Akár több tíz hektár mezőgazdasági területet, illetve Csatószeg egy részét is elöntheti a víz a keresztgátak miatt, amelyeket a hódok építettek a Fiság-patakán. A szakemberek szerint a mértéktelenül elszaporodott hódállomány egész Hargita megyében jelentős problémát okoz, egyre több az ezzel kapcsolatos lakossági panasz is.
2012. november 12., 17:592012. november 12., 17:59
2012. november 12., 18:422012. november 12., 18:42
A hódokat védett állatként az elmúlt években telepítették vissza Székelyföld egyes folyóiba. Az elszaporodásuk okozta nagyobb méretű problémák néhány éve jelentkeztek, és egyre súlyosabbak – mondta Darvas János, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének műszaki igazgatója.
Az illetékes kifejtette, a 2010-es árvizek idején például nem kevesebb, mint 14 gátszakadást okoztak, mivel tevékenységük folytán – odúkat, réseket fúrnak a gát falába – meggyengítik a hosszanti védőgátak struktúráját, így azok sokkal könnyebben szakadnak át, veszélyeztetve a lakosság biztonságát. Egy másik probléma, amit a hódok okoznak, hogy a kisebb patakokon keresztgátakat építenek.
„Csatószegen például több tíz hektár mezőgazdasági terület van elöntve a keresztgátak miatt. Ha nem kapunk engedélyt ezek szétbontására, akkor a jövő tavaszi olvadás és az esők miatt legalább 250 hektárnyi terület kerülhet víz alá, illetve Csatószegnek egy része. Hasonló a helyzet a Kászonokban is” – fogalmazott a műszaki igazgató.
Elmondása szerint az Olton és azok mellékfolyóin is jelentkezik ez a probléma. „Az elmúlt másfél évben a helyzet egyre rosszabb lett, a lakosságtól érkező panaszok száma is növekszik” – tájékoztatott az illetékes. Hozzátette, igen nagy méreteket öltött a jelenség, az érintettek felháborodása pedig egyre nagyobb. Főleg, hogy az ily módon tönkrement termésért például semmilyen kárpótlásra nem jogosultak a gazdák.
„Hiába kértük a szakminisztériumtól, engedélyezzék a keresztgátak felbontását, nemleges választ kaptunk. Egyetértek azzal, hogy védeni kell az állatot, ám tegyük ezt racionálisan, úgy, hogy ne az ember lássa kárát. Ha nem tudunk közbelépni, akkor a közeljövőben komoly gondok lesznek emiatt a folyók, patakok mentén” – szögezte le a szakember.
Darvas János arról tájékoztatott, a jelenségről a napokban újabb dokumentációt állítanak össze, és elküldik a környezetvédelmi minisztériumnak. „A veszély konkrétan felmérhető, észlelhető. Reméljük, az illetékesek kapnak olyan megoldást, amely az emberek anyagi javait is megvédi, és a hódok életterében sem tesz kárt” – mondta a műszaki igazgató.
szóljon hozzá!