
Fotó: Gecse Noémi
A csíkszeredai, erdőalji hegyivadászegységhez vezető, leromlott állapotú utat a megyei tanács újítaná fel, miután átveszi a helyi önkormányzattól. Erre azért van szükség, mert az ottani leszállóhelyet használnák a rohammentő-szolgálat helikopterei, de az út állapota miatt jelenleg a betegekre veszélyes lenne ott a mentőautók közlekedése.
2016. szeptember 08., 10:422016. szeptember 08., 10:42
Egy kátyús, töredezett burkolatú útszakasz a legfőbb akadálya annak, hogy a rohammentő-szolgálat (SMURD) mentőhelikopterei csíkszeredai landolásukhoz az erdőalji hegyivadász-alakulat leszállópályáját vegyék igénybe. A 13A jelzésű országúttól, Erdőaljától a katonai alakulathoz vezető egy kilométeres úton jelenleg csak óvatosan, kátyúkat kerülgetve lehet közlekedni, a burkolat állapota miatt súlyos állapotban lévő betegek mentőautóval történő szállítása nem lehetséges.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházból a mentőautók most átlagban 4–5 perc alatt jutnak le a városi stadionhoz, ahol más lehetőség híján leszállnak a SMURD mentőhelikopterei. A hegyivadászokhoz eljutni több időbe kerül, a kórháztól való távolság több mint 6 kilométer, a menetidő pedig 10 percre nőhet. Ezzel együtt is megfelelőbb lenne, mint a városi labdarúgópálya – Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke szerint a hegyivadászok területén lévő pálya kivilágított, jobb körülményeket biztosít, és ideális helyszín mindaddig, amíg a kórház mellett megépül egy új leszállóhely. „Emellett a városi futballpálya teljesen felszabadulna, és zavartalanul folyhatnának rajta a sporttevékenységek” – tette hozzá az elnök.
Az utat viszont először a város ügykezeléséből kell átvennie a megyei önkormányzatnak – az ehhez szükséges határozatokat már meghozta mindkét képviselő-testület. „Várjuk, hogy a prefektúra megtámadja-e a vonatkozó határozatunkat, és utána tudunk érdemben erről nyilatkozni. Remélem, a prefektúra jogászai nem akarják visszadobni a határozatot, mert emberéletekről van szó. Sajnos telik az idő, és minél később kapunk jogalapot elképzelésünk megvalósításához, annál kisebb az esélye annak, hogy idén dolgozni tudjunk a leszállópályához vezető úton” – összegzett Borboly. Hozzátette, a kórház mellett elképzelt leszállópálya ötletét nem vetették el. Mint korábban beszámoltunk róla, új közbeszerzési eljárást írnak ki az ott létesítendő heliport tervezésére és kivitelezésére.
A Sapientiának be kell kerülnie Románia legjobb egyetemei közé, ebben pedig számíthat a magyar kormány támogatására a felsőoktatási intézmény – jelentette ki Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön Csíkszeredában.
Öt újabb fogorvos vállalt ügyeletet a megyei kórház sürgősségi osztályának keretében működő sürgősségi fogászati rendelőben Csíkszeredában, így mostmár minden nap reggeltől estig működik a sürgősségi fogászati ügyelet – adta hírül az intézmény.
Sok olyan polgármesteri hivatal van, ahol minimális személyzettel dolgoznak, ezért a kormány által elrendelt további létszámcsökkentés nemcsak az alkalmazottak munkáját nehezíti meg, hanem a lakosság számára az ügyintézést is – mondják az érintettek.
Folytatódik az Aktív Kikapcsoló programsorozat a csíkszeredai Csalogány Gyerekfoglalkoztató szervezésében: ezúttal a bútorfestés világába nyerhetnek betekintést az érdeklődők egy hangulatos, alkotásra ösztönző workshop keretében.
A régi épületekre, a járművekre, valamint a fogyatékkal élők számára vezetnek vissza adókedvezményeket Csíkszeredában – ahogy ezt a nemrég megjelent sürgősségi kormányrendelet lehetővé tette. Rendkívüli ülésen döntöttek erről szerdán.
Elindult a Csíki Trans honlapján az útvonaltervező, amely jelentősen megkönnyíti az utasok mindennapjait.
Az már biztosnak tűnik, hogy korlátozni fogják a nyerőgépeket és más, hasonló szerencsejátékokat üzemeltető helyek működését Csíkszeredában, de akár az is megtörténhet, hogy teljesen betiltják ezeket. A döntést egyeztetések előzik meg.
Újabb játszótéri elemeket helyeztek ki a csíkszeredai központi parkban, az elkerített övezet azonban még építőtelep, ezért arra kérik a szülőket, hogy a munkálatok befejezéséig ne engedjék a gyerekeiket ott játszani.
Európai uniós támogatással további osztálytermeket, tornatermet, mosodát építenek az egyik csíkkozmási iskola mellé, ugyanakkor felújítanak két iskolaépületet. A projekt a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatását is támogatja.
Nyolc juhot és négy bárányt loptak el keddre virradóra Csíkcsicsóban, az Új negyedből, a károsultak feljelentést tettek.
szóljon hozzá!