke, aki a csíki fiatal pedagógusok fórumának megszervezésében vállalt szerepet. Harmadik díjat vehetett át Darvas Róbert a Csíkszentimrei Ifjúsági és Közművelődési Egyesületnél kifejtett munkájáért, második díjban részesült a gyergyóalfalvi Szekeres Rita a Faludy György Irodalmi Fesztivál és a KIMENŐ Összművészeti Fesztivál megszervezéséért. Első díjat Szentes Lajos, a csíkszeredai Zöld SzékelyFöld Egyesület önkéntese kapott, aki Ígéret díjat, érmet és oklevelet is átvehetett a könyvutalvány mellett.
A diákönkormányzatok kreatív projektje kategóriában a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpont diáktanácsát díjazták, a harmadik díjat és az Ígéret-díjat Gedő Anita az iskola diáktanácsának elnöke vette át. A második díjat a 2011-es Sapientia Egyetemi Diáknapok projekt érdemelte ki, az Ígéret-díjat Dávid Zsolt, a Hallgatói Önkormányzat elnöke kapta. A székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium IX-XII. osztályosainak karneváli ünnepsége kapta az idei első díjat, a vele járó Ígéret díjat Molnár Csilla, a diáktanács elnöke vehette át.
A modellértékű projektek kategóriájában harmadik díjban részült az Év Fája Romániában 2011 – Vágási Tölgy projekt, amelyet a Három Hegy Ifjúsági Egyesület bonyolított le, és amit a megyei tanács Szent Imre-díjjal jutalmazott. Második díjban és Szent Imre-díjban részesült a szentábrahámi Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet, a Hagyományteremtés: Farsangtemetés című rendezvényükért. Az első díjat a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány érdemelte ki a Youth Bank ifjúsági projektjével. Az első díjat és a Szent Imre-díjat Balogh Szabolcs projektkoordinátor vette át.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!