Fotó: Veres Nándor
Székelyföldi borvizes címkék kinagyított repróiból, nyílt kiállítás csütörtök este a Székelyföld Galériában.
2012. szeptember 27., 20:202012. szeptember 27., 20:20
2012. szeptember 27., 20:372012. szeptember 27., 20:37
Lövétei Lázár László a Székelyföld megbízott főszerkesztője házigazdaként megjegyezte, hogy ebben a térségben mindig is nagyon értékelték legfontosabb ásványi kincsünket a borvizet. Megállapította, hogy valószínű, hogy ebben a világban, ahol az ivóvíz egyre fontosabbá válik még az eljövendőkben akár az autonómia kivívása szempontjából is szerepet játszhat.
A tárlat rendezője, Jánosi Csaba geológus pedig egy kicsit kitért a borvízpalackozás történetére. Megtudtuk tőle, hogy az ásványvíz igazándiból akkor vált értékké, amikor le lehetett az üvegeket dugaszolni és a borvíz megőrizte a szénsavas tartalmát. A Székelyföldön a 19. század óta kezdték palackozni az ásványvizet, hamarosan már negyven forrás vizét dugaszolták. Az első képen, ahogy az ajtón belépünk egy Orbán Balázs által megörökített borvizest látunk, aki féltve szállítja magához ölelve a megélhetési forrását jelentő ásványvizet tartalmazó üvegeket.
A palackozás felfedezése után, ahogy a geológus elmondta, beindult a verseny. Először fellendült a székelyföldi üveggyártás, ugyanakkor mindenki persze próbálta a terméket címkékkel ellátni és ezen keresztül is üzenni. Ezekből tártak közszemlére egy átfogó gyűjteményt. Vannak egészen igényes grafikai munkák, de naiv kivitelezések is. Egyes címkéken budapesti illetve később bukaresti híres professzorok írnak az ásványvízhez ajánlókat. Van amikor magyarul, van amikor osztrákul, van amikor románul, van amikor két nyelven fogalmazzák meg az üzeneteket. Egy címkét olvasva rögtön átjön annak a kornak a hangulata, amikor készült. Sajátos székelyföldi kordokumentumok ezek az alkotások.
A kiállítás hétköznaponként 10 és 15 óra között látogatható.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!