Csíkban is népszerűsítenék a székelyföldi diákigazolványt

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Bár már ötezernél is több Sic Card van forgalomban, azaz ennyi Székelyföldön tanuló diák igényelte a különböző kedvezményekre jogosító kártyát, Csíkszeredában elenyésző a számuk. Ezért a diákigazolvány által nyújtott lehetőségekről, népszerűsítéséről beszélgettek csütörtökön a Lázár Házban.

Barabás Hajnal

2015. április 09., 19:082015. április 09., 19:08

Csíki vállalkozók, civil szervezetek, oktatási intézmények és vállalkozók képviselőinek részvételével, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának közreműködésével tartottak megbeszélést a Sic Card – Székelyföldi Diákigazolvány népszerűsítése kapcsán. Zsigmond Barna Pál főkonzul elmondta, azért hívtak meg pedagógusokat, üzleti érdekvédelmi szervezeteket, vállalkozásokat, a megyei, valamint a csíkszeredai önkormányzat képviselőit, hogy arról beszéljenek, milyen együttműködési lehetőségeket látnak a diákigazolvány-rendszerben. Összehasonlításképpen Farkas Balázs konzul bemutatta, hogy Magyarországon hogyan működik a diákigazolvány-rendszer: ott államilag szabályozott és elismert okiratnak számít a diákigazolvány, és számos kulturális, utazási és más kedvezmény társul hozzá.

Zsigmond József, a Centrum Studiorum Egyesület elnöke bemutatta a Sic Card – Székelyföldi Diákigazolvány projektjüket, amelyről kifejtette: Romániában egyedülállónak mondható a kártyaalapú, háromnyelvű diákigazolvány-rendszer, amelyet ők működtetnek 2012 óta. Csíkszeredában 2013 márciusában adták át az első igazolványokat a Sapientia Egyetem hallgatóinak. Az eltelt két évben azonban megcsappant az igénylők száma, jelenleg mindössze hatvan diák birtokolja a kedvezménykártyát, ami a város tanulóinak számához képest elenyésző.

„Feltehetően azért igényeltek ilyen kevesen, mert nem sikerült megfelelő kedvezményrendszert kialakítani a városban” – véli a projekt ötletgazdája. Elmondta: míg a többi településen, például Sepsiszentgyörgyön vagy Marosvásárhelyen számos vállalkozóval tudtak partnerségre lépni, akik kedvezményeket biztosítanak diákoknak, addig Csíkszeredában eddig csupán két IT-szolgáltatásokat nyújtó cég vállalta ezt. Ugyanakkor folyamatban van az együttműködés megalapozása Hargita Megye Tanácsával. A székelyföldi diákigazolvány-rendszer bemutatását követően a jelen lévő vállalkozások, tanintézetek, szervezetek képviselői támogatásukról, együttműködési szándékukról biztosították az egyesület elnökét.

A Sic Card egy fényképes, vonalkóddal ellátott háromnyelvű igazolvány, amelyet ingyenesen igényelhet bárki 6-35 év között, aki Székelyföldön tanul. Nem etnikai, hanem területi alapon bocsátják rendelkezésre a kártyát. Az igénylők több mint tíz százaléka román anyanyelvű diák. A kártya tulajdonosai kedvezményekben részesülhetnek különböző intézményekben, üzletekben, az egészségügyben, a kultúrszférán belül, valamint számos más szolgáltatás igénybevétele esetén. A kedvezményekkel nemcsak Székelyföldön, hanem számos más európai országban élhetnek.

„Továbbá, amennyiben partnerként kapcsolódna be a rendszerbe egy tanintézmény, a kártyára a tanintézet logóját is rá lehet nyomtatni, így akár iskolai igazolványként vagy könyvtárbelépőként is lehet hasznosítani” – magyarázta Zsigmond.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

Jobb jövőben bíznak a csíkszeredai szavazók

A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.

Jobb jövőben bíznak a csíkszeredai szavazók
2025. május 02., péntek

Mulatsággal ünneplik a táncház világnapját Csíkszeredában

Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.

Mulatsággal ünneplik a táncház világnapját Csíkszeredában
2025. április 29., kedd

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál

Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál
2025. április 29., kedd

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában

A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában
2025. április 29., kedd

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok

A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok
2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba