András-napi bálba voltak hivatalosak a Csűrdöngölő – gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozó részvevői péntek este.
2012. december 01., 18:402012. december 01., 18:40
2012. december 02., 18:282012. december 02., 18:28
Az András Alapítvány immár huszonkettedik alkalommal szervezte meg hagyományos néptánctalálkozóját, melyet minden évben valamilyen jeles naphoz kötnek. A Csűrdöngölő házigazdája ezúttal is a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes volt, amelynek táncosai oktatókként, csoportok vezetőiként és szervezőkként egyaránt jelen voltak a rendezvényen.
A Csűrdöngölő évről évre egyre több fiatalt vonz, így idén már elég szűkösnek bizonyult a Csíki Játékszín Hunyadi László kamaraterme és a színház előtere. Míg a kamarateremben alcsíki, felcsíki, moldvai és kalotaszegi táncokat jártak, addig az előtérben a székely ruhába öltözött ifjak süteményeket, általuk készített nemezelt tárgyakat kínáltak eladásra.
„Öröm azt látni, hogy anyanyelvi szinten tudtok szabadon táncolni, nem koreográfiákat táncoltok, hanem mindenki a párjával a sajátját ropja” – fogalmazott András Mihály, az András Alapítvány vezetője, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes igazgatója. A huszonkettedik Csűrdöngölőt mérföldkőnek tartja, egyrészt, mert megjelentek a fiatal zenészek, akik a saját korosztályuknak muzsikálnak, másrészt, mert egyre szebb viseletekben vannak jelen a táncos lábú fiatalok.
Az est programját különféle játékokkal és vetélkedőkkel színesítették: míg a legényes versenyben a lányok döntötték el ki a „legény a gáton”, addig a legszebben pörgő lányt a fiúk választották ki. A lányok számára hirdették meg az Andrást gyűjtő vetélkedőt, valamint háromfős csapatok jelentkezhettek a népdalgyűjtő versenybe. Az est színfoltját jelentette a csíkszentmártoni Labdarózsa néptáncegyüttes András-napi lakodalma.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!