Ismét világkiállításon képviseli az ország, Erdély és Székelyföld néptánckultúráját a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. Tizenhat együttestag utazik hétfőn délután a dél-koreai Jeosu városába, ahol egy hétig a román pavilon előtti színpadon fognak fellépni.
2012. augusztus 04., 13:472012. augusztus 04., 13:47
2012. augusztus 05., 15:032012. augusztus 05., 15:03
Nagyon nehezen lehetett kiharcolni, gyakorlatilag az elmúlt hét utolsó napjaiban derült ki, hogy a kétéves előkészítő munka meghozta gyümölcsét, és a Hargita Együttes – immár negyedszer – ismét világkiállításra utazhat. Korodi Attila parlamenti képviselő szerint megérte lefolytatni a diplomáciai csatát ezekben a politikai szempontból nehéz időkben, András Mihály, a néptáncegyüttes igazgatója úgy gondolja, hogy az eddigi szerepléseik győzték meg a román pavilon szervezőit, hogy szükség van rájuk.
A legutóbb világkiállításon, Sanghajban, mikor megtudták, hogy a következő Dél-Koreában lesz, meglátogatták az említett ország ottani pavilonját. Szeretetteljes fogadtatásban volt részük, sőt táncoltak is egyet a távol-keleti ország képviseletének felkérésére – emelte ki András Mihály. Hozzátette, úgy gondolják, azért jöhetett létre a kiszállás, mert már jól ismerik őket a román pavilon szervezői, illetve a külügyminisztériumban tudják, hogy becsülettel helytállnak, vagyis képviselik az ország multikulturalitását, és csalogatják a látogatókat.
„Tapasztalatunk azt mutatja, hogy mindenkinek szüksége van egy kis felüdülésre. A technika csodáinak bámulásában kifáradt emberek jó néven veszik, ha egy kis emberit kapnak tőlünk, általában sokan vállalkoznak arra, hogy az előadás végén együtt táncoljanak velünk” – hangsúlyozta az együttes vezetője. Mint mondta, a kiállításokon hamar kiderül a pavilon vezetői számára is, hogy a világ távoli sarkában egymásra vannak utalva, és hogy az idegeneket sokszor nem az érdekli, melyik ország milyen régiójából jöttek, és milyen nemzetiségűek, hanem hogy melyik kontinensről érkeztek.
András Mihály megjegyezte, ezúttal napi húsz, körülbelül tíz perces fellépésre számítanak, a magyar és román táncok mellett szász, illetve cigány táncokból is ízelítőt nyújtanak. Hét különböző rend népviseletet visznek magukkal, két zenészt, mert többre nincs lehetőség, de amúgy legtöbb táncos tud gardonozni, illetve Ambrus Róbert jól brácsázik, így egy, több feladatot ellátni képes csapattal utaznak. Nagyon örülnek a lehetőségnek, még ha kevesebben és kevesebbet is mehetnek, mint máskor. „A világ azáltal, hogy táncolunk, talán jobb lesz.”
Korodi Attila képviselő kifejtette, hogy a kiutazás Nagy Ferdinándnak, az RMDSZ által támogatott diplomatának köszönhető. aki mindig közbenjár, hogy „Székelyföld kulturális örökségének egyik legfontosabb intézménye” a világkiállításokon képviselhessen minket is.
Érdekes helyre utaznak, Jeosu háromszázezer lakosú, több szigeten fekvő dél-koreai kikötőváros. Nem véletlen, hogy itt zajlik a világkiállítás, mivel Élő óceán és partvidék címmel szervezték. Az óceánok és tengerek fenntartható fejlesztésének témájával foglalkoznak, a román pavilon például a Duna-deltát népszerűsíti. Különben a város neve is tükrözi a kitűzött célt, Jeosu azt jelenti, hogy „gyönyörű víz”.
szóljon hozzá!