Fotó: Veres Nándor
Szeretnék egy olyan zenét, ami tényleg önmagamról szól, saját érzéseimet próbálom zenébe önteni – mondta a csíkszeredai Boldizsár Szabolcs, akinek Tenger 2015 címmel első önálló koncertjét hallhatjuk november 27-én 19 órától a Csíki Moziban.
2015. november 26., 13:592015. november 26., 13:59
Féléves terve valósul meg a holnapi koncerttel Boldizsár Szabolcsnak, az Inocsényka, a Mesehetes zenekarok fuvolásának, akit több színházi előadásról is ismerhetünk, ő szerezte többek közt a Kakuk Marci zenéjét. Az ötletek az önálló koncerthez nagyrészt három-négy hónapja születtek, eddig mindössze egy barátja, illetve a fény- és hangtechnikát biztosítók hallották ezeket a műveket.
„Valójában a saját éltem, környezetem inspirál, nagymértékben a lányom, a barátaim, az otthonom. Elég sokat tartózkodom egyedül ott, van időm bütykölgetni ilyen dolgokkal. Fontos a zeneszerzéshez, hogy legyen pár nyugodt napom, órám, amikor semmi egyébre nem koncentrálok. Gyakorlás közben is jön ötlet, azt gyorsan följegyzem, aztán ráírom, amit érzek. A főrészeket nagyjából megtartom, de az is előfordul, hogy akkor pillanatnyilag tetszik, két-három nap múlva viszont meghallgatom, s már nem” – vall az alkotási folyamatról Szabolcs.
Kell a kritika ahhoz, hogy változni tudjon az ember, hangsúlyozza, amikor megkérdezem, kinek a véleményére ad. „Barátaim szinte mind zenészek, fontos az ő véleményük is, de elsősorban saját ízlésemre hagyatkozom. Persze, nem lehet olyant írni, játszani, hogy mindenkinek tetsszen.”
Hogy miért Tenger 2015 a címe első önálló koncertjének? „Három hétig voltam idén a Fekete-tengeren, figyeltem, mit mond számomra, próbáltam ezeket az élményeket zenébe önteni. Három hónapja készülök, elvileg megvannak a számok, csak amikor indul a koncert, akkor szokott bejönni az izgalom, de kell is egy pici, hanem túl lapos lesz. Itt most nagyjából kötöttek a témák, de improvizatív részek is lesznek, nem sok, de van, ami teljesen spontán, abban a pillanatban alakul ki” – mondta előzetesen a koncertről.
Két fuvolán, egy szintetizátorral, illetve egy afrikai ütős hangszerrel, a kancsóra hasonlító urduval szólaltatja meg szerzeményeit, illetve segítségére lesz egy pedál, az úgynevezett looper, amiről elmondta, „nagy segítség, mert ha jól használja az ember, egész érdekes dolgokat lehet vele kihozni. Legelőször a Kakuk Marciban használtam”.
„Eddig a legnagyobb tervem, hogy a koncert sikerüljön, meg hogy legyen egy jó felvétel. Itt lesz egy stáb, ezúttal felveszik a hang- és képanyagot is, majd ha jól sikerül, azokkal vannak terveim\" – mondta a továbbiakról. A koncert szerveséséről elárulta, hogy elég fárasztó munka volt. „Sokszor szinte elvette az energiát a lényegről. Azért fogtam neki idejében, két és fél hónapja, hogy a végére csak a zenére tudjak figyelni. Barátok segítettek, és kiemelném Hajdú Áron nevét, aki a plakátokat meg a jegyeket kinyomtatta, illetve a szüleimet, akik anyagilag támogatnak” – sorolta.
szóljon hozzá!