Fotó: Balázs Katalin
Csíkcsicsóból indult és oda is érkezett vissza vasárnap délután a Székely lovasok Székelyföldért elnevezésű lovas váltó, miután a csapatok 60 óra leforgása alatt több mint 500 kilométert tettek meg Hargita és Kovászna megyében.
2015. augusztus 16., 19:092015. augusztus 16., 19:09
2015. augusztus 16., 19:102015. augusztus 16., 19:10
„A tavalyi váltóhoz képest idén jóval többen bekapcsolódtak, olyanok, akik nem szerepeltek a listán. Elmondhatjuk, hogy idén hozzávetőleg 350-en vettek részt a váltóban” – tájékoztatott Lutz Levente, a lovas váltó egyik szervezője. Hozzátette: kis anyagi befektetéssel, egy alulról jövő szerveződés által sikerült ilyen sok embert megmozgatni, ez a váltó eredménye. A lovasok stafétaként a székely zászló mellett egy tarisznyát is magukkal vittek, az érintett helységekben szalag került a kék-arany lobogóra, illetve egy kis marék föld a tarisznyába. Az utolsó csapat vasárnap délután érkezett meg Csíkcsicsóba, ahol ünnepi fogadtatásban részesítették őket. A váltó során megtelt tarisznya tartalmát egy kis fenyőfa elültetéséhez használták fel, a fa a helyi községháza előtti parkban kapott helyet.
Nehéz terepet vállaltak az udvarhelyszéki lovasok
Az udvarhelyszéki szervező szerencsés lovaglásról számolt be, és köszönetét fejezte ki minden részvevőnek, aki önerőből, kedvtelésből bekapcsolódott a politika- és támogatásmentes rendezvénybe. A térségbe péntek este kilenc óra táján érkezett meg a staféta, vagyis a székely zászló és a tarisznya, amelybe minden érintett településen begyűjtöttek egy csipetnyi földet. Az összegyűjtött földbe fát ültetnek, amely a székely régiók egységét hivatott jelképezni – tudtuk meg a szervezőktől.
Az este kilenc órakor megkezdődött udvarhelyszéki szakasz útba ejtette Zetelakát, Küküllőkeményfalvát, Fenyédet – itt a zetelaki hagyományőrző huszárokat, az összegyűlt tizenöt lovast két udvarhelyi váltotta, mert a stafétalovaglás egyik legmegerőltetőbb szakasza következett. Fenyédről Székelyudvarhelyre, onnan a Szarkakőn keresztül Gyepesbe vezetett az út, makadámúton, szombat éjjel egy és hajnali öt között. Dakó Tibor kifejtette, az időjárás kedvezett, és nehézségekkel sem találkoztak a nem túl könnyű terepen. Mindössze egyetlen kisebb balesetet említett meg, amely során az egyik ló térdre esett, ezt leszámítva azonban zavartalanul vihették a stafétát. Gyepestől Vargyasig a stafétát a Homoródmenti Hagyományőrző Hannover Huszárok és a hozzájuk csatlakozók szállították, összesen huszonöten, akiket Oklándon megáldott a lelkész – egyébként az udvarhelyszéki szakasz több pontján is akadt biztató közönség, a késői időpontok ellenére. A megyehatáron a háromszéki huszárok váltották udvarhelyszéki társaikat.
A Maros megyeiek ebben az évben nem szálltak be a Székely lovasok Székelyföldért elnevezésű, egész hétvégés programba. Dakó Tibor szerint azonban a jövő évi, harmadik váltón jó eséllyel újra részt vesznek, ami lehetővé tenné, hogy az udvarhelyszékiek is nappal vonulhassanak végig településeiken, jobban bevonva a lakosságot, a lovagolni szeretőket. Az Udvarhely környéki szakaszon idén, ilyen körülmények között felelőtlenség lett volna lelkes, ám lovagolni kevéssé tudó érdeklődőket bevonni – vélte a huszár. Őt és Szász Dénest ezen a szakaszon biztonsági autó kísérte, hogy probléma esetén gyors segítséget biztosítson nekik.
A gyergyói szakaszról korábban ITT számoltunk be.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!