Fotó: Rédai Botond
Második alkalommal szervezhette csíkszéki település az Aquarius, a borvíz ünnepe című rendezvényt. A szombati esemény rendhagyóra sikeredett, ugyanis ez alkalomból a felújított Borsáros népi feredőt is átadták rendeltetésének Csíkszentkirályon.
2012. július 22., 12:172012. július 22., 12:17
2012. július 23., 10:262012. július 23., 10:26
Rezesbandák felvonulásával indult szombaton délelőtt a csíkszentkirályi egész napos program, majd az említett fürdő területén felállított színpadnál köszöntötték a hivatalosságok a jelenlevőket. Székely Ernő csíkszentkirályi polgármester beszédében kiemelte, nem csak borvízforrásairól híres az általa vezetett település, hanem az 1969-ben természetvédelmi területté nyilvánított, számos borvízforrás által táplált, egy hektáros kiterjedésű Borsáros-lápról is. „A jelenlegi rendezvény helyszíne az immár felújított, 1892-ben épült, már a múlt század elején kitűnő gyógyhatásáról ismert Borsáros népi feredő, amelyet ez alkalomból újból át szeretnénk adni rendeltetésének” – fogalmazott a községvezető.
Ezt követően Becze István, a Hargita megyei önkormányzat nevében szólt az egybegyűltekhez. Majd Tánczos Barna, a Hargita Megyei Vidékfejlesztési Egyesület elnökeként felszólalva kiemelte, ez a gyógyfürdő több mint egyszerű strand, ez Csíkszék egyik attrakciója lesz.
A megnyitó után volt, aki a strand területén felállított standoknál kóstolta meg a sepsiszéki, kézdiszéki, csíkszéki vagy éppen gyimesi forrásokból hozott ásványvizeket. Az ismertebb források vize mellett megismerkedhettünk szokatlan nevűekkel is. Így például kortyolhattunk András Pista és Bors Anti borvizéből vagy éppen a cserépgyári forrásból hozott vízből, mindhárom Csíkszentkirály területén található. Ezen a napon egyébként összesen tizenöt település forrásvizét ismerhettük meg, a számukra szervezett vetélkedő során a szakmai zsűri a Tusnád községi ásványvizeket találta a legízletesebbeknek.
A nap egyik fénypontjaként a fedett, melegített borvizes medencét is kipróbálhatták a rendezvényre látogatók. A kinti tikkasztó hőség ellenére bőven volt olyan vállalkozó, aki úgy gondolta, saját bőrén szeretné megtapasztalni, milyen érzés is megmártózni a több mint 25 fokos hőmérsékletű, pezsgő ásványvízben. A szóban forgó épületben egyébként mosdókat, öltözőket, kazánházat is kialakítottak, és bevezették a központi fűtést. Egy kezelőmedence, szauna, illetve egy jakuzzi áll a vendégek rendelkezésére. Utóbbi egyelőre működésképtelen, ugyanis a berendezést még nem szállította le az ezzel megbízott cég.
A megyei önkormányzat által, illetve központi forrásokból is finanszírozott beruházás során négy kis vendégházat is kialakítottak, ám ezek működtetésére még várni kell – magyarázta kérdésünkre Székely Ernő polgármester. Elmondta, reményeik szerint februártól decemberig lehet majd használni a fedett, gyógyvizű medencét. „Egyelőre még a próbaüzemelés zajlik, a nagyközönség számára augusztus elsejétől nyitja meg a kapuit a fedett medence” – nyomatékosított az elöljáró, aki szerint még az sem tisztázott, a polgármesteri hivatal, egy általa létrehozott vállalkozás vagy esetleg egy magáncég működteti-e majd a létesítményt. „Hiszen legkevesebb négy személyt kellene alkalmazni erre a feladatra, a hivatal viszont nem tud új munkahelyeket létesíteni” – osztotta meg a községvezető. Székely Ernő ugyanakkor kiemelte, mindenképpen bővíteni szeretnék a gyógyfürdőt. Külső mosdót és konyhát építenének, hogy ezáltal sátorral vagy akár lakókocsival érkező vendégeket is fogadni tudjanak.
szóljon hozzá!