Tavaly első ízben tartott előadássorozatot Erdélyben Pál Ferenc, aki közkívánatra csütörtök este a Nyitott Akadémia előadójaként újból Csíkszeredában beszélt a mindennapi problémákról a szorongástól az önbecsülésig témát járva körül.
2012. november 30., 21:572012. november 30., 21:57
2012. november 30., 22:112012. november 30., 22:11
Az előadásnak a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium kollégiumának díszterme adott otthont, már pár nappal az esemény előtt minden jegy elkelt. Pál Feri atya előadását Virginia Satir munkásságának bemutatásával kezdte, aki az önbecsülést állította középpontba, kiemelve, hogy ha nincs kellő önbecsülésünk, az csökkent értékrendűséget és szorongást vált ki bennünk.
Az elsózott leves kapcsán férj és feleség öt kommunikációs helyzetét mutatta be, attól függően, hogy az illető rendelkezik-e kellő önbecsüléssel vagy sem. Az első eset, amikor nincs megfelelő tartásunk, akkor támadásba lendülünk, a második az engesztelés, amikor leértékeljük magunkat és mindent magunkra veszünk. A harmadik kommunikációs probléma az okoskodás, a negyedik az elterelés, így próbálunk kimenekülni a helyzetből. Az emberek közel 99 százaléka e négy variáns valamelyikét választja, és csupán egy százalék az, aki azt mondja: „Igen, a leves sós. Sajnálom.” És közösen keresnek rá megoldást, és a levesen marad a hangsúly.
Pál Ferenc előadásában kihangsúlyozta, hogy az önbecsülés nem egyenlő az önértékeléssel, a magunkról alkotott képpel. Az önbecsülés azt jelenti, hogy reálisan látom magam hibáimmal együtt „Az önbecsülés a legalapvetőbb viszony saját magamhoz. Jóba vagyok magammal” – fogalmazott Pál Ferenc mentálhigiénés szakember, aki arra is rámutatott, hogy az Isten kapcsolat és a hit mennyire fontos az önbecsülésben. Zárógondolatként így fogalmazott: „Bízz magadban, de ne higgy magadnak!” Így juthatunk el odáig, hogy megszeretjük magunkat.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!