Fotó: Iochom Zsolt
Sepsiszentgyörgy, Brassó és Székelyudvarhely után szeptember 13-án, csütörtök délután Csíkszeredában, a Székelyföld Galéria vendége volt Dancs Rózsa kanadai író.
2012. szeptember 13., 19:202012. szeptember 13., 19:20
2012. szeptember 15., 23:182012. szeptember 15., 23:18
Házigazdaként Lövétei Lázár László, a Székelyföld kulturális folyóirat főszerkesztője köszöntötte az Erdélybe látogató írónőt, Zorkóczy Zenóbia színművészt, Lakatos Mihályt, Magyarország Kulturális Koordinációs Központjának (MKKK) vezetőjét, valamint Murányi Sándor Olivért, az est moderátorát.
Lakatos Mihály beszédében kiemelte: „Ritkán nyílik alkalom, hogy a nyugati magyarságból lássunk vendéget, ezért örömmel vállaltuk, hogy megszervezzük ezt az előadássorozatot\".
„A nyugati magyarság mindig egy érdekes entitás volt az itthon maradottak számára, ám az évtizedek folyamán változott a róluk alkotott képünk. A kommunista rezsim alatt kis irigységgel gondoltunk rájuk, akik a szabad levegőn élnek. A változás után azon kezdtünk gondolkozni, vajon hogyan és meddig tudnak megmaradni magyarnak az idegen tengerben” – fogalmazott az MKKK-igazgatója.
„Ahányszor Sepsimagyarosról álmodom, tudom, hogy honvágyam van” – mondta Dancs Rózsa, aki gyerekkori élményei után 1987-es Kanadába történő emigrálásáról és az azt követő nehézségekről, munkahelykeresésről számolt be, mindezt derűvel és adomákkal fűszerezve. Könyvtárosi állásinterjúja alkalmából kérték, hogy mondja el, mit tud Stephen Kingról, ő pedig lelkesen kezdett mesélni államalapító királyunkról, István királyról.
A Kalejdoszkóp folyóirat fő céljának tekinti, hogy az emigrációban élő alkotóknak teret adjon, hogy hazafelé is megismertessék őket. A kulturális folyóiratban helyet kap egyaránt a kortárs irodalom és más művészeti ágak. Az írónő munkája elismeréseképpen 2010. november 23-án Szertvátiusz Jenő-díjban részesült.
A jelenlévők kérdéseinek megválaszolása után befejezésül A Vaddisznók törték a törökbúzát című elbeszéléskötetéből olvasott fel részleteket az írónő. A novellát az 1956-os forradalom negyvenedik évfordulója alkalmából meghirdetett pályázatra írta. Az estet színesítette Zorkóczy Zenóbia művésznő közreműködése, aki megzenésített Ady-verseket adott elő.
szóljon hozzá!